تعداد بازدید : ۷۲۷
کد خبر : ۱۸۷۶۸۶
پیش بینی فروش خودروهای جدید؛
۱۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۵
ميزان فروش خودروهاي برقي در سال‌هاي 2020 ، 2025 و 2030 به ترتيب 8.2 و 20 درصد از بازار فروش خودرو پيش‌بيني شده است تا در نهایت در سال 2040، بين 35 تا 47 درصد از فروش خودروهاي جدید به خودروهاي برقي تعلق گيرد.

به گزارش بورس نیوز، دنیا به سمت ساخت خودروهای برقی حرکت می‌کند. ميزان فروش خودروهاي برقي در سال‌هاي 2020 ، 2025 و 2030 به ترتيب 8.2 و 20 درصد از بازار فروش خودرو پيش‌بيني شده است تا در نهایت در سال 2040، بين 35 تا 4۷ درصد از فروش خودروهاي جدید به خودروهاي برقي تعلق گيرد. همچنين از لحاظ تعداد خودرو در بازه زماني بين سال‌هاي 2015 تا 2040 سهم خودروهاي برقي از 2 ميليون خودرو در سال 2016 به بيش از 40 ميليون خودرو از مجموع 190 ميليون فروش خودرو در سال 2040 خواهد رسيد. پيش‌بيني شده است چين، ایالت متحده آمریكا و اروپا بيش از 60 درصد بازار جهاني خودروهاي برقي را در سال 2040 تشكيل خواهند داد. قيمت باتري‌هاي ليتيم یون از 1000 دلار/کيلووات ساعت در سال 2010 روند کاهشي شدیدي را تجربه کرده، به شكلي که متوسط قيمت این باتري‌ها در سال 2016 به 2۷3 دلار/کيلووات ساعت رسيده است. همچنین پيش‌بيني مي‌شود روند کاهش قيمت باتري‌هاي ليتيم یون در سال 2025 به حدود 109 دلار/کيلووات ساعت و در سال 2030 به حدود ۷3 دلار/کيلووات ساعت برسد. پيش‌بيني مي‌شود مصرف برق خودروهاي برقي از 6 تراوات ساعت در سال 2016 به 1800 تراوات ساعت در سال 2040 (5 درصد تقاضاي جهاني برق) افزایش خواهد یافت که در صورت نبود برنامه‌ریزي مشخص براي آن، شبكه با مشكل مواجه خواهد شد.

اما روند تولید خودروهای برقی در ایران چطور پیش می‌رود؟ مرکز پژوهش‌های در گزارش وضعیت تولید خودروی برقی در ایران و جهان به این موضوع پرداخته است. طبق این گزارش، ایران همگام با دنيا اقدام به وارد کردن برخي خودروهاي هيبریدي کرده است که موتور آنها به صورت دوگانه با بنزین و با باتري کار مي‌کند. خودروهاي هيبریدي نسبت به خودروهاي سوخت فسيلي آلودگي کمتري دارند و براي شهرهاي آلودهاي مانند تهران گزینه مناسبي محسوب مي‌شوند.

این گزارش همچنین می‌نویسد: با وجود اینكه خودروهاي هيبریدي به بازار خودروي ایران راه یافته‌اند، اما به دليل نبود زیرساخت‌هاي لازم و ارزان و در دسترس‌تر بودن سوخت‌هاي فسيلي، مصرف‌کنندگان این خودروها در کشور بيشتر از منبع انرژي سوخت فسيلي استفاده مي‌کنند.

بررسي وضعيت فعلي خودروهاي برقي در ایران نشان مي‌دهد تاکنون در خصوص توليد خودروهاي برقي در کشور اقدام مؤثري از سوي صنعت خودروسازي کشور و به خصوص وزارت صنعت، معدن و تجارت - متولي بخش صنعت و سهامدار در صنعت خودروسازي کشور- صورت نگرفته است و صرفاً در این رابطه شرکت‌هاي ایران خودرو و سایپا مطالعاتي را انجام داده اند و این مطالعات تاکنون به مرحله تجاري‌سازي نرسيده است. دو خودروساز بزرگ کشور (ایران خودرو و سایپا) مدعي هستند به لحاظ دانش فني طراحي و توليد خودروهاي برقي، این توانمندي در کشور وجود دارد، اما مشكل اساسي در این ارتباط، هزینه توليد این مدل خودروهاست که گاهاً تا سه برابر نمونه بنزیني هزینه بر است و این مسئله دليلي بر نبود تضمين لازم براي وجود تقاضا براي این مدل خودروهاست. طبق این گزارش، یكي از عوامل مهم و تأثيرگذار در توسعه حمل‌و‌نقل برقي در هر کشور، وابسته به نوع نگاه حاکميت در آن کشور است که تبلور آن در قوانين کشور قابل رهگيري است.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: