تعداد بازدید : ۱۴۹۲
کد خبر : ۱۸۷۴۵۹
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۰۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۰
نخستین گام در اصلاح نظام بانکی، اصلاح ساختار سرمایه و خروج از شمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت است؛ ولی پس از آن می بایست عملکرد بانک ها اصلاح شود تا بانک ها، سودآور شوند.
به گزارش بورس‌نیوز، این روزها به وفور شاهد اتفاقات عجیب در رفتار اهالی بازار سرمایه هستیم. به رغم آنکه اکثر گزارش های شرکت‌ها، گزارش‌های مثبتی است؛ ولی واکنش سهامداران به خبرهای مثبت هم منفی بوده و افت قیمت «وتجارت» پس از ارائه گزارش توجیهی افزایش سرمایه بانک تجارت از محل تجدید ارزیابی دارایی ها، گواهی بر این ادعا است. 

سینا سلیمانی مدیر سرمایه گذاری شرکت مشاور تامین سرمایه نوین در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در خصوص وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: شکی نیست که در هر شرایطی، معاملات باید بر مبنای تحلیل باشد ولی گاه بازار تحت تاثیر جو هیجانی ناشی از عدم خوش‌بینی به آینده قرار می‌گیرد و با کمرنگ شدن نقش تحلیل، سرمایه‌گذاران به سمت سهم‌های کوچک‌تر و دارای ابهام و سهم‌هایی که برای رشد، دلایلی غیر از افزایش EPS داشته باشند، سوق پیدا می‌کنند. 

وی افزود: مثال بارز این قضیه، سهم‌های گروه بانکی، خودرويي و برخي صنايع ديگر است که با ابهاماتی همچون نرخ تسعیر ارز و افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی و غیره مواجه بودند و به سبب همین ابهامات، رشد مطلوبی تجربه کردند. ولی با انتشار گزارش توجیهی افزایش سرمایه بانک تجارت از محل تجدید ارزیابی، این سهم رنگ قرمز به خود گرفت. 

کارشناس سرمایه‌گذاری ادامه داد: این حرکت‌های غیر منطقی که همواره در بازار سرمایه وجود داشته، نشان از ضعف تحلیل در بازار بوده بنابراین بهتر است اگر در سهمی با نگاه تحلیلی سرمایه‌گذاری کرده‌ایم، توجهی به حرکت‌های هیجانی و غیر منطقی بازار نداشته باشیم.

سلیمانی در پاسخ به این سوال که «چرا در برخی نمادها سهم در یک روز از صف خرید به صف فروش می رسد یا بالعکس» گفت: رفتار سهامداران معمولا پایه ای تحلیلی دارد و هر گاه تحلیل منطقی در مورد روند سهمی وجود نداشته باشد، هیجان جای تحلیل را گرفته و رفتارهای این چنینی شاهد هستیم؛ در بسیاری از موارد این چنینی، سهامداران دلیل منطقی برای خرید و فروش ندارند و فقط از جریان نقدینگی تبعیت می‌کنند و در مواردی که سهمی رشد زیادی کرده و اصطلاحا over value شده، سهامدار در نقطه ای، احساس امنیت نکرده و میل به فروش پیدا میکند.

این کارشناس بازار سرمایه ضمن تاکید بر تفاوت سرمایه گذاری با نوسان گیری، اظهار داشت: سرمایه گذاری به معنای انباشت منابع در فرصت های کسب سودآوری در یک بازه زمانی مشخص است، ولی نوسان گیری به معنای پذیرش ریسک بیشتر برای کسب بازدهی در کوتاه ترین زمان بوده و این دو مقوله کاملا با یکدیگر متفاوت است. اکثر فعالان بازار سرمایه، چشم انداز سرمایه گذاری دارند ولی افرادی که قصد کسب درآمد روزانه از بازار را داشته باشند، می توانند از فرصت های بازار سرمایه بهره ببرند و با خرید و فروش در گروه هایی که نقدینگی در آنها جریان دارد، اقدام به نوسان گیری کنند. 

وی در معرفی گزینه های برتر جهت سرمایه گذاری بیان کرد: در شرایط فعلی، بازار سرمایه وضعیت مبهمی دارد و چشم انداز سرمایه گذاری، کوتاه مدت شده است. ولی اصولا سهم هایی که تا این لحظه EPS مناسبی محقق کرده اند و P بر E پایین دارند، ریسک کمتری خواهند داشت و برای یک سرمایه گذاری منطقی، گزینه معقولی است. 

سلیمانی اضافه کرد: افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی، به تنهایی دلیل منطقی برای سرمایه گذاری نیست. کسب بازدهی از افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی و افت قیمت سهم پس از بازگشایی نماد، بیشتر برای نوسان گیری مناسب است؛ نه سرمایه گذاری؛ مگر آنکه تجدید ارزیابی، گامی در راستای بهبود وضعیت عملکرد شرکت محسوب شود. با این نگاه، به نظر می رسد در بین گروه ها و شرکت های مختلفی که برنامه افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارند، گروه بانکی چشم انداز روشن تری دارند و از این اتفاق، بهره بیشتری خواهند برد. با توجه به وضعیت نظام بانکی کشور و اهتمام دولت جهت اصلاح نظام بانکی، چنانچه علاوه بر تجدید ارزیابی، سایر برنامه ها و اقدامات مطرح شده از جمله اصلاح نرخ سود سپرده بانکی و واگذاری دارایی های مازاد و تغییر ماهیت فعالیت بانک ها از بنگاه داری به واسطه گری مالی، نیز انجام شود، افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی بانک ها آثار مثبتی در پی خواهد داشت. اولین گام در اصلاح نظام بانکی، اصلاح ساختار سرمایه و خروج از شمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت است؛ ولی پس از آن می بایست عملکرد بانک ها اصلاح شود تا بانک ها، سودآور شوند. اگر با این نگرش اقدام به سرمایه گذاری در سهم بانک ها شده، نباید تحت تاثیر هیجان بازار در صف فروش ایستاد. 

سلیمانی در خاتمه تصریح کرد: یکی از مشکلات بازار سرمایه ما، فرهنگ صف نشینی سهامداران است. این فرهنگ باید اصلاح شود و قطعا اصلاح این رفتار نادرست، بازار را تحلیلی تر خواهد کرد.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.