تعداد بازدید : ۸۴۱
کد خبر : ۱۸۶۱۹۶
آبسیم بررسی کرد:
۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۷
46 درصد دارایی های این قطعه ساز مربوط به سرفصل موجودی مواد و کالا است که این امر می‎تواند بیانگر ضعف این شرکت در فروش کالاهای خود باشد.

به گزارش واحد سنجش و راه حل های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، شرکت «محوسازان ایران خودرو» در حال حاضر سهم 100درصد در تولید محصول اکسل وانت و پژو206 و 8 درصدی از اکسل پژو405 و سمند دارد.

این شرکت در برابر 999 میلیارد ريال بدهی، 1042 میلیارد ريال دارایی دارد. به این ترتیب، نسبت بدهی در رقم 0.96 قرار می گیرد که به ناحیه خطر نزدیک است. نسبت جاری نیز کمتر از یک است و نشان از ریسک عدم ایفای تعهدات دارد.

تحلیل فاصله ساختار دارایی «خوساز» در مقایسه با 8 شرکت قطعهساز نشان می دهد که موجودی مواد و کالا سهم بیشتری از کل دارایی ها دارد. 46 درصد دارایی های این قطعه ساز مربوط به سرفصل موجودی مواد و کالا است که این امر میتواند بیانگر ضعف این شرکت در فروش کالاهای خود باشد.

«خوساز» محدود به یک «خودرو» / ساختار تک بعدی این قطعه‎ساز نیازمند تغییر

روند تولید و فروش این قطعه ساز در سال جاری نوسانات زیادی داشته و از ابتدای مهر ماه مجددا وارد فاز نزولی شد و در آبان ماه به کمترین میزان خود در سال جاری رسید.

«خوساز» محدود به یک «خودرو» / ساختار تک بعدی این قطعه‎ساز نیازمند تغییر

نرخ فروش محصولات در 6 ماهه اول سال جاری ثابت بود و برای 6 ماهه دوم نرخ بالاتر درنظر گرفته شده است.

«خوساز» محدود به یک «خودرو» / ساختار تک بعدی این قطعه‎ساز نیازمند تغییر

نکته دیگر، اختلاف بین دریافتنی های تجاری شرکت است که در مقایسه با مقدار 22 درصدی میانگین، اختلاف 7 درصدی داشته است. این 7 درصد کمتر می تواند ناشی از فروش کمتر کالاهای ساخته شده باشد که سبب افزایش سهم موجودی مواد و کالا نیز شده است.

از آن‎جا که مشتری عمده «خوساز» شرکت ایران خودرو و زیرمجموعه‎هایش است، بیشترین میزان دریافتنی های تجاری نیز مربوط به این شرکت ها است. در شرایطی که خودروسازان و قطعه سازان وضعیت درآمدی و نقدینگی مطلوبی ندارند، کاهش حجم مطالبات، به یک چالش اساسی تبدیل شده است.

به طور کلی، دارایی های جاری شرکت سهم 76 درصدی از مجموع دارایی ها دارند که با میانگین گروه، نزدیک به 4 درصد بیشتر است. دارایی های غیرجاری نیز تقریبا تماما در بخش دارایی های ثابت مشهود خلاصه شده است.

یکی از بزرگترین ریسک های «خوساز» این است که محصولات تولیدی عمدتا به گروه صنعتی ایران خودرو به فروش میرسد. بنابراین، وابستگی به یک شرکت خاص، نوسانات و شرایط اقتصادی خودروساز، تاثیر مستقیم بر فعالیت های مالی و تجاری میگذارد. به این ترتیب، «خوساز» باید از این حالت تک بعدی خارج شود و به دنبال مشتریان جدید برود تا ضمن افزایش تولید و فروش، ریسک تجاری خود را کاهش دهد.

«خوساز» امروز در مجمع فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه 869 میلیارد ريالی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها تصمیم‎گیری می کند تا به این ترتیب از شمولیت ماده 141 قانون تجارت رهایی یابد. طبق آخرین صورت مالی منتشر شده، این شرکت با سرمایه 250 میلیارد ريالی، 222 میلیارد ريال زیان انباشته دارد. آخرین افزایش سرمایه به سال 94 و به میزان 100 میلیارد ريال بود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
شاخص باردیگر میلیونر شد
شاخص کل بورس تهران مجددا" بعد از افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی به ابرکانال یک میلیون واحدی بازگشت.