تعداد بازدید : ۷۲۵
کد خبر : ۱۸۸۱۴۶
مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس گفت:
۲۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۰
مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس گفت: در اجرای روند توسعه پالایشگاه، در دو مرحله در سال‌‌های ۸۷ و ۹۱ ظرفیت اسمی پالایشگاه نفت بندرعباس افزایش یافت و هم اکنون با ظرفیت پالایش ۳۵۰ هزار بشکه در روز در حال فعالیت است.

روزانه 350هزار بشکه پالایش در پالایشگاه نفت بندرعباس

به گزارش بورس نیوز، هاشم نامور در تشریح ۴ دهه عملکرد این پالایشگاه اظهار کرد: در اجرای روند توسعه پالایشگاه، در دو مرحله در سال‌‌های ۸۷ و ۹۱ ظرفیت اسمی پالایشگاه نفت بندرعباس افزایش یافت و هم اکنون با ظرفیت پالایش ۳۵۰ هزار بشکه در روز در حال فعالیت است.

هاشم نامور افزود: اکنون خوراک این پالایشگاه شامل نفت خام سبک جزیره هنگام، نفت خام سنگین و میعانات گازی از منابع گازی سرخون و عسلویه تامین می‌شود.

وی بیان کرد: حدود ۱۸ درصد پالایش نفت خام و به تبع آن تامین فرآورده‌‌های نفتی مورد نیاز کشور در پالایشگاه نفت بندرعباس تولید می‌شود که با این ظرفیت علاوه بر هرمزگان، فرآورده‌‌های مورد نیاز شش استان از جمله سیستان و بلوچستان، کرمان، یزد، فارس، بوشهر و خراسان جنوبی نیز در این پالایشگاه تولید می‌شود.

نامور در خصوص دستاوردهای این شرکت گفت: با تلاش‌‌های متخصصان داخلی ظرفیت اسمی پالایش نفت خام و میعانات گازی از ۲۳۲ هزار بشکه به ۳۲۰ هزار بشکه در روز در مرداد ماه سال ۸۷ افزایش یافت.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس از افزایش ظرفیت پالایشگاه نفت بندرعباس به میزان ۳۰ هزار بشکه در روز در سال ۹۱ و دستیابی به ظرفیت پالایش ۳۵۰ هزار بشکه در روز را یک طرح مبتکرانه در این پالایشگاه عنوان کرد.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس اظهار داشت: با اجرای طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه بندرعباس ظرفیت پالایشی این پالایشگاه به میزان ۳۰ هزار بشکه در روز میعانات گازی و نفت خام سبک افزایش یافت و به ۳۵۰ هزار بشکه در روز رسید که افزایش تولید فرآورده‌های نفتی به خصوص بنزین و گازوییل را به همراه داشته است.

به گفته نامور، اجرای این طرح علاوه بر صرفه‌ جویی ۶۰۰ میلیون دلاری در سرمایه گذاری اولیه برای پالایش ۳۰ هزار بشکه در روز میعانات گازی و نفت خام سبک، برای پالایشگاه نفت بندرعباس در حدود ۱۴۰ میلیون دلار در سال سودآوری به همراه آورد.

این مسوول اضافه کرد: در راستای اجرای طرح مبتکرانه افزایش ظرفیت پالایشگاه بندرعباس، ۳ دستگاه مخزن ذخیره سازی نفت خام و میعانات گازی نیز هر یک به ظرفیت ۵۰۰ هزار بشکه احداث شد که با احداث این مخزن‌‌ها ظرفیت ذخیره سازی خوراک پالایشگاه ۵۰ درصد افزایش یافت.

وی طرح افزایش تولید بنزین و بهبود کیفیت فرآورده‌‌های نفتی را از دیگر دستاوردهای پالایشگاه نفت بندرعباس برشمرد و افزود: با بهره‌برداری از این طرح برای ۶۵۰ نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد شد.

نامور هدف از اجرای این طرح را افزایش تولید بنزین، ارتقاء کیفیت فرآورده‌‌های بنزین و نفت گاز و بهینه سازی مصرف انرژی عنوان کرد.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس، احداث ‌واحدهای جدید ارتقاء کیفیت ته مانده برج خلا به میزان ۱۱۰هزار بشکه در روز با هدف تولید فرآورده‌های نفتی با ارزش افزوده بیشتر و کاهش تولید نفت کوره را طرح محوری در دست اقدام این پالایشگاه عنوان کرد.

نامور احداث واحد تولید روغن پایه با ظرفیت تولیدی ۲۴۰ هزار تن در سال با استفاده از خوراک لوب کات تولیدی پالایشگاه، اجرای پروژه مدیریت گازهای مشعل پالایشگاه با هدف کاهش حجم آلاینده‌های ناشی از سوختن گازهای مشعل و کاهش مشکلات زیست ‌محیطی ناشی از انتشار گازهای گلخانه‌ای را از دیگر طرح‌‌های در دست اقدام عنوان کرد.

وی ابراز داشت: تامین نفت خام مورد نیاز از طریق احداث یک رشته خط لوله ۳۰ اینچ با هدف کاهش هزینه‌‌‌ها و نیز ریسک تامین خوراک نفت‌ خام پالایشگاه از طریق دریا از دیگر طرح‌‌های محوری در دست اقدام است.

به گفته مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس، همچنین از ابتدای راه ‌اندازی پالایشگاه نفت بندرعباس تاکنون خوراک پالایشگاه با استفاده از ۳ فروند نفتکش هر یک به ظرفیت ۹۰هزار تن(۶۵۰ هزار بشکه ای) تامین می‌شود.

نامور مزیت‌‌های این طرح را کاهش بار آلودگی زیست محیطی نسبت به نفتکش و امکان انتقال نفت ‌خام مستقل از شرایط جوی دریا و متوقف نشدن نفت خام در صورت بروز جنگ و یا ناامنی عنوان کرد.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: