تعداد بازدید : ۱۵۰۵
کد خبر : ۱۸۷۲۷۲
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۰۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۰
خرید و فروش بر مبنای رفتار حقوقی ها چندان منطقی نیست و گاهی حقوقی‌ها برای تامین نقدینگی یا به دلایل دیگر ناچار به عرضه سهام هستند.
به گزارش بورس‌نیوز، به رغم آنکه بعضی از شرکت های گروه فلزات اساسی و پالایشی و پتروشیمی، گزارشات ۹ ماهه مطلوبی منتشر کردند؛ ولی بازار به آنها روی خوش نشان نداد. دلیل بی‌مهری سهامداران به این سهم‌ها عمدتا ناشی از عدم خوشبینی به تداوم سودآوری این شرکت ها است.

حمید پهلوان کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در این خصوص بیان کرد: اگرچه نگرانی سهامداران تا حدی منطقی است، ولی به نظر می‌رسد واکنش‌های منفی نسبت به این سهم‌ها افراطی و هیجانی بوده برای مثال شرکت‌هایی همچون گروه پالایشی گزارش‌های قابل قبولی ارائه کردند و ضمنا گزارش شرکت‌های صادرکننده نشان داد، صادرات متوقف نشده است. 

کارشناس بازارسرمایه ادامه داد: با توجه به نسبت‌های P بر E پایین سهم‌ها، حتی اگر دغدغه‌ها بابت افت سودآوری، رنگ واقعیت به خود گیرد بازهم قیمت سهم‌ها جای ریزش چندانی ندارد و فقط ممکن است رشد چندانی در قیمت این سهم ها شاهد نباشیم. 

وی افزود: برخی سهم‌ها که نسبت P بر E پایین دارند و نگرانی کمتری بابت افت سودآوری آنها وجود دارد، در حال حاضر می تواند برای سرمایه‌گذاری جذاب باشد.

پهلوان در پیش‌بینی روند قیمت جهانی کامودیتی ها اظهارداشت: قیمت های جهانی نفت خام و فلزات در ماه های اخیر کاهش داشته ولی روند آتی قیمت‌های جهانی تحت تاثیر اقتصاد جهانی، جنگ تجاری آمریکا با چین، رشد اقتصادی چین و غیره خواهد بود. 

وی تصریح کرد: هر چند در اقتصاد جهانی نیز دغدغه‌هایی بابت رکود و افت قیمت کامودیتی‌ها وجود دارد؛ اما با توجه به شرایط بازارهای جهانی، همچنان امید برای رونق اقتصادی و عدم ریزش قیمت‌ها وجود دارد، ضمن اینکه دولت چین هم مشوق‌هایی جهت افزایش رشد اقتصادی خود در نظر گرفته و با این وضعیت، احتمال رکود اقتصادی شدید جهانی کمتر شده است. 

کاشناس بازارسرمایه افزود: علاوه بر قیمت‌های جهانی، باید به فاکتور نرخ ارز هم توجه داشت چراکه مهم‌ترین علت رشد بازار‌سرمایه در نیمه نخست سال، جهش نرخ ارز بود؛ در شرایط کنونی، نرخ ارز در بازار آزاد و سامانه نیما تقریبا تثبیت شده و انتظار کاهش بیشتری در آینده نمی‌رود.

این فعال بازار سرمایه در معرفی گزینه‌های برتر جهت سرمایه‌گذاری گفت: برای سرمایه‌گذاری، بهتر است با در نظر گرفتن شرایط بنیادی شرکت‌ها و روند سود عملیاتی آتی، سهم مناسب انتخاب شود، شرکت‌هایی که طرح‌های توسعه نزدیک به بهره‌برداری در دست انجام دارند و همچنین شرکت‌هایی که فروش داخلی و صادراتی دارند، گزینه‌های کم ریسک‌تری برای سرمایه‌گذاری خواهند بود. 

وی افزود: البته مهم‌ترین فاکتور در سرمایه‌گذاری، عوامل بنیادی موثر بر سودآوری شرکت‌هاست و وضعیت عرضه و تقاضای بازار و نرخ فروش محصولات شرکت‌ها باید در تحلیل‌ها لحاظ شود؛ به سهامداران توصیه می‌شود از معاملات هیجانی پرهیز نمایند و با استراتژی حداقل میان مدتی سرمایه‌گذاری کنند؛ همواره سهم‌های مناسب در بازارسرمایه وجود دارد و حتی در منفی‌های بازار می‌توان گزینه‌های مناسبی انتخاب کرد. 

پهلوان در خاتمه و در پاسخ به سوالی درباره رفتار حقوقی‌ها در بازار تصریح کرد: خرید و فروش بر مبنای رفتار حقوقی‌ها چندان منطقی نیست؛ گاهی حقوقی‌ها برای تامین نقدینگی یا به دلایل دیگر ناچار به عرضه سهام هستند و این نگرش که در صورت عرضه حقوقی یک سهم، حتما سهم به لحاظ بنیادی و تحلیلی وضعیت مناسبی ندارد، نگرشی حرفه ای نیست.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: