بورس‌نیوز، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۵
در سه فصل ابتدایی سال ۱۳۹۷ اتفاق افتاد؛

مثبت ماندن تراز تجاری ایران

جدیدترین آمارهای ارائه شده از سوی سازمان توسعه تجارت ایران نشان می‌دهد که با وجود روند کاهشی صادرات میعانات گازی تراز تجاری کشور مثبت باقی مانده است.
کد خبر : ۱۸۶۳۳۵
به گزارش بورس نیوز، براساس آمارهای ارائه شده از سوی این سازمان، صادرات غیرنفتی ایران در ۹ ماهه سال جاری از مرز ۳۳.۵ میلیارد دلار گذشته و به این ترتیب روال رشد خود را ادامه داده است.

درصورتی محاسبه میعانات گازی صادرات ایران در طول این مدت ۵.۵ درصد رشد داشته، اما درصورتی که این محصولات از روند آمارهای صادرات حذف شوند، ایران توانسته در صادرات نفتی به رشد ۱۵ درصدی برسد.

هم‌چنین در حوزه واردات در ۹ ماهه امسال عدد ۳۱.۵ میلیارد دلار ثبت شده که در قیاس با مدت مشابه سال گذشته کاهشی ۱۶ درصدی را نشان می‌دهد و این مساله به ثبت تراز تجاری مثبت با رقم ۷۳۸ میلیون دلار به نفع صادرات منجر شده است.

در طول این مدت در سال ۱۳۹۶ میزان صادرات غیرنفتی کشور بدون احتساب میعانات گازی حدود ۲۶.۵ میلیارد دلار بود و با حساب میعانات گازی نیز با ثبت ۳۳ میلیارد دلار فعلی نسبت به قبل ۴.۵ درصد رشد را نشان می‌دهد. هم‌چنین ایران در ۹ ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۶ حدود ۳۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار واردات داشت.

در حوزه اقلام صادراتی محصولات پتروشیمی با بیش از ۱۱ میلیارد دلار رشدی ۳۱ درصدی را داشتند و در حوزه صنعت نیز محصولات ایرانی حدود ۱۵ میلیارد دلار صادرات به ثبت رساندند که در قیاس با مدت مشابه سال قبل افزایشی ۱۳ درصدی را نشان می‌دهد. ایران در این دوره با ثبت رشد هفت درصدی حدود دو میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار صادرات نیز در حوزه کشاورزی به ثبت رسانده است.

در این دوره عراق با رشد ۴۹ درصدی و با ثبت واردات حدودا هفت میلیارد دلاری از ایران اصلی‌ترین شریک تجاری کشور بوده و پس از آن نیز ترکیه با رشد ۲۲ و افغانستان با رشد ۱۶ درصدی قرار دارند.

آمارهای سازمان توسعه تجارت همچنین نشان می‌دهد که تراز تجاری ایران در معامله با ۱۲ کشور از ۱۳ کشور همسایه مثبت بوده و صادرات از واردات پیشی گرفته است.
اشتراک گذاری :
ارسال نظر