تعداد بازدید : ۶۰۰
کد خبر : ۱۸۷۶۸۹
رییس خانه اقتصاد ایران گفت:
۱۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۴
رییس خانه اقتصاد ایران گفت:بخش معدن به توجه ویژه و سرمایه‌گذاری قابل توجه در بخش‌های اکتشاف، فرآوری و صنایع پایین‌دستی نیاز دارد.

به گزارش بورس نیوز، ابراهیم جمیلی درباره توجه به بخش معدن اظهار کرد: بخش معدن به توجه ویژه و سرمایه‌گذاری قابل توجه در بخش‌های اکتشاف، فرآوری و صنایع پایین‌دستی نیاز دارد. به دلیل ریسک بالای سرمایه‌گذاری در بخش اکتشاف، این وظیفه دولت‌هاست که برای فعالیت بیشتر معادن در این بخش سرمایه‌گذاری کنند. از سوی دیگر باید توجه کرد که هر نوع فعالیت اکتشافی با در نظر گرفتن آخرین روش‌ها و فناوری دنیا انجام شود. متاسفانه طی سال‌های اخیر بعضی از معادن در کشور ما به طور سطحی اکتشاف شده درحالیکه بیشتر ذخایر اصلی در عمق معادن قرار دارد و نباید از اکتشاف عمقی معادن ایران هم غافل بود. معادن بزرگی و کوچکی در ایران داریم که به دلیل کمبود سرمایه معدن داران یا به طور کامل اکتشاف نشده یا از نظر اصول فنی دچار مشکل است. در شرایط کنونی این انتظار از دولت وجود دارد که از معادن کوچک نسبت به معادن بزرگ حقوق کمتری دریافت کند تا این معادن بتوانند به فعالیت ادامه دهند.

وی ادامه داد:خوشبختانه وزارت صمت حرکتی را برای سروسامان دادن خوشه ای معادن آغاز کرده که قابل توجه است. بر این اساس معادن کوچک به کارخانجات فرآوری مواد وصل می شوند. رونق این معادن علاوه بر توسعه مناطق محروم کشور از کوچ جمعیت به شهرهای بزرگ هم جلوگیری می کند و در توسعه متوازن اقتصادی سهم بسزایی دارد. اکنون عمده مشکل معدن داران در کشور عدم کفایت سرمایه در گردش است که امیدواریم با تدابیر ویژه دولت این سرمایه مورد نیاز تامین شود. نباید گذاشت هیچ معدنی از فعالیت دست بکشد و به اصطلاح متروکه شود.

رئیس خانه اقتصاد ایران تاکید کرد: رشد هرچه بیشتر معادن به تقاضای ماشین‌آلات معدنی در کشور دامن می‌زند. مجموعه‌ای از ماشین‌آلات مورد نیاز معادن به ناچار از خارج وارد شده و بخشی از تولیدکنندگان داخلی مثل هپکو تامین می‌شود. اگر محصولات تولیدکنندگان داخلی با عدم استقبال معادن در ایران رو به روست باید علت را برطرف کرده و برای توسعه بازارها تلاش کرد. کیفیت پایین، قیمت بالا یا اشکال در خدمات پس از فروش هر یک به نوبه خود به نارضایتی مشتریان دامن می‌زند و باید درصدد رفع آن برآمد.

جمیلی گفت: در ضمن شرکت‌های تولیدکننده داخلی باید به فراتر از مرزهای ایران بیندیشند. کشورهای همسایه ما از جمله عراق و افغانستان در مرحله بازسازی به ماشین‌آلات راهسازی و معدنی نیاز دارند اما متاسفانه شرکت‌های ایرانی کمتر در این بازارها حضور دارند.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: