تعداد بازدید : ۷۹۹
کد خبر : ۱۸۷۶۸۸
قطار آبسیم به اصفهان رسید؛
۱۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۴
به نظر می‎رسد که «حآسا» با مشکل کمبود نقدینگی مواجه است و از همین رو شاهد رشد روزافزون بدهی‎ها هستیم. هر چند که غالب بدهی‎ها مربوط به شرکت مادر است. در چنین شرایطی، شاهد رشد درآمدها هستیم.

به گزارش واحد سنجش و راه حل های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، شرکت «آسيا سير ارس» که زیرمجموعه شرکت «توکاریل» محسوب میشود، نسبت بدهی 0.61 را دارد که نسبتا مطلوب است؛ اما نسبت جاری با رقم 0.68 قرار دارد که در ناحیه قرمز قرار گرفته است. به عبارت دیگر، داراییهای جاری این شرکت کفاف بدهیهای جاری را نمیدهد.

شتاب «حآسا» روی ریل بدهی‎ها / بار سبک نقدینگی در واگن‎های این شرکت

تحلیل فاصله ساختار بدهی «حآسا» از 9 شرکت دیگر هم‎گروه نشان از یک نقطه تمایز آشکار دارد. در حالی که غالب (64 درصد) بدهیهای گروه در بخش غیرجاری قرار گرفته اند، 99 درصد بدهیهای «حآسا» به بدهیهای جاری تعلق دارد.

پرداختنیهای تجاری با سهم 50 درصدی، بیشترین سهم را در این ساختار به خود اختصاص داده که غالب آن به شرکت راه آهن جمهوری اسلامیبابت حق دسترسی به شبکه ریلی است. این بخش در میانگین گروه تنها 4 درصد کل بدهیها را شامل میشود.

شتاب «حآسا» روی ریل بدهی‎ها / بار سبک نقدینگی در واگن‎های این شرکت

پراختنیهای غیرتجاری نیز سهم بالایی از بدهیهای جاری دارند که نقش «توریل» در این بخش به عنوان شرکت مادر بسیار پررنگ است و جالب‎تر آن‎که این بخش در دورههای اخیر روند صعودی داشته است.

نکته مثبت «حآسا» این است که تسهیلات مالی تنها 3 درصد از کل بدهیها را تشکیل میدهد اما در میانگین گروه به 18 درصد نیز میرسد.

در بخش غیرتجاری این شرکت تقریبا هیچ گونه تحرکی از خود نشان نمیدهد اما در میانگین گروه شاهد هستیم که حدود 60 درصد از مجموع بدهیها ناشی از تسهیلات مالی بلندمدت است.

در مجموع به نظر میرسد که «حآسا» با مشکل کمبود نقدینگی مواجه است و از همین رو شاهد رشد روزافزون بدهیها هستیم. هر چند که غالب بدهیها مربوط به شرکت مادر است و خطر چندانی متوجه شرکت نمیکند؛ اما ساختار ترازنامه و نسبتهای مالی را بهم ریخته است.

علاوه بر حجم اندک وجه نقد در ساختار مالی، سود انباشته چندانی نیز در چنته ندارد. بنابراین، «حآسا» علاوه بر تلاش برای کاهش دوره وصول مطالبات خود، باید به فکر افزایش سرمایه از محل آورده نقدی نیز باشد.

البته از این نکته نیز نباید گذشت که با وجود افزایش قابل توجه هزینه استفاده از شبکه ریلی، این شرکت حمل و نقل توانسته در بخش درآمدزایی عملکرد خوبی داشته باشد و به سطوح بالاتری از سودآوری نسبت به گذشته دست یابد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
شاخص باردیگر میلیونر شد
شاخص کل بورس تهران مجددا" بعد از افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی به ابرکانال یک میلیون واحدی بازگشت.