تعداد بازدید : ۸۷۴
کد خبر : ۱۸۷۳۰۲
آبسیم گزارش می‎دهد:
۰۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۰
بر اساس آخرین اطلاعات مالی منتشر شده، در گروه خودرو و ساخت قطعات، 9 شرکت با زیان انباشته سنگین مواجه شده اند، به گونه‎ای که ادامه فعالیت در رفع مشمولیت از ماده 141 قانون تجارت گره خورده است. سایر نسبت‎های مالی اوضاع را وخیم‎تر کرده است.

بر اساس بررسیهای واحد سنجش و راه حلهای رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، صنعت خودرو و ساخت قطعات به شرکتهای خارجی وابستگی بالایی دارند و از همین رو از تحریمها بسیار آسیب دیدند که این موضوع به خوبی در صورتهای مالی نمایش داده شده است.

بر اساس آخرین اطلاعات مالی منتشر شده، در گروه خودرو و ساخت قطعات، 9 شرکت با زیان انباشته سنگین مواجه شده اند، به گونهای که ادامه فعالیت در رفع مشمولیت از ماده 141 قانون تجارت گره خورده است.

براین اساس، نماد «خاور» با 750 درصد، بالاترین نسبت زیان انباشته به سرمایه را دارد. پس از آن، «خکاوه» با 628 درصد و «خودرو» با 306 درصد در ردههای بعدی جای گرفتهاند.

بهاین ترتیب، همانطور که در جدول ذیل مشاهده می کنید، «خاور» نیاز به افزایش سرمایه 1400 درصدی دارد تا از شمولیت ماده 141 رهایی یابد. با توجه به درصدهای بالای افزایش سرمایه لازم، مسیری جز تجدید ارزیابی داراییها وجود ندارد. البته درصد افزایش سرمایه مورد نیاز «خپارس» و «خلنت» چندان بالا نیست و از مسیرهای دیگر نیز قابل پیگیری است.

صورت‎های سرخ با نسبت‎های سرخ / خودرویی‎ها به دنبال مُسکنی موقت

نکته قابل توجه نسبتهای بسیار نامناسب جاری و بدهی است. «نسبت جاری» این شرکتها در سطوح بسیار پایینی قرار دارد و به جز «خلنت» باقی شرکتها نسبت جاری زیر یک دارند.

از نظر نسبت بدهی نیز اغلب شرکتها درصدی بیش از یک دارند. این نسبت در «خاور» و «خکاوه» در ناحیه بحرانی قرار می‌گیرد و تنها «خوساز»، «خپارس» و «خلنت» کمتر از یک هستند.

ازاین نسبتها به خوبی عمق مشکلات خودروسازان و قطعه‎سازان نمایان می شود و نشان از اوضاع بسیار نامناسب جریان نقدینگی دارد.

بااین اوصاف افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی داراییها تنها مسکنی موقت برایاین شرکتها تلقی می شود و قطعا تا زمانی که شرایط تولید و فروش بهبود نیابد، در همین مدار حرکت خواهند کرد و گردشی به سمت جاده سود نخواهند داشت.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.