تعداد بازدید : ۷۹۸
کد خبر : ۱۸۶۷۱۸
ذره‎بین آبسیم روی شیشه‎های سایپا رفت؛
۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۱
در زمان توافق برجام و حضور شرکت های خودروساز خارجی در کشور، یکی از مواردی که بیش از همه به چشم آمد، تکنولوژی کهنه خودروسازان و شرکت های وابسته بود. حدود 70 درصد تکنولوژی موجود در «کساپا» مستهلک شده و به شدت نیاز به بروزرسانی احساس می شود.

بنا به گزارش واحد سنجش و راه حل های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، شرکت «سایپا شیشه» همواره در حاشیه سودهای اندک فعالیت کرده و از سال 92 وارد مدار زیان شده است. همانطور که در تصویر ذیل مشاهده می کنید، ارقام سود خالص در سال های 90 و 91 بسیار نازل بوده و دوره های اخیر را تماما با زیان سپری کرده است.

کهنه‎پرستی زیرمجمومه سایپا / گرد فرسودگی بر دامن «کساپا»

تحلیل فاصله ساختار فروش این شرکت بیانگر این است که نسبت به 8 شرکت هم‎گروه، اختلاف قابل توجه در حاشیه سود ناخالص دارند. هر چند که نسبت بهای تمام شده به فروش در دوره های اخیر رو به کاهش بوده ولی همچنان نسبت به گروه 14 درصد حاشیه سود ناخالص کمتری دارد.

کهنه‎پرستی زیرمجمومه سایپا / گرد فرسودگی بر دامن «کساپا»

عمده خریدار محصولات «سایپا شیشه»، شرکت سازه گستر سایپا است که در سال جاری 91 درصد و در سال گذشته 97 درصد کل فروش را به خود اختصاص داد. این نکته که بازار مصرف شرکت بزرگ سایپا را به طور کامل در اختیار خود دارد، یک امتیاز محسوب می‎شود اما باید توجه داشت که تمرکز بر تنها یک مشتری عمده، ریسک فروش محصولات را بالا می برد و در مواقعی که سایپا با مشکلات در امر تولید و فروش مواجه باشد، این شرکت نیز درگیر می شود و تحت تاثیر قرار می گیرد. بنابراین، برای فروش بیشتر و تضمین درآمدها باید به دنبال مشتری‎های دیگر نیز برود.

یکی از معضلات اساسی و مهم «کساپا» قدیمی و فرسوده بودن ماشین آلات و تکنولوژی تولید است. در حال حاضر حدود 70 درصد تکنولوژی موجود در شرکت مستهلک شده و به شدت نیاز به بروزرسانی احساس می شود. این موضوع سبب تحمیل هزینه های سنگین شده و مهمترین مانع در مسیر تولید و سودآوری محسوب می شود.

کهنه‎پرستی زیرمجمومه سایپا / گرد فرسودگی بر دامن «کساپا»

شرکت در سال 95 اقدام به خريد ماشينآلات دست دوم شيشه دوجداره، شيشه نشکن، توليد شيشه اتومبيل و تجهيزات کمکي از شرکت سايپا نموده که به دليل عدم امکان نصب و راهاندازي ماشينآلات مذکور، قصد فروش آنها را دارد. بر اين اساس، ماشينآلات به بهاي تمام شده 31 میلیارد ريال به فروش گذاشته شده که اقدامات انجام شده تاکنون منجر به نتيجه نگرديده است.

به طور کلی در شرایطی «کساپا» به روزهای سبز سودآوری بازمی‎گردد که بتواند در فرایند و چرخه تولید خود تغییر و تحول ایجاد کند. نیاز مبرم به استفاده از تکنولوژی روز و بروزرسانی ماشین آلات بیش از هر زمانی حس می شود و باید پیش از انباشته شدن زیان های سنگین، به فکر چاره بود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
پرطرفدارترین عناوین
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: