تعداد بازدید : ۱۱۶۶
کد خبر : ۱۸۷۱۴۸
آبسیم بررسی کرد:
۰۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۹
وابستگی شدید صنعت خودروسازی کشور به شرکت های خارجی سبب تحمیل هزینه های سنگین بابت تحریم ها شده است. این شرکت ها چاره کار را در افزایش نرخ های فروش می بینند ولی تاکنون ضرر و زیان سرسام‎آوری را به بار نشانده‎اند. عملکرد خودروسازان را در یک قاب مشاهده کنید.

به گزارش واحد سنجش و راه حل های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، شرکت های خودروساز در مدت گذشته از سال جاری عملکرد بسیار نامطلوب داشتند و در عوامل مهم عقبگرد شدیدی را ثبت کردند.

یک نما از 9 ماه / دنده معکوس خودروسازان در جاده زیان

شرکت «ایران خودرو» ضمن ثبت افت 31 درصدی در درآمد فروش، در حالی که در 9 ماهه سال قبل به سودآوری رسیده بود، در مدت مشابه سال جاری زیان بسیار سنگین 51 هزار میلیارد ريالی را به معرض نمایش گذاشت.

وضعیت قطب دوم خودروسازی کشور نیز به همین شکل است. شرکت «سایپا» 1735 درصد بر شتاب زیان سازی خود افزوده است که در نوع خود جالب توجه است.

در بین خودروسازان حاضر در بورس تهران، بر اساس مبلغ فروش، «خکاوه» عملکرد خوبی داشته و توانسته 122 درصد بیش از 9 ماهه سال قبل فروش انجام دهد. هر چند که هزینه‎های سرسام‎آور مالی موجب شناسایی مبلغ زیان بیش از گذشته شده است.

به جز «خاور» با رشد 38 درصدی، باقی خودروسازان افت فروش داشتند و از منظر سودآوری، به جز «خدیزل» تمام شرکت ها زیانده هستند و هیچ شرکتی نتوانسته عملکرد بهتری از این منظر نسبت به گذشته داشته باشد.

یک نما از 9 ماه / دنده معکوس خودروسازان در جاده زیان

(ارقام به میلیارد ريال)

به زودی در گزارشات بعدی وضعیت دو قطب خودروسازی کشور را با جزئیات مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

مجید
-
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۳
صنعتی که غیر از زیان انباشته برای کشور و سود سرشار برای خارجی ها عایدی ندارد، بهتر است به خارجی ها واگذار شود تا لا اقل زیانده نباشیم و طبق روال عادی زندگی کنیم، نه تنها صنعت خودرو بلکه تمام صنایع و موارد به همین نحو عمل شود تا یک شبه ارز خارجی چندین برابر نشود و حقوق مردم در زیان نباشد، در زمان قاجار کشور را به تاراج می بردند و از زمان پهلوی اموال و پول کشور را به تاراج می برند
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: