کد خبر : ۱۸۶۵۳۵
نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی:
۲۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۰
نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی گفت: ایجاد بازار متشکل ارزی خواسته ای است که سال‌ها روی زمین مانده بود، با این حال کاش این مقررات در سال‌های گذشته به تصویب می رسید که با مشکلات ریالی و ارزی مواجه نبودیم.

به گزارش بورس نیوز، سیدحسین سلیمی درباره تصویب مقررات بازار متشکل ارزی در شورای پول و اعتبار اظهار کرد: بازار متشکل ارزی باعث می شود که بدانیم روند نرخ ارز کجا باید بایستد و کجا باید برود و عرضه و تقاضا نیز در این روند مشخص است.

وی و افزود: ایجاد بازار متشکل ارزی خواسته ای است که سال‌ها روی زمین مانده بود، با این حال کاش این مقررات در سال‌های گذشته به تصویب می رسید که با مشکلات ریالی و ارزی مواجه نبودیم.

عضو هیات مدیره بانک خاورمیانه ادامه داد: در ماه‌های اخیر نیازهای ارزی فراتر از سطح واقعی است زیرا که به خاطر عدم گشایش‌های اعتباری، بازنگشتن بخشی از ارزهای صادراتی به خاطر تحریم‌ها و محدودیت‌هایی که در زمینه نقل‌وانتقال ارز وجود دارد، عطش ارزی در صنایع وجود دارد.

نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران تصریح کرد: اگر بازار متشکل ارزی در شرایطی که به خاطر کاهش عرضه ارز در بازار وجود دارد، ایجاد شود، ممکن است قیمت‌ها واقعی نباشد.

سلیمی توضیح داد این مقررات در شرایطی تصویب شده که به دلیل تقاضای زیاد، ممکن است نرخ ارز با شفافیت در بازار با شفافیت همراه نباشد؛ در حال حاضر نیاز برای ارز بالاست و صنایع نقدینگی ندارند و از سوی دیگر بانک‌ها نیز در اعطای وام با محدودیت روبرو هستند و اگر این سه ابزار با یکدیگر همخوانی نداشته باشند، ممکن است قیمت‌ها در بازار متشکل ارزی واقعی نباشد.

وی در خصوص تصویب حساب ریالی مبتنی بر ارز که به تصویب شورای پول و اعتبار رسیده نیز گفت: متاسفانه در سال‌های گذشته چندین بار اعتماد مردم نسبت به سپرده‌های ارزی از بین رفته است زیرا که از مردم ارز گرفته و بعد آن را به ریال و با نرخ‌های تعادلی بازگرداندند.

عضو هیات مدیره بانک خاورمیانه خاطرنشان کرد: در صورتی که برخی ابهامات موجود درباره سپرده ریالی مبتنی بر ارز برطرف نشود، این سپرده در کاهش نقدینگی موفق نخواهد بود.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
سهامداران

سهامداران "قشهد" ۷۷۰ ریال سود گرفتند

مجمع عمومی شرکت شهد در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۹ برگزار شد.
سهامداران

سهامداران "وآداک" از مجمع سودی نگرفتند

مجمع عمومی شرکت نوسازی و ساختمان تهران در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۹ برگزار شد.
برگزاری مجمع

برگزاری مجمع "تنوین" با محور نقدینگی

مجمع عمومی فوق العاده شرکت تامین سرمایه نوین در تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۰۹ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: