تعداد بازدید : ۶۲۹
کد خبر : ۱۸۷۴۱۹
در پی تولید ۷۰۰ میلیون تُنی مواد معدنی در سال‌های اخیر صورت گرفت؛
۰۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۹
افق تولید مواد معدنی در سال ۱۴۰۴، حدود ۷۰۰ میلیون تن است که در سال‌های اخیر متوسط تولید سالانه مواد معدنی حدود ۳۵۵ میلیون تن بوده اما این پرسش مطرح است که آیا برای حمل این مواد معدنی چاره‌ای اندیشیده شده است؟
به گزارش بورس نیوز، صنعت ریلی یکی از بخش‌های مهم شبکه حمل‌ونقل در معادن است و بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده، سهم حمل‌ونقل ریلی از جابه‌جایی تولیدات مواد معدنی و صنایع معدنی ۷ درصد (۲۴.۵ میلیون تن)، سهم جاده‌ای ۹۳ درصد (۳۳۰ میلیون تن) و سهم جاده‌ای به ۷۰ درصد (۵۰۰ میلیون تن) می‌رسد.

با توجه به مطالعات انجام شده، در دیگر کشورها سالانه حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد مواد معدنی به‌وسیله خطوط ریلی جابه‌جا می‌شود، در حالی‌که در ایران ۵ درصد (۲۰ میلیون تن) تولید مواد معدنی کشور را در برمی‌گیرد.

با توجه به نرخ رشد ۲ درصد، در دهه گذشته (به طور سالانه) در حمل بار معدنی از سوی شبکه ریلی می‌توان نتیجه گرفت در سال ۱۴۰۴ تنها حدود ۴۰ میلیون تن بار حمل می‌شود. بر اساس محاسبه انجام شده، حدود ۳۸۰ میلیون تن ماده معدنی در کشور تولید می‌شود که تنها حدود ۲۷ میلیون تن آن (معدن و صنایع معدنی) با حمل ریلی جابه‌جا می‌شود، در حالی که در افق ۱۴۰۴ تولید مواد معدنی ۷۰۰ میلیون تن است و اگر این میزان تولید حاصل شود؛ خطوط ریلی با توجه به نرخ رشد دهه گذشته توان حمل تنها ۴۰ میلیون تن ماده معدنی و صنایع معدنی را خواهد داشت و بقیه آن، به حمل جاده‌ای تحمیل خواهد شد.

از این‌رو هدف‌گذاری دولت در بخش حمل ریلی در افق ۱۴۰۴ باید ۲۰۲ میلیون تن باشد، در غیر این صورت ۵۰۰ میلیون تن حمل مواد معدنی به عهده حمل جاده‌ای و ۱۶۰ میلیون تن تحمیلی از سمت ریلی، جاده است. (یعنی ۶۶۰ میلیون تن حمل جاده‌ای باید در سال ۱۴۰۴ در بخش معدن و صنایع معدنی انجام شود! ) که این مسئله به معنای شلوغی و افزایش خطر جاده‌ای است. البته تحریم‌ها بر سامانه حمل‌ونقل ریلی در بخش معدن تاثیر گذاشته که مهم‌ترین آثار آن عبارتند از افزایش هزینه‌های تامین مالی خرید واگن، کاهش حمل بارهای ترانزیتی، ایجاد مشکل در زمینه خرید و تامین قطعات لکوموتیو و کاهش حمل بارهای معدنی به‌دلیل کاهش حجم بارهای صادراتی.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: