کد خبر : ۱۸۶۷۱۷
آبسیم بررسی کرد:
۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۰
پس از روزهای سبز بازار سهام در تابستان، مدت مدیدی است که معاملات رنگ و بوی رخوت به خود گرفته است. رفتارشناسی معاملات در دوره های گذشته بیانگر زمستانی سرد دارد اما برخی اتفاقات می تواند گرمابخش معاملات شود.

به گزارش واحد سنجش و راه حل های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، بررسی روند شاخص کل بورس در چند سال اخیر نشان می دهد که زمستان سرد و بی روح بر تالار حافظ حکمفرما بوده است.

در زمستان سال 91 شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تنها حدود 6 رشد کرد و در سال 92 افت 9 درصدی را به ثبت رساند. در ادامه روند نزولی، در 3 ماهه چهارم سال 93 این متغیر 11 درصد کاهش یافت.

واکاوری رفتار بورس در زمستان / گرمای معاملات به تن سرد بازار می‎نشیند

واکاوری رفتار بورس در زمستان / گرمای معاملات به تن سرد بازار می‎نشیند

اما سال 94 سالی پر فراز و نشیب و پرحاشیه برای بازار سرمایه کشور بود. در این سال با نزدیک شدن به زمان اجرای برجام و همچنین کاهش نرخ سود بانکی، سرمایه ها به سمت بازار سهام حرکت کردند و این آغازی بر رشد شدید شاخص ها بود. به این ترتیب در زمستان سال 94، معاملات بورس تهران رنگ دیگری به خود گرفت و بازار سهام بعد از ماه‌ها روند نزولی، در کانال صعود قرار گرفت. مهمترین علت رشد 31 درصدی شاخص کل در این فصل، اجرا شدن رسمی برجام و لغو تحریم های بین المللی علیه ایران در روز 26 دی ماه بود. در کنار آن، انتشار خبرهایی مبنی بر عقد قرارداد شرکت های خودروساز با شرکت های خارجی و همچنین کاهش نرخ خوراک پتروشیمی ها، موجب ثبت رکوردهای جدید در بازار سرمایه را فراهم آورد.

واکاوری رفتار بورس در زمستان / گرمای معاملات به تن سرد بازار می‎نشیند

خاطره خوش سال 94 در سال 95 تکرار نشد و شاهد افت 4 درصدی شاخص کل در آخرین فصل سال بودیم. سال 96 نیز در مجموع سود چندانی عاید سهامداران نشد و 1 درصد ارقام شاخص تنزل یافت.

واکاوری رفتار بورس در زمستان / گرمای معاملات به تن سرد بازار می‎نشیند

واکاوری رفتار بورس در زمستان / گرمای معاملات به تن سرد بازار می‎نشیند

به این ترتیب، در چند سال گذشته هوای بورس در فصل زمستان سرد بود و شاخص کل افت داشت؛ مگر آن که تغییر با اهمیت در وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور رخ بدهد. بنابراین، در صورت تکرار روندها، در حال حاضر با توجه به شرایط کنونی اقتصادی و سیاسی کشور، نباید چندان از بازار سهام انتظار داشت. هر چند که در مدت گذشته از دی ماه، شاخص کل 7 درصد پیشرفت داشته است. در چنین شرایطی، امید سهامداران به اعمال و اجرای رسمی نرخ های جدید خودروسازان است تا گروه خودرو به همراه بانکیها موجبات سبزپوشی بازار را فراهم آورند و معاملات داغ رقم بزنند.

ناشناس
ROMANIA
۱۰:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
یا شاخص مجدداًشروع به ریزش خواهد کرد؟؟؟!!!!!
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
در مجمع

در مجمع "غپینو" ۹۰ ریال سود تقسیم شد

مجمع عمومی شرکت صنعتی مینو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۰۴ برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: