تعداد بازدید : ۹۳۶
کد خبر : ۱۸۶۹۵۰
ابهام در نرخ خوراک مصرفی شرکت های پتروشیمی؛
۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۳
با توجه به اینکه مقادیر تولید و فروش شرکت نسبت به سال گذشته تغییر محسوسی نداشته اما عامل اصلی رشد سودآوری شرکت را می‌توان رشد نرخ‌های فروش ناشی از افزایش بهای ارز عنوان کرد.

به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، شرکت پتروشیمی خراسان در دوره 9 ماهه منتهی به پایان آذر ماه سال جاری موفق به کسب سود خالص 3.104 میلیارد ریالی گردیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد 87 درصدی را نشان می‌دهد.

با توجه به اینکه مقادیر تولید و فروش شرکت نسبت به سال گذشته تغییر محسوسی نداشته‌اند، عامل اصلی رشد سودآوری شرکت را می‌توان رشد نرخ‌های فروش ناشی از افزایش بهای ارز عنوان کرد.

با این حال، همچنان بخشی از اوره تولیدی شرکت به سازمان خدمات حمایت کشاورزی و با نرخ هر تن 6.12 میلیون ریال به ازای هر تن ارائه می‌شود که این امر مورد اعتراض شرکت‌های پتروشیمی قرار گرفته و ممکن است با موافقت دولت در سال آینده، این نرخ به نرخ‌های بازار آزاد برسد که در حال حاضر در محدود 16 تا 17 هزار ریال به ازای هر کیلو است.

افت سود خالص پتروشیمی خراسان در سه ماهه سوم

از ابهامات گزارش شرکت پتروشیمی خراسان، عدم اشاره به نرخ خوراک گاز مصرفی شرکت است که بنابراعلام شرکت 48 درصد از کل گاز دریافتی به عنوان گاز خوراک مصرف می‌گردد. بر اساس مصوبه دولت در آبان ماه، مقرر گردیده بود که از زمان محاسبه نرخ فروش محصولات پتروشیمی در بازارهای داخلی و صادراتی بر اساس نرخ سامانه نیما، نرخ خوراک گاز مصرفی این شرکت‌ها نیز بر اساس نرخ سامانه نیما محاسبه گردد که این امر منجر به دو برابر شدن این بخش از بهای تولید می‌گردید. 

با این حال، مشاهده می‌نماییم که حاشیه سود ناخالص شرکت‌های پتروشیمی در دوره سه ماهه سوم سال نسبت به دوره‌های قبل از آن تغییری نداشته است و این شرکت‌ها در گزارش‌های تفسیری خود نیز هیچ گونه اشاره‌ای به نرخ گاز خوراک در دوره سه ماهه سوم امسال نداشته اند و ممکن است در گزارش‌های حسابرسی شده، شاهد تعدیل سود کسب شده شرکت از این بابت باشیم و این امری است که می‌بایست سهامداران و سرمایه‌گذاران در خصوص این شرکت‌ها مدنظر داشته باشند.

سود خالص کسب شده در دوره سه ماهه سوم سال نسبت به سه ماهه دوم افت داشته است و در حالی که سود خالص سه ماهه دوم سال در حدود 1.361 میلیارد ریال بوده است، سود خالص سه ماهه سوم سال به 1.076 میلیارد ریال رسیده است که افت 21 درصدی را نشان می‌دهد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: