تعداد بازدید : ۱۰۹۳
کد خبر : ۱۸۸۱۲۵
کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با بورس نیوز؛
۱۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۵
کارشناس بازار سرمایه گفت: در هفته‌های اخیر تعداد عرضه‌های اولیه در بورس روند افزایشی را در پیش گرفته اما با توجه به ماهیت، ارزش کل بازار و ظرفیت اقتصادی کشور می توان گفت که ورود این حجم از سهام به بورس هیجانی را در این بازار ایجاد نمی کند.

حمید میر معینی کارشناس بازار سرمایه ضمن بیان این مطب به خبرنگار بورس نیوز گفت: عرضه اولیه سهم‌ها رسم دیرینه‌ای بوده که عمدتا سود قطعی را برای سهامداران در پی دارد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تقاضای زیادی برای عرضه‌های اولیه در بازار وجود دارد، ادامه داد: تعداد و حجم عرضه‌های اولیه در بازار کم بوده به همین دلیل زمینه‌ای برای ورود نقدینگی و جذب سرمایه‌گذار ایجاد نمی شود.

میرمعینی با تاکید براینکه تعداد دفعاتی که عرضه اولیه در بازار انجام می شود برای جذب سرمایه گذار کافی نیست،افزود: به همین دلیل این عرضه ها عاملی برای ورود نقدینگی جدید محسوب نمی شوند.

کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه برخی از افراد بعد از به تعادل رسیدن قیمت سهام عرضه شده آن را به فروش می رسانند، خاطرنشان کرد: شرکت‌هایی که بدون آشنایی کافی با بازار سرمایه سهام خود را عرضه اولیه می کنند نیز پولشان را از بازار خارج می کنند.

وی با بیان اینکه اصولا در عرضه های اولیه میزان عرضه و تقاضا برابر است، ادامه داد: اما تجربه نشان می دهد که عرضه‌های اولیه موجبات خروج پول از بورس را فراهم می کنند و برابری جریان ورود و خروج نقدینگی از بازار را به همراه خواهند داشت.

میرمعینی افزود: با توجه به سیاست‌هایی که بورس و فرابورس در پیش گرفته اند نباید نسبت به جذب سرمایه گذار و ورود نقدینگی از طریق عرضه اولیه سهام شرکت‌ها امیدوار بود.

وی ادامه داد: روند فعلی ورود عرضه های اولیه به بازار باید تداوم داشته و همچنین قیمت و میزان سهام عرضه شده نیز باید جذاب باشد.

میرمعینی خاطرنشان کرد: ایجاد سهام شناور مناسب موجبات افزایش نقدشوندگی را در بازار فراهم می کند اما متاسفانه در حال حاضر به این سهام‌ها توجه ای نمی‌شود.

کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه در هفته های اخیر تعداد عرضه های اولیه در بورس روند افزایشی را در پیش گرفته است،افزود: باتوجه به ماهیت ارزش کل بازارو ظرفیت اقتصادی کشور می توان گفت که ورود این حجم از سهام به بورس هیجانی را در این بازار ایجاد نمی کند.

وی افزود: افزایش تعدد، تنوع و حجم عرضه های اولیه براساس سیاست‌های اصولی اثرات مثبتی را برای اقتصاد کشور و تولید ناخالص داخلی به همراه دارد که به تبع آن نقش بازار سرمایه نیز در توزیع‌پذیری اقتصاد افزایش خواهد یافت.

میرمعینی با اشاره به اینکه در حال حاضر برنامه ای در خصوص هدف و میزان عرضه های اولیه وجود ندارد،ادامه داد: همچنین بررسی‌های لازم در خصوص نوع صنایعی که از این طریق وارد بازار سرمایه می شوند نیز انجام نمی شود به همین دلیل می توان گفت عرضه‌های اولیه فعلی جذب نقدینگی را به همراه نخواهند داشت.

وی با بیان اینکه در 5 سال اخیر جذب نقدینگی و سرمایه‌گذار از طریق عرضه اولیه انجام نشده است، افزود: قیمت‌گذاری و نحوه معاملات عرضه‌های اولیه در کشور در سال‌های گذشته به صورت حراج بود اما اکنون براساس ثبت دفتری و ثبت سفارش انجام می شود اما در جوامع توسعه یافته عرضه های اولیه عمدتا از طریق واسطه‌گری شرکت‌های تامین سرمایه انجام می‌شوند.

میرمعینی تصریح کرد: در این جوامع برای ثبت سفار عرضه های اولیه در بورس ابتدا شرکت های تامین سرمایه بازاریابی و سپس قیمت‌گذاری را انجام می‌دهند و پس از آن بخشی از سهام آن را در بازار ثانویه عرضه می کنند‌.

کارشناس بازار سرمایه با اشاره به محدودیت های موجود در قیمت گذاری و حجم عرضه سهام شرکت‌ها در عرضه اولیه نیز گفت: شرکت ها باید 5 درصد از طهام خودرا در بازار کنند و همچنین تعداد و حجم سهم شناور نیز کم بوده و دردی را از بازار سرمایه یا سهامداران دوا نمی کند اما برای سهامدار عمده معافیت‌های مالیاتی را به همراه خواهد داشت.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.