تعداد بازدید : ۶۶۷
کد خبر : ۱۸۸۰۰۷
کارشناس بازارسرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۱۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۵
افزایش عرضه نفت خام امریکا و روسیه به دلیل احتمال به صفر رسیدن صادرات نفت ایران، علت کاهش قیمت نفت خام بود.
به گزارش بورس‌نیوز، تمامی صنایع با سه عامل چشم انداز قیمت های جهانی، تاثیر پذیری از اقتصاد داخلی و تاثیرپذیری از نرخ ارز مواجه هستند. چشم انداز قیمت های جهانی و نیز وضعیت اقتصاد داخلی، روشن نیست.

از سوی دیگر نرخ ارز بستگی به روند جریانات ورودی ارز دارد. با توجه به چشم انداز نسبتا مبهم آینده اقتصادی کشور، به نظر می رسد اتمام روند فرسایشی بازار سرمایه در گرو اتفاق اثرگذاری همچون رشد قیمت جهانی نفت و فلزات اساسی خواهد بود.

فرشید اردبیلیون جهانی مدیرعامل کارگزاری جهان سهم درباره وضعیت شاخص‌های بازارسرمایه در روزهای اخیر به بورس‌نیوز گفت: همه منتظر گزارش‌های 9ماهه بودند و پس از آمدن این گزارش‌ها، مشخص شد خودرویی‌ها و بانکی‌ها زیان‌ده هستند. 

وی ادامه داد: البته قرار است بعضی خودرویی‌ها و بانک‌های زیان‌ده با تجدید ارزیابی دارایی‌ها و سود حاصل از تسعیر ارز، از شمول ماده 141 قانون تجارت خارج شوند.

وی افزود: این اطلاعات فعلا منتشر شده؛ ولی هنوز هیچ یک به صورت قطعی تحقق پیدا نکرده است. 

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با پیش‌بینی وضعیت گروه کامودیتی محور بیان کرد: در گروه کالایی و وابسته به قیمت‌های جهانی کامودیتی‌ها، چالش اصلی درگیری چین و آمریکا و اعمال تعرفه روی کالاهای وارداتی از سوی دو طرف این ماجرا و مسائل مربوط به این جنگ تجاری بود. 

اردبیلیون جهانی اظهارکرد: بورس‌های دنیا و قیمت جهانی فلزات اساسی، متاثر از این موضوع بود؛ چرا که حجم واردات چین در روند قیمت‌های جهانی بسیار تعیین کننده بوده و البته به دلیل توافق، جو آرام شده است؛ با توجه به تاثیرپذیری بورس‌های جهانی از این قضیه و ریزش قیمت جهانی کامودیتی‌ها، طرفین جنگ تجاری به این نتیجه رسیدند که این درگیری ها به نفع هیچکس نیست. در نتیجه آمریکا از مواضع خود کوتاه آمد و چین هم متعهد شد که ظرف مدت 5 سال، واردات خود از آمریکا را اضافه کند.

مدیر عامل کارگزاری جهان سهم در مورد پیش بینی بازار نفت اظهار داشت: در مورد نفت به دلیل توافقی که اوپکی ها و غیراوپکی ها با هم انجام دادند، تولید نفت را برای سال 2019 یک میلیون و 200 هزار بشکه کاهش دهند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: دلیل مازاد عرضه نفت خام، تهدید آمریکا بابت به صفر رساندن صادرات نفت ایران بود؛ نمایندگان آمریکا تمایلی به افزایش قیمت بنزین و مشتقات نفتی نداشتند و به همین سبب، آمریکا و روسیه تولید خود را به شدت افزایش دادند تا از افزایش قیمت نفت جلوگیری کنند. توافق برای کاهش عرضه نفت، موجب شد که هر بشکه نفت خام از 50 دلار به 60 دلار برسد و با توجه به توافق به عمل آمده و برنامه های عرضه نفت، به نظر می رسد قیمت نفت خام حدود 60 تا 75 دلار در نوسان خواهد شد.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: