تعداد بازدید : ۸۶۷
کد خبر : ۱۸۷۲۰۳
از ابتدای بهمن ماه انجام شد؛
۰۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۷
با تصویب شورای پول و اعتبار، پرداخت سود سپرده‌‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت از ابتدای بهمن‌ماه سال جاری از روزشمار به ماه‌شمار تغییر کرده است.

به گزارش بورس نیوز، با تصویب شورای پول و اعتبار، پرداخت سود سپرده‌‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت از ابتدای بهمن‌ماه سال جاری از روزشمار به ماه‌شمار تغییر کرده است؛ این خبر که در ابتدای دی ماه سال جاری منتشر شد، زمینه حرکت نقدینگی از بانک‌ها به سوی صندوق‌های با درآمد ثابت با سود روزشمار را فراهم کرده است.

طبق گزارش پردازش اطلاعات مالی پارت، ورود حدود ۴ هزار میلیارد تومانی نقدینگی به صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت در دی ماه سال جاری به ثبت رسیده است. یکی از مهمترین دلایل اقبال به این صندوق‌ها را باید متوجه ماه شمار شدن سود بانک‌ها دانست.

نرخ رسمی سود سپرده بانکی ۱۵ درصد اعلام شده است که البته به طور غیررسمی عدد بالاتری را بانک‌ها نصیب سپرده گذاران می‌کنند. اینکه این نرخ‌های غیر رسمی تا کجا ادامه خواهند داشت به تصمیمات بانک مرکزی در ماه‌های آینده باز می‌گردد. اما به دو دلیل صندوق‌های با درآمد ثابت هم اکنون دست بالاتر را به خود اختصاص داده‌اند. سود محقق شده سالانه صندوق‌های سرمایه‌گذاری (منتهی به دی ماه) نشان از این است که اعداد جذاب تر و بالاتری نسبت به سودهای غیر رسمی بانک‌ها نصیب سرمایه‌گذاران شده است. ترکیب دارایی صندوق‌های سرمایه‌گذاری (اوراق بهادار، سپرده بانکی و سهام) این قدرت را به این صندوق‌ها می‌دهد که بتوانند مانور بیشتری نسبت به بانک‌ها برای کسب سود داشته باشند.

دلیل دوم برتری صندوق‌های با درآمد ثابت نسبت به بانک‌ها را می‌توان در تقابل سود روز شمار صندوق و ماه شمار بانک‌ها دید؛ در حالی بانک‌ها از ابتدای بهمن ماه از پرداخت سود روزشمار منع شده اند که صندوق‌های مذکور سود روزشمار را نصیب سرمایه‌گذاران خود خواهند کرد.

بازارهای طلا، ارز و مسکن پس از رشدهای خیره‌کننده درنیمه اول سال جاری، این روزها دیگر ماوای پرسود و امنی برای سرمایه‌گذاران قلمداد نمی‌شوند و به دلیل حاشیه سود پایین و بعضا پرریسک این بازارها طبیعتا جذابیت گذشته را برای سرمایه‌گذاران ندارند. معمولا در این شرایط، تمایل افراد به سودهای بدون ریسک یا کم‌ریسک بیشتر خواهد شد. در این شرایط و طبق آمارهای گذشته حرکت نقدینگی در این مواقع به سوی بانک‌ها بوده است؛ اما هم اکنون به دلیل مزیت‌های بیشتر صندوق‌های با درآمد ثابت باید منتظر هجوم جریان نقدینگی به سوی این صندوق‌ها بود.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.