تعداد بازدید : ۱۲۰۵۳
کد خبر : ۱۸۷۱۵۵
آبسیم و پلاک 85 خیابان سمیه؛
۰۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۵
نسبت سود سپرده‌ها به جمع درآمدهای مشاع بانک «صادرات» در دوره جاری کاهش یافته و حتی به کمتر از میانگین گروه رسیده است. در سال 95 سود تسهیلات فراتر از سود سپرده‌ها بود و در دوره‌های اخیر فاصله این دو بسیار به یکدیگر نزدیک شده که نوید روزهای بهتر برای این بانک را می‌دهد.
به گزارش واحد سنجش و راه‌حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، بانک «صادرات» در دوره 9 ماهه منتهی به آذرماه سال جاری به مدد رشد سود تسهیلات اعطایی و سود سرمایه‌گذاری‌ها و همچنین کنترل سود سپرده‌ها توانست از سرعت زیاندهی خود نا 34 درصد بکاهد. برآورد می‌شود تا پایان سال افت فشار زیان تا 50 درصد نیز برسد.

تحلیل فاصله ساختار سود و زیان این بانک از میانگین 9 بانک دیگر را مشاهده می‌کنید. بر این اساس سهم سود تسهیلات اعطایی از جمع درآمدهای مشاع در دوره‌های اخیر کاهش و بر نسبت سود حاصل سرمایه‌گذاری‌ها و سپرده‌گذاری‌ها افزوده شده است. به‌این‌ترتیب در دوره جاری تراز درامدی بانک برخلاف 9 ماهه سال گذشته مثبت شد که درخور توجه است.
در تیرماه سال جاری 51 درصد از سهام شرکت انرژی سپهر را با سود 8700 میلیارد ریالی به فروش رساند. علاوه بر این سهام 11 شرکت دیگر در نوبت فروش هستند.

نسبت سود سپرده‌ها به درآمدهای مشاع در دوره جاری کاهش‌یافته و حتی به کمتر از میانگین گروه رسیده است. در شکل زیر روند حرکتی سود تسهیلات اعطایی و سود سپرده‌ها را ملاحظه می‌کنید که در سال 95 سود تسهیلات فراتر از سود سپرده‌ها بود و در دوره‌های اخیر فاصله این دو بسیار به یکدیگر نزدیک شده که نوید روزهای بهتر برای این بانک را می‌دهد.


 
بانک «صادرات» در بحث درامد کارمزد که یکی از درامدهای مهم صنعت بانکداری به شمار می‌رود چندان قوی عمل نمی‌کند. نسبت این درامد به درامد مشاع از میانگین 9 بانک دیگر 7 درصد کمتر است و باید بیش‌ازپیش به این سرفصل توجه و تمرکز نماید.

یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین معضلات «وبصادر» هزینه سرسام‌آور کارکنان است. هزینه کارکنان به‌تنهایی 74 درصد کل درآمدهای بانک را در خود حل کرد و همانند دوره‌های گذشته مجالی سودسازی باقی نگذاشت. قابل ذکر است که بانک «صادرات» بیش از 27 هزار نفر کارمند را در 2317 شعبه به خدمت گرفته است.

«وبصادر» علاوه بر تلاش برای فروش سهام غیربانکی و املاک مازاد و همچنین کاهش بهای تمام شده پول باید برنامه کاهش هزینه‌ها را در دستور کار خود قرار دهد.
 

بهای تمام‌شده پول در ماه‌های اخیر وارد فاز نزولی شده که علت آن را می‌توان در افزایش سهم منابع ارزان‌قیمت و جلوگیری از جذب سپرده‌ها با نرخ‌های بالا جستجو کرد. می‌توان از کاهش فاصله نرخ مؤثر سود تسهیلات و بهای تمام‌شده چنین نتیجه‌گیری کرد که زیان بانک «صادرات» رو به کاهش است.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: