تعداد بازدید : ۱۴۱۵
کد خبر : ۱۸۸۰۸۵
کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۱۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۶
چشم انداز جریان های نقدی آتی این صنعت چندان مثبت نیست.
احتمال افت ۵۰ درصدی تقاضای خودرو در سال ۹۸
به گزارش بورس‌نیوز، اگر چه سهم گروه خودرو و قطعه سازی، آخرین روز هفته را با رنگ سبز به پایان رساند؛ ولی با وجود اخباری همچون افزایش قیمت خودرو و تزریق نقدینگی ۴ هزار میلیارد تومانی به قطعه سازان دو شرکت بزرگ خودروسازی، رشد قیمت سهم ها در حد انتظارات سهامداران گروه خودرویی نبود.

فربد زاده کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: صنعت خودروسازی با چند چالش مواجه است. اول آنکه نقدینگی تزریق شده به صنعت، برای خودروسازان، در واقع جابجایی چند بدهی با یک بدهی جدید بوده و در نهایت، حجم بدهی شرکت های خودروساز را افزایش داده و اتفاق مثبتی برای این شرکت ها نیست.

وی افزود: موضوع افزایش قیمت خودرو هم هر چند رویداد مثبتی است؛ ولی با توجه به اینکه خودروسازان ناچار به ایفای تعهدات قبلی خود و تحویل حجم قابل توجهی از محصولات با قیمت قبلی هستند؛ بنابراین نه تنها از افزایش قیمت خودرو بهره چندانی نخواهند برد؛ بلکه حتی بابت ایفای تعهدات قبلی متحمل زیان هم خواهند شد. با این شرایط به نظر می رسد خودروسازان در سال ۹۸ نیز سودآوری نخواهند داشت.

زاوه ضمن تاکید بر آثار منفی تحریم ها بر صنایع تولیدی اظهار داشت: تحریم ها به خودی خود محدود کننده هستند؛ اما آنچه بیش از تحریم ها صنعت خودروسازی را تحت تاثیر قرار داده و روند تولید را کندتر کرده؛ سیاست های داخلی است. طولانی شدن روند ثبت سفارش و واردات و تامین قطعات، روند تولید را دچار وقفه کرده است.

این کارشناس صنعت خودرو، چهارمین چالش پیش روی صنعت خودروسازی را رکود اقتصادی و کاهش قدرت خرید مردم معرفی کرد و گفت: با توجه به تورم فزاینده کالاها و خدمات مختلف در کشور، قدرت خرید مردم افت شدیدی داشته و به نظر می رسد روند افت قدرت خرید تداوم خواهد داشت. بدون شک تامین خوراک و پوشاک و مسکن برای مردم به خودرو اولویت دارد. با توجه به وضعیت اقتصادی کشور به نظر می رسد تقاضای خودرو در سال ۹۸ به نصف تقاضای سال ۹۶ برسد. چرا که در سال ۹۶ حدود ۶۵۰ هزار خودروی کمتر از ۴۰ میلیون تومانی در بازار عرضه شده و با افزایش قیمت خودروها، احتمالا این تقاضا از بین خواهد رفت.  البته تاثیر رکود فقط بر تقاضای خودرو نبوده و حتی تقاضای تعمیرات خودرو هم کاهش خواهد یافت.

وی افزود: با این وضعیت، عدم رشد قیمت سهم خودروسازان توجیه پذیر است؛ زیرا چشم انداز جریان های نقدی آتی این صنعت چندان مثبت نیست. 

زاوه تصریح کرد: البته در کنار مشکلات، باید به نقاط قوت هم توجه کرد. انرژی ارزان قیمت، نیروی کار ارزان و فراوان و دسترسی به منابع غنی مواد اولیه، فرصتی پیش روی صنایع تولیدی است. در صورت مدیریت صحیح دولت هر تهدیدی، می تواند به فرصت بدل شود و پرهیز از تکرار تصمیمات اشتباه، می تواند شرایط را تغییر دهد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: