تعداد بازدید : ۹۱۴
کد خبر : ۱۸۸۰۷۶
عضو کمیسیون برنامه، بودجه محاسبات مجلس گفت:
۱۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۲
عضو کمیسیون برنامه، بودجه محاسبات مجلس گفت: از سال 89 تا سال 96 بالغ بر 960 هزار میلیارد تومان یارانه آشکار وپنهان پرداخت شده که از این رقم حدود 320 هزار میلیارد تومان یارانه آشکار به مردم داده شده است.

پرداخت 960هزار میلیارد تومان یارانه آشکار و پنهان

به گزارش بورس نیوز، غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی با اشاره به اینکه قانون هدفمندی به اهدف خود دست نیافته است، گفت: از سال 89 تا سال 96 بالغ بر 960 هزار میلیارد تومان یارانه آشکار وپنهان پرداخت شده که از این رقم حدود 320 هزار میلیارد تومان یارانه آشکار به مردم داده شده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس با بیان اینکه یارانه نقدی از موارد یارانه آشکار و سوبسید سوخت یارانه پنهان است، اظهار داشت: در شرایطی یارانه به مردم پرداخت می‌شود که یا تاثیری بر زندگی آنها ندارد یا به دلیل عدم شفافیت مردم اطلاعی از یارانه ندارند.

نماینده مردم رشت در خانه ملت در خصوص یارانه پنهان مثال زد و ادامه داد: هر لیتر بنزین متناسب با نرخ فوب خلیج فارس 37 سنت است که اگر نرخ دلار را 10 هزار تومان در نظر بگیریم قیمت هر لیتر بنزین باید 3 هزار و 700 تومان شود در حالی که مردم بنزین را هزارتومان تهیه می‌کنند.

وی با بیان اینکه دولت برای هر لیتر بنزین 2 هزار و 700 تومان یارانه می‌پردازد، بیان داشت: از این رو اگر قیمت بنزین 500 تومان شود در واقع دولت باید 3 هزار و 200 تومان یارانه بنزین بدهد که در واقع از جیب مردم بر می‌دارد و از سوی دیگر مردم از پرداخت چنین یارانه ای بی اطلاع هستند.

جعفرزاده ایمن آبادی با تاکید براینکه قانون هدفمندی به هدف اصلی خود نرسید، اظهار داشت: قانون هدفمندی به منظور منطقی کردن استفاده از حامل‌های انرژی بوده است، بارها گفته ام از که ریل هدفمندی فاصله گرفته ایم، زاویه ما در ابتدا با ریل هدفمندی شاید 5 تا 6 درجه بود اما به مرور زمان فاصله بیشتر شده که باید به ریل هدفمندی برگردیم.

این نماینده مجلس با بیان اینکه چند هدف با قانون هدفمندی یارانه‌ها تعقیب می‌شد، گفت: یکی از اهداف منطقی کردن قیمت‌های حامل‌های انرژی بود تا موجبات صرفه‌جویی را فراهم کند، همچنین با توجه به محدودیت منابع، پول کمتری را برای حامل‌های انرژی خرج کنیم تا به جای اینکه سوبسید بدهیم منابع را در جای دیگر هزینه کنیم به نظر از ابتدای امر توزیع کردن این پول و پخش کردن هر چه درآمد کسب کرده‌ایم اشتباه بوده است.

وی با تاکید بر اینکه قانون هدفمندی این نیست که اجرا می‌شود، گفت: فارغ از اینکه باید 50 درصد یارانه نقدی و غیرنقدی توزیع شود، ماده 7 این قانون گفته است که قانون تامین اجتماعی تهیه شود، در واقع با قانون تامین اجتماعی باید نیازمندان، بی‌سرپرستان، بدسرپرستان و معلولین تحت پوشش قرا گیرند چرا که قرار است با هدفمندی درآمد دولت افزایش پیدا کند.

جعفرزاده ایمن آبادی در این باره که آیا مجلس می‌تواند برای اجرای دقیق قانون هدفمندی کاری کند، بیان کرد: همه این مسائل از عدم بیان مسائل است و اضطراب از اینکه مردم اعتراض کنند و رای ندهند، نشأت می‌گیرد، اگر به مردم بگویم درآمد کشور چه میزان است و چه خرج‌هایی داریم مردم انتظار و خواسته‌هایشان را متناسب با درآمدها می‌کنند.

این نماینده مجلس ادامه داد: مردم باید بدانند در این چند سال با فروش اوراق مشارکت کشور را بدهکاری کرده ایم و باید در سال آینده 8 هزار میلیاردتومان سود سررسید این اوراق را پرداخت کنیم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اظهار داشت:مردم اگر بدانند اصلاح ساختار اقتصادی رقم زده می‌شود و پول‌ها در جای خود هزینه خواهد شد مردم حتما رای می‌دهند اما برای این کار فرد شجاعی می‌خواهیم که وابسته به رای نباشد و واقعیت‌ها را به مردم بگوید.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: