تعداد بازدید : ۱۲۱۸
کد خبر : ۱۸۸۰۹۹
ساعت پنج‌ونیم/ 83؛
۱۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۰
ساعت پنج و نیم عصر امروز نیم‌نگاهی دارد به چراغ خاموش با سند منگوله‌دار تا ضرورت ایجاد شرایط ویژه بورس انرژی برای فعالان بخش خصوصی.
به گزارش بورس‌نیوز، در خانه اقتصاد ایران ما، امروز برادران خوب و بد زیادی در کنار هم نشسته‌اند اما گویا فضا برای برادران بدی همچون تورم، رکود و .. زیاد بوده و برادران خوبی مانند ثبات نتوانستند جای خود را بازکنند.

این مثال در تمامی فضاهای اقتصادی کشور حاکم بوده و بورس نیز یکی از آنهاست؛ در اقتصاد و بازارهایی که ثبات را در خود نمی‌بینند باید نهادهای ناظری سرکار باشند سهامداران خرد، از این بازار دل‌زده نشوند و نگویند از ماست که بر ماست و چرا مکان سرمایه‌گذاری را یک‌چهارراه جابه‌جا کرده و از فردوسی به حافظ آمدیم؛ بازار این روزها شاهد بازی حقوقی‌هاست، چراکه تا نشانه‌های رشد می‌آید عرضه‌های سنگین این قشر چنان خطر ترمزی بر تابلوی معاملات می‌آندازد که رفتن تازه‌واردها را از ماندن، به‌صرفه‌تر می‌کند.

سوال اینجاست که حقوقی‌ها در کدام صف می‌جنگند؟!

چراغ خاموش با سند منگوله‌دار

معنای چراغ خاموش را دیشب کاملا متوجه شدیم، آخرین خمیازه‌های قبل از خواب همراه شد با شب‌نامه‌ای در دل کدال؛ گزارش توجیهی هیات مدیره برای افزایش سرمایه 459درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها آمد؛ البته در گزارش قبلی زمین‌های بدون سند را یادمان نرفته و دیشب گویا یا زمین سند‌دار آوردند یا زمین‌ها سنددار شده است.

مهندسی صورت‌های مالی و گزارش‌های کارشناسان رسمی دادگستری در سال‌های اخیر به دلیل ضعف‌های نظارتی در سازمان‌های نظارتی به یکی از رشته‌های پر طرفدار فضای اقتصادی تبدیل شده است. تقریبا می‌توان گفت در بخش عمده ای از تخلفات مالی چه در شرکت‌های بورسی نظیر «‌های وب»، «پتروشیمی آبادان»، «سایپا» و ...، همیشه پای کارشناسان رسمی دادگستری در میان بوده است.

کودک خردسال در انتظار بازی‌ نفتی

بورس‌انرژی می‌خواهد در فضای جدید کاری کند کارستان اما فعلا در بُن‌بستی تنگ گیر کرده که راهی برای رهایی ندارد؛ این فضا کاملا همانند توپی مقابل پای مدیرانی شده که در یک تعارف، باعث ایجاد بورس‌ انرژی شدند.

صحبت‌های شخص نخست نفتی کشور کاملا نشان داد که بازی عمیقی پُشت بورس‌انرژی خوابیده و این توپ، فعلا قصدی برای گل شدن ندارد؛ لزوما سازمان‌های فربه دولتی دلشان شریک نمی‌خواهد، وزارت نفت، وزارت اقتصاد، بورس‌انرژی و ... هر کدام بازی برد-برد را به منزله خود می‌بینند و از نردبان پوسیده قدرت خود هم نمی‌خواهند پایین آیند.

اما بورس‌انرژی گویا بدون زمین‌مانده و حتی چهارمین عرضه آن نیز چنگی بدل نزد؛ این شرکت جوری خود را محصور کرده که حتی نمی‌توان به مدیران آن نزدیک شد تا راهکاری برای آینده این بازار را از سوی این مسئولین جُست. بهتر از مدیران این شرکت از پشت پرده بیرون آینده زیرا بورس‌انرژی متروک برای کشوری که نام بزرگترین صادرکننده نفت و گاز را به خود اختصاص داده اصلا مناسب نیست و باعث به شوخی گرفتن بازار سرمایه می‌شود.

بورس‌انرژی باید شرایطی ایجاد کند که شاید وزارت نفت بخواهد این بازار و فعالان بخش‌خصوصی را در زمین نفتی، بازی دهد؛ فعلا که وزارت نفت، یک نه بسیار محکمی گفته که مسئولین بازاری اصلا نمی‌خواهند قبول کنند و شاید این خواب، بسیار شیرین است زیرا حتی نفتی‌ها در نشست‌های آنها حاضر نمی‌شوند.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: