کد خبر : ۱۸۶۳۹۴
در گفت‌وگو با بورس‌نیوز مطرح شد؛
۲۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۳
دولت باید ملزم کند که کارخانه‌های بزرگی که گندم جزو نیازهای آن به شمار می‌آید، باید خرید از بورس‌کالا را جزو دستورالعمل کاری خود بگنجانند.
بازار گندم
پرویز جاوید کارشناس عضو انجمن اقتصاددان در گفت‌وگو با بورس‌نیوز با ارزیابی ورود گندم به بورس‌کالا و عرضه آن از طریق این بازار، اظهارکرد: یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های بورس‌کالا کشف قیمت بوده و ورود نهاده‌های دامی به این بازار توانست وضعیت مناسبی را برای عرضه آنها به‌وجود آورد چراکه کارشناسان بورسی و البته بخش‌خصوصی در این بازار به صورت مداوم فعالیت می‌کنند.

وی ادامه داد: دولت و مجلس درصدد ورود گندم به بورس‌کالا هست و در گذشته اصرار به این موضوع وجود داشت اما امروز نیتی مبنی بر ورود گندم به بورس‌کالا وجود ندارد.

این استاد دانشگاه گفت: باید دقت داشت که قیمت‌گذاری هر محصول در بورس‌کالا بر اساس عرضه‌وتقاضا شکل می‌گیرد بنابراین سرکوب قیمت و انحصار در این بازار شکل نمی‌گیرد؛ از سوی دیگر، دولت باید ملزم کند که کارخانه‌های بزرگی که گندم جزو نیازهای آن به شمار می‌آید، باید خرید از بورس‌کالا را جزو دستورالعمل کاری خود بگنجانند.

جاوید با ارزیابی قیمت‌گذاری‌ها افزود: قیمتی که برای کشاورز گندم‌کار در نظر گرفته می‌شود حدود 1600تومان بوده اما فراموش نکنید که پول نهاده، بذر، دارو و غیره نیز باید پرداخت شود ولذا قیمت تصمینی باید افزایش پیدا کند؛ میزان تولید گندم 13 میلیون تن بوده که برابر با 13 میلیارد کیلوگرم بوده که باید در 1600 تومان ضرب شود که قیمت بسیاری کلانی شده که شاید پرداخت آن برای دولت سخت باشد اما مکانیزم ورود به بورس‌کالا برای کشاورز و حلقه‌های مصرف‌کننده کاملا مناسب است.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
پرداخت سود

پرداخت سود "غسالم" از آخر پاییز آغاز می شود

شرکت سالمین از زمان پرداخت سود به سهامداران خبر داد.

"تجلی" در بیست و یکمین روز خردادماه

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار می‌شود.

"شغدیر" به زودی به مجمع می رود

مجمع عمومی شرکت پتروشیمی غدیر در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۱۸برگزار می‌شود.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "غشوکو" به صدا درآمد

مجمع عمومی فوق العاده شرکت شوکوپارس در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۵ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: