تعداد بازدید : ۱۲۳۷۲
کد خبر : ۱۸۶۳۶۴
آبسیم بررسی کرد؛
۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۹
با توجه به رشد فزاینده پرداخت الکترونیک در عرضه خارجی و داخلی و ورود تکنولوژی‎های جدید، این صنعت چشم‌انداز بسیار روشنی دارد. به‌این‌ترتیب، در آینده‌ای نه‌چندان دور شیوه‌های پرداخت دگرگون خواهد شد و دیگر خبری از کارت‌های بانکی نخواهد بود.
به گزارش واحد سنجش و راه‌حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، در حال حاضر 12 شرکت PSP مشغول به ارائه خدمات پرداخت الکترونیکی هستند که در این میان، شرکت «به پرداخت ملت» جایگاه مناسبی دارد. ولی در دو سال گذشته، رقبای با بهبود زیرساخت‌های فنی و افزایش کیفیت خدمات خود، توانسته‌اند بخشی از بازار پایانه‌های فروشگاهی را از چنگ این شرکت درآورند.

تحلیل فاصله ساختار فروش این شرکت بیانگر خودنمایی هزینه‌ها در صورت‌های مالی است. چراکه حاشیه سود ناخالص 23 درصدی، در فرایند عملیاتی و غیرعملیاتی، به حدود 15 درصد حاشیه سود خالص تنزل پیدا می‌کند.


 
همان‌طور که در تصویر مشخص است، حاشیه سود ناخالص در سال‌های اخیر روند رو به افول داشته و از 40 درصد در سال 95 به 23 درصد در 6 ماهه اول سال 97 رسیده است. از علل رشد بهای تمام‌شده می‌توان به افزایش هزینه مواد مصرفی اشاره کرد.

نکته منفی دیگر هزینه اداری و عمومی است که نسبت به میانگین 4 شرکت دیگر حاضر در بورس، بالاتر است. مهم‌ترین بخش این سرفصل، هزینه تبلیغات است که در 6 ماهه نخست سال جاری بیش از 12 ماهه سال گذشته بوده است. تاکنون بالغ‌بر 257 میلیارد ريال صرف هزینه تبلیغات شده و در 6 ماهه دوم نیز 175 میلیارد ريال دیگر هزینه خواهد شد. صرف این میزان هزینه تنها برای یک سرفصل جای تأمل دارد و آیا در شرایط کنونی، برگشت درآمد دارد؟!

«پرداخت» با سرمایه 1450 میلیارد ريالی، 979 میلیارد ريال تسهیلات بانکی با نرخ سود 20 درصد در حساب‌های خود دارد که رقم قابل‌توجهی است.

نتیجه این شرایط، قرار گرفتن حاشیه سود خالص در ارقامی اندک است که در تصویر ذیل به‌خوبی مشخص است.


 
بررسی وضعیت درآمدزایی «پرداخت» از برخی کاستی‎ها و کمبودها حکایت می‌کند. در آذر ماه سال جاری تعداد تراکنش‌های اینترنتی روندی صعودی داشته که فعالیت پرداخت یارها در این امر بی‌تأثیر نبود. در بین 12 شرکت PSP، «آپ» با کسب سهم 30 درصدی از این بازار، در رتبه اول قرار دارد. در بخش تعداد تراکنش‌های ابزار پذیرش اینترنتی، «پرداخت» به سهم 9.58 درصدی و رتبه چهارم قناعت کرده است. در این ماه مبلغ تراکنش‌های اینترنتی شرکت‌ها عمدتاً با افت مواجه شده و بیش از 7 درصد در حیث ارزش ریالی تنزل یافته است. بیشترین ریزش نیز به نام این شرکت ثبت شده است.

از میان 12 شرکت، «به پرداخت ملت» از تعداد تراکنش‌های ابزار پذیرش موبایلی سهم بسیار ناچیز 0.23 درصدی و از مبلغ نیز سهم 0.45 درصدی دارد و به ترتیب در جایگاه هفتم و ششم قرارگرفته است.

در این ماه، سهم شرکت «به پرداخت ملت» از تعداد و مبلغ تراکنش‌های کارت‌خوان فروشگاهی به ترتیب 0.4 و 0.45 درصد افت کرد که جزو بیشترین میزان افت در بین شرکت‌های این گروه محسوب می‌شود.

شایان ذکر است که بازار تراکنش‌های کارت‌خوان فروشگاهی که «پرداخت» خوب عمل می‌کند، بین شرکت‌ها توزیع‌شده و نمی‌توان گفت که در انحصار شرکت‌های خاصی قرار دارد. اما تعداد کمی از شرکت‌ها سهم قابل‌توجهی از بازار ابزارهای پذیرش اینترنتی و موبایلی دارند که نام «به پرداخت ملت» به چشم نمی‌خورد.

این شرکت اقدام به ارائه نرم‌افزار سکه کرد؛ ولی همانند اپلیکیشن‎های شرکت‌های دیگر چندان مورد توجه نیست و مخاطبین کمتری دارد. به‌علاوه این‌که، حذف امکان مشاهده ده گردش آخر و اعلام موجودی بانک، موجب نارضایتی استفاده‌کنندگان از اپلیکیشن سکه شده است.

درمجموع، هرچقدر که «به پرداخت ملت» درزمینه کارت‌خوان فروشگاهی خوب عمل کرده، در دو زمینه پرداخت‌های اینترنتی و موبایلی ضعیف بوده و سهم اندکی دارد. همین موضوع سبب شده پرداخت قبض و خرید شارژ کمتری از درگاه این شرکت نسبت به سایر شرکت‌های رقیب انجام گیرد. بنابراین، در این حیطه از سایر شرکت‌ها عقب است و باید تمرکز بیشتری بر این دو حوزه داشته باشد؛ به‌خصوص حوزه پرداخت‌های موبایلی که روزبه‌روز این وسیله ارتباطی قدرت بیشتری پیدا می‌کند و نقش پررنگی در زندگی افراد دارد.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
شاخص باردیگر میلیونر شد
شاخص کل بورس تهران مجددا" بعد از افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی به ابرکانال یک میلیون واحدی بازگشت.