تعداد بازدید : ۶۲۷
کد خبر : ۱۸۶۹۲۳
رشد قیمت نفت برای سومین هفته متوالی؛
۲۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۴
گزارش هفتگی بازارهای جهانی نشان می دهد که قیمت نفت برای سومین هفته متوالی رشد کرد و آمارهای اقتصادی چین و آمریکا شروعی منفی را برای فلزات رقم زد.
به گزارش بورس نیوز، قیمت نفت برای سومین هفته متوالی رشد هفتگی را ثبت کرد و افزایش امیدواری ها به رفع تنش های تجاری آمریکا و چین و کاهش قابل توجه تولید نفت اوپک موجب شد اثر منفی خبرهایی چون افزایش تولید نفت آمریکا، انتشار آمار اقتصادی ناامید کننده از اقتصاد چین و افزایش نگرانی ها نسبت به چشم انداز منفی رشد اقتصادی جهان خنثی شده و نفت رشد هفتگی دیگری را در سال جدید تجربه کند.

قیمت نفت در شروع هفته تحت تاثیر آمار نگران کننده از تجارت خارجی چین با افت قیمت آغاز به کار کرد. آمارهای رسمی نشان می‌دهد که میزان صادرات چین در ماه دسامبر ۴.۴ درصد نسبت به مدت مشابه یک سال قبل کاهش داشته است. این بیشترین کاهش ماهانه طی ۲ سال گذشته است و نشان‌دهنده تضعیف دومین اقتصاد بزرگ جهان است.

میزان واردات چین نیز در این بازه زمانی ۷.۶ درصد افت کرده که بیشترین کاهش از جولای ۲۰۱۶ تاکنون است. در ادامه قیمت نفت تحت تاثیر خبرهای مربوط به کاهش تولید نفت اوپک از یک طرف و بروز نشانه هایی از رکود در اقتصاد جهان و افزایش تولید نفت آمریکا نوسان های مثبت و منفی را تجربه کرد. با انتشار آمار هفتگی از نفت آمریکا شاهد تحت فشار قرار گرفتن قیمت نفت در بازارهای جهانی بودیم. اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد، تولید نفت این کشور در هفته منتهی به ۱۱ ژانویه به رقم بی سابقه ۱۱.۹ میلیون بشکه رسیده، در حالی که این رقم در هفته گذشته ۱۱.۷ میلیون بشکه بود. آمریکا با افزایش ۲.۴ میلیون بشکه ای تولید نفت خود از ژانویه ۲۰۱۸ تاکنون به بزرگترین تولید کننده نفت جهان تبدیل شده است.

این نهاد همچنین اعلام کرد پیش‌بینی می‌شود تولید نفت آمریکا ۱.۱۴ میلیون بشکه در روز رشد کرده و به ۱۲.۰۷ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۹ بالغ شود و در سال ۲۰۲۰ نیز به میزان ۷۹۰ هزار بشکه در روز رشد خواهد کرد و به رقم ۱۲.۸۶ میلیون بشکه در روز می‌رسد. با این وجود این آمار حاکی از کاهش ۲.۶ میلیون بشکه ای ذخایر نفت این کشور بود و این میزان کاهش فراتر از پیش بینی بازار بود. در روز پایانی هفته قیمت نفت مجددا تحت تاثیر گزارش اوپک و انتشار شایعاتی در مورد توافقات تجاری چین و آمریکا صعودی شده و رشدی قابل توجه را تجربه کرد. اوپک در گزارشی اعلام کرد تولید ماهانه این سازمان در ماه دسامبر با ۷۵۱ هزار بشکه کاهش به ۳۱.۵۸ میلیون بشکه در روز رسیده که بیشترین کاهش ماهانه در طی حدود دو سال گذشته است. از طرف دیگر روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت که واشنگتن در حال بررسی لغو برخی یا تمام تعرفه های اعمال شده علیه کالاهای چینی است و بلومبرگ گزارش داد که چین در تلاش است با افزایش واردات سالانه خود از ایالات متحده، مازاد تجاری خود با آمریکا را تا سال ۲۰۲۴ به صفر کاهش دهد. با افزایش امیدها نسبت به رفع تنش های تجاری بین این دو کشور، چشم انداز رشد اقتصادی جهان مثبت شده و بازارهای جهانی می تواند مجددا شاهد افزایش تقاضا برای نفت باشد.

رشد هفتگی قیمت فلزات

در هفته ای که گذشت انتشار آمار نگران کننده از اقتصاد چین، افزایش نگرانی ها نسبت به کند شدن روند رشد اقتصادی جان، بحران سیاسی در انگلستان بر سر خروج این کشور از اتحادیه اروپا، تداوم تعطیلی دولت آمریکا و رشد ارزش شاخص دلار آمریکا عوامل کاهنده قیمت فلزات و اخبار مربوط به اقدامات حمایتی دولت چین برای حمایت از اقتصاد این کشور و انتشار شایعاتی در مورد کاهش تنش های تجاری چین و آمریکا از جمله عوامل افزایش تقاضا در بازار کامودیتی ها و علت اصلی رشد هفتگی قیمت ها در این بازار بودند.

آمارهای رسمی منتشره از اقتصاد چین نشان داد که میزان صادرات چین در ماه دسامبر ۴.۴ درصد و میزان واردات نیز ۷.۶ درصد افت داشته است که این بیشترین کاهش ماهانه طی ۲ سال گذشته است و نشان‌دهنده تضعیف دومین اقتصاد بزرگ جهان است. با انتشار این آمار دولت این کشور سیاست های حمایتی خود را تشدید کرد و وزارت دارایی چین قول افزایش معافیت مالیاتی را داد و بانک مرکزی تعهد داد که نقدینگی بیشتری را به اقتصاد این کشور تزریق کند و در همین راستا در هفته گذشته تنها در یک روز در یک اقدام بی سابقه در تاریخ این کشور بیش از ۸۳ میلیارد دلار نقدینگی به بازارهای این کشور تزریق کرد.

چین قصد دارد تا با اعلام این تزریق مالی از یک سو و کاهش نرخ سپرده بانک ها نزد بانک مرکزی تا حدی از عواقب احتمالی اعلام رشد اقتصادی در ۲۰۱۸ بکاهد. تحلیلگران معتقدند نرخ رشد اقتصاد چین در ۲۰۱۸ در حدود ۶.۶ درصد بوده که از ۶.۹ درصد سال ۲۰۱۷ پایین تر است و این مسئله می تواند نگرانی هایی را در بازار ایجاد نماید. انتشار اخبار و شایعات در مورد مذاکرات چین و آمریکا از مهم ترین عوامل اثرگذار بر بازارهای جهانی و عامل رشد قیمت کامودیتی ها و بهبود بازارهای سهام بود. در هفته گذشته اعلام شد که قائم مقام نخست وزیر چین برای پیشبرد مذاکرات به آمریکا سفر خواهد کرد و آسوشیتدپرس و بلومبرگ در گزارش هایی اعلام کردند که چین توافق کرده است با افزایش واردات از آمریکا مازاد تجاری خود با این کشور را در شش سال آینده به صفر خواهد رساند و آمریکا می خواهد برای نشان دادن حسن نیت خود در مذاکرات شروع به کاهش تعرفه ها از ۳۰ ژانویه بکند. علیرغم تکذیب خبر آسوشیتدپرس از سوی مقام های آمریکایی بازار به استقابل این گزارش ها رفت و شاهد بهبود تقاضا برای کامودیتی ها در بازارهای جهانی بودیم. در هفته گذشته شاهد کاهش ۱۱ و ۴ درصدی موجودی انبارهای سرب و روی و افزایش ۱ درصدی موجوددی انبارهای مس در بورس فلزات لندن بودیم.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: