تعداد بازدید : ۶۱۷
کد خبر : ۱۸۷۹۷۴
عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس:
۱۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۷
نظام توزیع در کشور ما جهان سومی است و متاسفانه این نظام توزیع در زمان جنگ هم ملت و نیروهای انقلاب را آزار داد، اکنون هم به نوعی کاملا شاهد آسیب به مردم در بخش توزیع هستیم.

به گزارش بورس نیوز، جهانبخش محبی‌نیا به ایجاد رانت 4.5 هزار میلیارد تومانی در جریان توزیع ارز یارانه‌ای برای کنترل قیمت کالاهای اساسی توسط دولت اشاره کرد و اظهار کرد: نظام توزیع در کشور ما جهان سومی بوده و متاسفانه این نظام توزیع در زمان جنگ هم ملت و نیروهای انقلاب را آزار داد، اکنون هم به نوعی کاملا شاهد آسیب به مردم در بخش توزیع هستیم.

عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس افزود: ما به عنوان کشوری که باید برای شرایط عادی و ویژه یک نظام توزیعی منطقی داشته باشیم، در شرایط کنونی راه اصولی نداریم.

نماینده مردم میاندآب، شاهین دژ و تکاب در خانه ملت ادامه داد: متاسفانه بخشی از ارز یارانه‌ای به جای تخصیص به کالاهای اساسی به افرادی داده می‌شود که هیچ زمان کالایی به کشور وارد نکردند یا کالاهای وارداتی را مطابق با ارز نیمایی و حتی بالاتر از آن، در میان مردم توزیع کردند و اینگونه ارقام هنگفتی به جیب عده‌ای سودجو و رانتخوار رفت.

وی با بیان اینکه مقداری از این مسائل به فرهنگ ما باز می‌گردد، تصریح کرد: ما باید خودمان را به صورت یکپارچه و یک ملت واحد ببینیم، اگر در زمان‌های حساس مانند شرایط تحریمی بخواهیم متوجه درد یکدیگر نشویم آنگاه، سودانگاری‌ها و طلب سودهای غیرمتعارف در میان مردم به شکل رفتار در خواهد ‌آمد.

محبی‌نیا با تاکید براینکه در بحث رانت و انحراف ایجاد شده در توزیع ارز یارانه‌ای برای واردات کالاهای اساسی نهادهای نظارتی به صورت جدی زیر سوال هستند، بیان کرد: شبکه توزیع دولت که مشمول توزیع ارز، کالا و خدمات هم می‌شود به صورت جدی دچار مشکل است. شان ملت ما بسیار بالاتر از آن است که حتی در بخش عرضه خدمات حقوق شهروندی با آنها به این شکل کنونی در صف‌های گوشت و مرغ برخورد شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: البته این اواخر تا حدودی در مقابل توزیع نامناسب ارز یارانه‌ای و ایجاد رانت گرفته شده اما باز هم قابل دفاع نیست.

نماینده مردم در خانه ملت، با اشاره به اینکه پرداخت ارز یارانه‌ای به مصرف کننده بجای ارائه به واردکنندگان اکنون در مجلس مطرح است، گفت: دولت قرار است براساس بودجه سال 98، 14 میلیارد دلار ارز یارانه‌ای با نرخ 4200 تومانی را برای واردات کالاهای اساسی در نظر بگیرد اما ما در مجلس بر روی توزیع این رقم به شکل دیگری در حال بررسی هستیم.

وی با بیان اینکه چند روش اکنون مورد نظر قرار دارد، افزود: توزیع این ارز یارانه‌ای به صورت مستقیم با توجه به مشکلات شبکه توزیعی در کشور میان مردم آثار تورمی دارد، به طور مثال در کمیسیون تلفیق بودجه برخی پیشنهاد دادند که یک میلیارد دلار سهم دارو به نظام بیمه‌ای به صورت مستقیم اختصاص داده شود و نظام بیمه‌ای مکلف به ارائه خدمات دارویی و درمانی شود که به دلیل عدم اعتماد به شبکه توزیع تصویب نشد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
شاخص باردیگر میلیونر شد
شاخص کل بورس تهران مجددا" بعد از افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی به ابرکانال یک میلیون واحدی بازگشت.