تعداد بازدید : ۱۰۲۱
کد خبر : ۱۸۶۶۳۶
تحلیلگر بازارهای مالی گفت:
۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۰
تحلیلگر بازارهای مالی گفت: با توجه به اتکای ۳۰ درصدی بودجه دولت به درآمدهای نفتی، یکی از عوامل و پارامترهای مهم در بودجه کشور، درآمدهای ناشی از صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی (مؤثر از حجم صادرات و قیمت نفت) و نرخ تبدیل ارز دلار به ریال است.

احمدی مدرس دانشگاه در گفت‌وگو با سنا مطرح کرد:

رویکردهای بودجه 98 و نقش بازار سرمایه در تحقق آن

یک مدرس دانشگاه، استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه را در وضع کنونی اقتصاد یک ضرورت انکارناپذیر دانست و گفت: امکانات و ابزارهای نوین این بازار ضمن ارتقای شفافیت، قابلیت مانور دولت‌ها را در تأمین مالی پروژه‌های نیمه تمام عمرانی و کاهش هزینه‌ها افزایش خواهد داد .

به گزارش بورس نیوز، موسی احمدی اظهار کرد: محورهای توجه در بودجه سال ۱۳۹۸ نشان از لزوم کاهش هزینه‌های دولت، سامان‌دهی تحقق درآمدها، افزایش شفافیت اقتصادی، تأمین مالی پروژه‌های نیمه تمام عمرانی با توجه به ظرفیت‌های بازار سرمایه البته با بهره‌گیری از نهادهای تخصصی تأمین سرمایه، مشاوره سرمایه گذاری، رتبه بندی اعتباری و صندوق‌های سرمایه گذاری دارد.

وی تاکید کرد: بدیهی است سرعت دستیابی به این مهم مستلزم فراهم‌ساختن هرچه بیشتر زیرساخت‌های مورد نیاز فنی، قانونی، فرهنگی و علمی خواهد بود.

این تحلیلگر بازارهای مالی افزود: با توجه به اتکای ۳۰ درصدی بودجه دولت به درآمدهای نفتی، یکی از عوامل و پارامترهای مهم در بودجه کشور، درآمدهای ناشی از صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی (مؤثر از حجم صادرات و قیمت نفت) و نرخ تبدیل ارز دلار به ریال است.

وی توضیح داد: این نرخ در بودجه سال ۱۳۹۷ معادل ۳۸۵۰ تومان تعیین شده بود که در بودجه سال ۱۳۹۸ به میزان ۵۷۰۰ تومان تعیین شده است. از سوی دیگر قیمت نفت خام نیز در بودجه سال ۱۳۹۸ در مقایسه با بودجه ۱۳۹۷ بدون تغییر و برابر ۵۵ دلار در نظر گرفته شده است.

این مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: بر اساس بودجه سال ۱۳۹۸ دولت در نظر دارد بخشی از مصارف عمومی خود را از محل فروش روزانه یک و نیم میلیون بشکه نفت با قیمت حداقل حدود ۵۵ دلار تامین کند که با در نظر گرفتن پیش‌بینی‌ها، حکایت از مازاد عرضه یک میلیون در روز در سال ۲۰۱۹ و قیمت ۶۵ دلاری برای نفت افق نسبتاً خوبی دارد اما اعمال تحریم‌های مجدد و میزان فروش کنونی در حجم کمتر از یک میلیون بشکه در روز، تحقق این مهم را با چالش مواجه می‌کند.

احمدی افزود: بنابراین دولت بر تحقق درآمدهای مالیاتی و گمرکی که ۳۸ درصد از منابع عمومی دولت را تأمین می کند متمرکز خواهد شد و شاید در نگاه اول با توجه به سودهای محقق شده در سال ۱۳۹۷ این هدف تا حدودی قابل دستیابی هم باشد اما از این نکته هم نباید غفلت کرد که درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده دولت با توجه به احتمال کاهش تولید صنایع با کاهش همراه باشد.

این تحلیلگر بازارهای مالی توضیح داد: در عوض بدهی دولت به بانک‌ها تا سقف ۲۰ هزار میلیارد تومان اوراق بهادارسازی می‌شود که به نوعی می‌توان گفت سعی شده است بر توان تسهیلات‌دهی بانک‌ها افزوده شود.

احمدی بیان کرد: در سرفصل واگذاری دارایی‌های مالی، علی‌رغم این‌که حجم انتشار اوراق مالی اسلامی قابل عرضه در بازار سرمایه در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ با افزایش نسبت به بودجه ۱۳۹۷ همراه بوده، اما دولت می‌تواند علاوه بر این اوراق، اقدام به انتشار ۵ هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی ریالی و ۳ میلیارد دلار اوراق ارزی جهت بازپرداخت اصل و سود اوراق سررسید شده در سال ۱۳۹۸ کند.

وی همچنین با بیان اینکه دولت می‌تواند تا سقف ۲ هزار میلیاد تومان اقدام به انتشار صکوک اجاره در سال پیشرو کند، افزود: پیش‌بینی ۴۲ هزار میلیارد تومان انتشار انواع اوراق بدهی (جدای از انتشار حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان اوراق برای تسویه اوراق بدهی سررسید شده) با در نظر گرفتن ظرفیت محدود بازار بدهی داخل کشور و در نظر نگرفتن زیرساخت‌های توسعه بازار بدهی، موجب بالاماندن سطوح سود بانکی خواهد شد.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: با نگاهی به بودجه سال ۱۳۹۸ مشخص می‌شود که پرداختن به تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و جلب مشارکت مردم در توسعه کشور با روش مشارکت عمومی خصوصی در اجرای طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای از جمله نقاط مورد توجه است.

احمدی یادآور شد: تصویب قانون مستقل مشارکت عمومی خصوصی و زمینه‌سازی استفاده از ظرفیت‌های بازارهای پولی و مالی، ابزارهای مالی اسلامی موجود و جدید، نهادهای مالی موجود و تأسیس نهادهای مالی جدید مورد نیاز، توانمندی‌های بخش خصوص در طراحی، ساخت، بهره‌برداری، تأمین مالی و تعمیر و نگهداری پروژه‌ها در کنار بخش خصوصی در کنار اعطای مجوزها و تضامین خرید خدمات توسط دولت می‌تواند روند واگذاری‌ها را تسریع‌کرده و در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی زمینه مشارکت مردم را فراهم آورد. کاهش پرداخت‌های عمرانی از میزان هدفگذاری شده مبین این موضوع است.

وی با اشاره به اینکه برخی موضوعات در حوزه بازار سرمایه وجود دارد که در محوریت توجه بودجه و برنامه توسعه ششم قرار دارد، اظهار کرد: از آن جمله می‌توان از شیوه‌های نوین اوراق‌بهادارسازی اسلامی از جمله اوراق رهنی و خرید دین در تبدیل به اوراق بهادارسازی دارایی‌های بانک‌ها و شرکت‌های بیمه در راستای مولدسازی دارایی‌ها استفاده کرد.

این مدرس دانشگاه در پایان افزود: استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه در انتشار اوراق ارزی، ریالی و زمینه‌چینی انتشار اوراق بدهی در بازارهای بین‌المللی و سامان‌دهی بدهی‌های دولت از طریق سازوکار بازار بدهی، مقاوم‌سازی اقتصاد در مقابل خطرات از طریق ایجاد سازوکارهای فنی مورد نیاز از جمله موسسات رتبه‌بندی اعتباری در اندازه‌گیری ریسک، استفاده از اعتبارافزاها و ... و ایجاد زیرساخت‌ها، ابزارها و نهادهای مورد نیاز در راستای تأمین مالی طرح‌ها و کسب و کارها از جمله نکات مورد توجه در تدوین بودجه سال ۱۳۹۸ و برنامه ششم توسعه بوده است.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
گفت‌وگوی ویژه بورس‌نیوز با خواجه‌نصیری
خواجه‌نصیری مدیرعامل شرکت تامین سرمایه تمدن، امروز مقابل دوربین بورس‌نیوز نشست.