کد خبر : ۱۸۶۸۲۰
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس:
۲۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۰
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: با عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا براساس سیاست قیمت تضمینی، معضل خرید ارزان گندم و سایر محصولات برطرف می‌شود چراکه دیگر نیازی به پرداخت کل هزینه خرید از سوی دولت نیست و تنها مابه التفاوت قیمت بورس و قیمت تضمینی پرداخت می شود که به این ترتیب بار مالی دولت به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند.
به گزارش بورس نیوز، تالار کشاورزی بورس کالای ایران از آغاز به کار این بازار تا امروز در مسیر رشد و توسعه قابل توجهی قرار دارد که آمار و ارقام این موضوع را تأیید می‌کند.

در حالی که آغاز به کار این بازار با معاملاتی کم حجم و پراکنده همراه بود، اما با راهکارهای توسعه‌ای تالار کشاورزی بورس کالا امروز یکی از بازارهای مهم و استراتژیک بازار سرمایه کشور است. نگاهی به حجم و ارزش معاملات نشان می‌دهد حجم معاملات محصولات کشاورزی از آغاز به کار این بازار تاکنون روند صعودی قابل توجهی را سپری کرده است. بطوریکه، داد و ستد ١٠٠هزار تن محصولات کشاورزی در سال ۱۳۸۶ به سه میلیون تن در سال ۱۳۹۶ رسیده که این روند جهش ۲.۹۰۰ درصدی حجم معاملات محصولات کشاورزی در بورس کالا را نشان می‌دهد.

همچنین بر اساس آمار در ۸ ماهه سال ۹۷ در تالار محصولات کشاورزی یک میلیون و ۷۳۹ هزار و ۳۱۷ تن محصول به ارزشی بالغ بر ۲۴ هزار و ۴۷۲ میلیارد ریال داد و ستد شد که حجم و ارزش معاملات این تالار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با کاهش حجم ۴ و افزایش ارزش نزدیک به ۱۶ درصدی مواجه شده است.

یکی از مهم‌ترین اقدامات توسعه‌ای تالار کشاورزی بورس کالا که در سال‌های اخیر تحولی چشمگیر را در ارتقای جایگاه این بازار به همراه داشت اجرای سیاست قیمت تضمینی محصولات کشاورزی و اصلاح سیاست خرید تضمینی محصولات کشاورزی از بستر تالار کشاورزی بورس کالای ایران بود که نقد شوندگی معاملات بخش کشاورزی را به‌طور جدی افزایش داد. این در حالی بود که دولت نیز از این سیاست برای کنترل و تنظیم بودجه استفاده کرد.

در همین رابطه عباس پاپی زاده بالنگان، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با تأکید بر اینکه سیاست قیمت تضمینی محصولات کشاورزی از طریق بورس کالا در حمایت از تولید کالاهای اساسی کشاورزی اتفاق بسیار خوبی بود، گفت: اجرای این سیاست در بورس کالا باعث حمایت بیشتر از کشاورزان شد، علاوه بر این بار مالی تعهدات دولت را نیز کاهش داد.

نماینده دزفول ضمن اشاره به مشکلاتی مثل قیمت پایین در خریدهای تضمینی دولت، کیفیت پایین محصولات تولیدی، کاهش انگیزه کشاورزان، تأخیر در پرداخت مطالبات آن‌ها و بار مالی بالای این سیاست برای دولت، گفت: اجرای طرح قیمت تضمینی در بورس کالا یکی از راهکارهای حل مشکلات فوق به شمار می رود که در بازار جو و ذرت عمده این مشکلات به دلیل اجرای طرح قیمت تضمینی رو به پایان است.

پاپی زاده با تاکید بر اینکه با اجرای طرح قیمت تضمینی بخش زیادی از مشکلات برطرف می‌شوند، افزود: در طرح قیمت تضمینی دولت محصول را نمی‌خرد بلکه متعهد می‌شود که کشاورز، محصول خود را در بورس کالا عرضه کند و به قیمت بورسی -بازار- بفروشد و بخشی از این مبلغ را نقدی دریافت و بقیه مبلغ در قالب مابه‌التفاوت توسط دولت پرداخت شود.

وی به حذف بار مالی دولت در طرح خرید تضمینی اشاره کرد و افزود: با عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا براساس سیاست قیمت تضمینی، معضل خرید ارزان گندم و سایر محصولات برطرف می‌شود چراکه دیگر نیازی به پرداخت کل هزینه خرید از سوی دولت نیست و تنها مابه التفاوت قیمت بورس و قیمت تضمینی پرداخت می شود که به این ترتیب بار مالی دولت به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی حذف دلالان و واسطه‌ها را از دیگر مزیت‌های این سیاست دانست و ادامه داد: با توجه به اینکه در این طرح کشف قیمت در جریان رقابت تعیین می‌شود، افزایش کیفیت محصولات نیز برای کشاورز موضوع مهمی می‌شود که تا پیش‌ از این شاید به آن نمی‌پرداخت.

وی با اشاره به دریافت حق‌الزحمه کشاورز ظرف چند روز از دیگر مزیت‌های این طرح است، ادامه داد: این طرح مزیت‌های زیادی دارد اما اجرای کامل آن نیازمند فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی بیشتر در بین کشاورزان است تا با اطلاع از نحوه فروش محصول خود از طریق بورس کالا، این طرح با موفقیت بیشتری همراه شود.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
پرداخت سود

پرداخت سود "غسالم" از آخر پاییز آغاز می شود

شرکت سالمین از زمان پرداخت سود به سهامداران خبر داد.

"تجلی" در بیست و یکمین روز خردادماه

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار می‌شود.

"شغدیر" به زودی به مجمع می رود

مجمع عمومی شرکت پتروشیمی غدیر در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۱۸برگزار می‌شود.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "غشوکو" به صدا درآمد

مجمع عمومی فوق العاده شرکت شوکوپارس در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۵ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: