تعداد بازدید : ۶۰۹
کد خبر : ۱۸۷۴۸۱
کارشناس بازار سرمایه گفت:
۰۹ بهمن ۱۳۹۷
کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به بررسی بازارهای موازی، مثل بازار طلا و ارز و سپرده‌های بانکی، در حال حاضر اوضاع بازار سرمایه برای جذب نقدینگی از همه بازارها بهتر است.

به گزارش بورس نیوز، مهدی طحانی گفت: یکی از مهمترین عوامل این است که با ماه شمار شدن سود سپرده‌های بانکی، فرصت تازه‌ای برای بازار سرمایه مهیا شده تا بخشی از منابع از بازار پول به مقصد بازار سرمایه حرکت کنند یا حداقل جذب بازار بدهی در بازار سرمایه شوند. به هر حال این پول‌ها کنار دست بازار سهام قرار می‌گیرند.

وی افزود: دومین عامل این است که طی دو ماه پایانی سال گزارش ۹ ماهه شرکت‌ها به علاوه گزارش‌های تولید و فروششان منتشر می‌شود . لذا کیفیت این گزارش‌ها هم می‌تواند در تعیین مسیر بازار سهام بسیار موثر باشد .

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در عین حال وقتی بورس کالا و امور گمرک را بررسی می‌کنیم، می‌بینیم که مسایل تحریمی تاثیر حدودا ۲۰ درصدی بر شرکت‌ها گذاشته که البته این عامل در قیمت سهام شرکت‌ها لحاظ شده است. بنابراین به نظر می‌رسد بخش اعظم ترسی که بازار سهام از تحریم‌ها داشت، در قیمت‌ها لحاظ شده و شاخص بازار سرمایه از این حیث در جای امنی قرار گرفته است و می‌تواند تا پایان سال با یک شیب آرام رشد داشته باشد.

به گفته طحانی، در بازارهای جهانی هم به نظر می‌رسد با توجه به افت قیمت نفت تا محدوده ۵۵ و حتی ۵۰ دلار که البته الان تا حدودی رشد کرده و به نزدیک ۶۰ دلار رسیده، خیلی نباید نگران نباشیم.

وی خاطرنشان کرد: عناصر اقتصادی در بازارهای جهانی نشان می‌دهد که به نوعی اعداد فعلی اعداد حمایتی مهمی برای بازار محسوب می‌شوند، لذا از این بابت هم بازار سرمایه نگرانی چندانی ندارد.

این کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: تنها بحث مهمی که می‌ماند بحث نقل و انتقال پول است که فعلا هنوز سازو کار دقیق آن مشخص نیست و امید می‌رود در این دو ماه پایانی، یک ساز و کار مالی - مطابق آنچه اتحادیه اروپا وعده داده است- تعریف شود. آن وقت است که مشخص می‌شود این فروش‌هایی که شرکت‌ها دارند و منابع آن در خارج از کشور می‌ماند، به چه ترتیبی به ایران می‌آید و در ایران هم با چه نرخی تسعیر می‌شود که تحلیلگران بتوانند سود شرکت‌ها را دقیق تر اندازه گیری کنند .

طحانی در عین حال اطمینان داد: با توجه به بررسی بازارهای موازی، مثل بازار طلا و ارز و سپرده‌های بانکی، در حال حاضر اوضاع بازار سرمایه برای جذب نقدینگی از همه بازارها بهتر است.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درخصوص احتمال فروکش کردن جنگ تجاری چین و امریکا و تاثیر آن بر بازار سهام گفت: این کشورها به دنبال حداکثر کردن منافع خود هستند و بررسی شاخص تولیدکننده در چین نشان می‌دهد که این شاخص در حال نزول است. به عبارت دیگر، اعتماد مدیران چینی به رشد اقتصادی کشورشان در حال نزول است.

طحانی ادامه داد: هم اکنون تولید خودرو در چین بعد از ۲۰ سال روند نزولی به خود گرفته و این حامل یک پیام است که فعلا چشم انداز اقتصادی مدیران چین به اقتصاد چندان مثبت نیست . در عین حال در امریکا شاهد هستیم که نرخ بیکاری به علت سیاست‌های داخلی به طور مداوم در حال کاهش است . یعنی در یک طرف رونق و در سمت دیگر رکود را نشان می‌دهند و آمارها متضاد است.

این کارشناس بازار سرمایه یادآور شد: به نظر می‌رسد با افت قیمت نفت از بشکه ای ۸۰ دلار به ۵۰ و ۶۰ دلار، جای افت بیشتری برای آن متصور نیست. لذا اگر نمی‌توان گفت رونق چشمگیری اتفاق نمی‌افتد افت چشمگیری را هم نخواهیم داشت .

وی سپس با اشاره به روند رشد صنایع کالامحور گفت: به صورت اصولی در بازار سرمایه مزیت اقتصادی ما به شرکت‌هایی وابسته است که به چاه نفت و معدن نزدیکتر باشند. از طرفی بیش از ۷۰ درصد ارزش شاخص بازار سرمایه را هم شرکت‌های کالامحور و کامودیتی محور تشکیل می‌دهند این شرکت‌ها هستند که سود تقسیمی مناسب را در دل خود دارند. بنابراین می‌توانیم به سرمایه‌گذاران بگوییم که اگر در این شرکت‌ها سرمایه‌گذاری کنید تا حدودی خود را به اقتصاد ایران و مزیت‌های آن گره زده اید.

طحانی ادامه داد: صنایعی مانند خودرو و بانک حداقل در چند وقت اخیر نشان داده‌اند که دایما در نوسان هستند و صنایع چندان باثباتی برای سرمایه‌گذاری نیستند؛ برای همین هم غالبا سرمایه‌گذاران بسیار ریسک‌پذیر وارد این صنایع می‌شوند .

این کارشناس بازار سرمایه در پایان گفت: اگر بخواهیم به سرمایه‌گذاران توصیه‌ای داشته باشیم باید گفت که از ظرفیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری در فضایی که مدیران حرفه‌ای فراهم آورده‌اند، استفاده کنند و اگر خود خواستند وارد این بازار شوند به سراغ سهم‌هایی بروند که از سود تقسیمی مناسبی برخوردار باشند تا بتوانند در مجمع، بخشی از مبلغ سرمایه‌گذاری خود را دریافت کنند .


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع آرشیو
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
پربیننده ترین عناوین
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
بورس نیوز جدید در راه است
به علت تغییر پلتفرم پایگاه خبری بورس نیوز، این رسانه از ساعت ۱۳:۰۰ امروز یکشنبه ۳ شهریورماه به مدت ۳ ساعت از دسترس خارج خواهد شد.