تعداد بازدید : ۸۳۱
کد خبر : ۱۸۸۰۵۷
فعال صنعت کشاورزی در گفت‌و‌گو با بورس‌نیوز گفت:
۱۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۲
ورود گندم به بورس‌کالا باعث سرکوب قیمت‌ها نخواهد شد چراکه چنین اقدامی می‌تواند انحصار را به رقابت در بازار گندم تبدیل کند.

علیرضا پور آقابالایی عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تبریز در گفت‌‌وگو با خبرنگار بورس‌نیوز با بیان اینکه گندم می تواند مانند سایر محصولات روند عرضه مناسبی را در بورس‌کالا تجربه کند، اظهار کرد: گندم به دلیل ماهیت انحصاری بودن توسط دولت، نمی‌تواند در بازارهای آزاد موفق باشد بنابراین باید سایه انحصار از سر گندم برداشته شود.

وی افزود: ورود گندم به بورس می‌تواند حالت انحصاری را ادامه دهد چراکه زمین‌های کشاورزی متراژ چندان بزرگی نداشته و حجم خرید‌ها نیز متفاوت بوده بنابراین اگر گندم و معامله آن به بخش‌خصوصی واگذار شود، رقابت نیز در این محصول با افزایش مواجه می‌شود.

آقابالایی با تشریح ابزارهای گوناگونی که برای ورود گندم به بورس‌کالا دیده شده، تصریح کرد: تا زمانی که دولت در معاملات گندم دخیل هست، این روند می‌تواند در اقتصاد مشکل‌زا شود اما؛ بخش‌خصوصی با استفاده از ابزارهای جدید، می‌تواند رقابت را به بازار گندم بازگرداند ولذا به هر میزانی که گندم فضای رقابتی را لمس کند، معاملات پررونق‌تری را در جهت توسعه، تولید و صادرات شاهد می‌شویم.

این عضو اتاق بازرگانی تبریز با اشاره به اینکه دولت شرکت‌هایی که به گندم احتیاج دارند را ملزم کرده تا نیاز خود را از بورس‌کالا خریداری کنند، تاکید کرد: اتخاذ این تصمیم از سوی دولت، باعث تغییراتی در میزان تقاضای گندم در بازار شده اما این تصمیم منتج به تغییرات گسترده نشده و تنها در حد محدودی میزان تقاضا را با نوسان مواجه کرد.

وی با اشاره به اینکه آیا ورود گندم به بورس‌کالا ابزاری برای سرکوب قیمت این محصول است، گفت: خیر، ورود گندم به این بازار باعث سرکوب قیمت‌ها نمی‌شود چراکه می‌تواند انحصار را به رقابت تبدیل کند.

آقابالایی درخصوص سیاست خرید تضمینی در معاملات گندم نیز اشاره داشت و افزود: دولت باید معیارهایی همچون قیمت دلار، واردات و صادرات را با توجه به کشورهای همسایه در نظر بگیرد زیرا تمام این شاخص‌ها می‌تواند بر قیمت نهایی گندم تاثیرگذار باشد، بنابراین دولت باید این مورد را در نظر بگیرد که آیا خرید تضمینی گندم با نرخ اعلامی اصلا مقرون‌به‌صرفه بوده و می‌تواند بازارسازی در بورس‌کالا داشته باشد یا خیر ولذا از همین سو باید اشاره داشت که ورود به قیمت‌گذاری گندم باید در مرحله نخست، تامین بازار داخلی را پاسخگو شود و مازاد آن، برای قیمت‌گذاری صادراتی در رینگ‌های بورس‌کالا به فروش برسد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: