کد خبر : ۱۸۶۸۳۵
آبسیم در دل معادن ایرانکوه؛
۲۹ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۲
عدم صدور مجوز صادرات در بخش شمش روی، اعمال عوارض صادراتی، کاهش تعداد خریداران خارجی در نتیجه تحریم‌ها و مشکلات ناشی از انتقال ارز، صادرات را مشکل مواجه ساخته است. به طور کلی می توان گفت اگر مشکلات صادرات شمش روی برطرف گردد، قطعا وضعیت فروش شرکت «باما» بهبود خواهد یافت و شاهد تحقق سودهای بیشتر خواهیم بود.

به گزارش واحد سنجش و راه حل های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، شرکت «باما» نیمه نخست سال جاری را با حاشیه سود ناخالص 65 درصدی به پایان رساند که 19 درصد بیشتر از سایر شرکت های همگروه است. علت اصلی این تفاوت، افت سربار تولید ناشی از کاهش خرید مواد معدنی و حق الزحمه تبدیل کنسانتره به شمش است.

«باما» زیرمجموعه به فرابورس می‎آورد / رشد سود این معدنی در گرو باز شدن درگاه صادرات

در شکل زیر ساختار بهای تمام شده «باما» را ملاحظه می فرمایید که تکیه بالایی بر مواد مستقیم مصرفی دارد.

«باما» زیرمجموعه به فرابورس می‎آورد / رشد سود این معدنی در گرو باز شدن درگاه صادرات

اختلاف دیگر «باما» با شرکت های همگروه در هزینه های فروش،اداری و عمومی است. به سبب کهنه بودن و فرسودگی ماشین آلات و تجهیزات، هزینه استهلاک در ساختار مالی این شرکت نمود بیشترین نسبت به میانگین گروه دارد. البته شایان ذکر است که طرح نوسازی تجهیزات و ماشین آلات تولید به اجرا درآمده که در 3 ماهه چهارم سال جاری تکمیل می شود.

در سایر بخش‎ها، فعالیت چندانی از این شرکت معدنی مشاهده نمی شود و تنها درآمد سرمایه‎گذاری‎ها برابر با 6 درصد مبلغ فروش است. «باما» نزدیک به 100 درصد شرکت «ذوب روی اصفهان» را تحت تملک خود دارد که در حال انجام مقدمات جهت پذیرش و ورود به بازار فرابورس است. سرمایه شرکت «ذوب روی اصفهان» در حال حاضر 200 میلیارد ريال است که قرار است به زودی به 400 میلیارد ريال افزایش یابد. عملکرد آن در سال 96 منجر به سود خالص 302 میلیارد ريالی شد و در 6 ماهه اول سال 97 به رقم 275 میلیارد ريالی رسید.

شرکت «باما» تا پایان دوره 9 ماهه منتهی به آذر سال جاری بالغ بر 126 هزار تن از انواع محصولات را به فروش رساند که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 7 درصدی را به معرض نمایش می گذارد.

اما از نظر مبلغ فروش، شاهد افزایش جالب توجه 54 درصدی و رسیدن به رقم 1695 میلیارد ريالی هستیم که معادل 94 درصد دوره 12 ماهه سال 96 است. این شرکت برآورد کرده در پایان سال 97 بالغ بر 2300 میلیارد ريال درآمد فروش کسب کند که با توجه به روند کنونی، به نظر به راحتی می تواند به این رقم دست یابد.

«باما» زیرمجموعه به فرابورس می‎آورد / رشد سود این معدنی در گرو باز شدن درگاه صادرات
«باما» زیرمجموعه به فرابورس می‎آورد / رشد سود این معدنی در گرو باز شدن درگاه صادرات
«باما» زیرمجموعه به فرابورس می‎آورد / رشد سود این معدنی در گرو باز شدن درگاه صادرات

عدم صدور مجوز صادرات در بخش شمش روی، اعمال عوارض صادراتی، کاهش تعداد خریداران خارجی در نتیجه تحریم ها و مشکلات ناشی از انتقال ارز، صادرات را مشکل مواجه ساخته است. به طور کلی می توان گفت اگر مشکلات صادرات شمش روی برطرف گردد، قطعا وضعیت فروش «کاما» بهبود خواهد یافت و شاهد تحقق سودهای بیشتر خواهیم بود.

به نظر شما، «کاما» سال جاری را با چه رقم EPS به پایان می رساند؟ در ادامه سال، وضعیت بازدهی این سهم را چطور می بینید؟

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
سود ۱۲۰۰ ریالی مجمع

سود ۱۲۰۰ ریالی مجمع "سدشت" در جیب سهامداران

مجمع عمومی شرکت سیمان دشتستان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۱۳ برگزار شد.
مجمع

مجمع "بگیلان" ۶۱۰ ریال تقسیم کرد

مجمع عمومی شرکت توسعه مسیر برق گیلان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۱۳ برگزار شد.
دورهمی

دورهمی "وسبحان" با چاشنی افزایش سرمایه

مجمع فوق العاده شرکت سرمايه گذاري سبحان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۲۸ برگزار خواهد شد.
سهامداران

سهامداران "خفنر" بخوانند

شرکت فنرسازی خاور از زمان پرداخت سود به سهامداران خبر داد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
محمود گودرزی کلیددار بورس تهران شد
با مصوبه هیات مدیره بورس، دکتر محمود گودرزی به عنوان مدیرعامل و سکاندار جدید بورس تهران برگزیده شد.