تعداد بازدید : ۱۲۵۶
کد خبر : ۱۸۸۱۵۷
آبسیم به جنوب رفت؛
۲۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۱
سهم صادرات از میزان کل فروش در سال‎های اخیر روند صعودی به خود گرفته و از 10 درصد در سال مالی 94 به بیش از 29 درصد در سال مالی اخیر رسیده و دروازه‎های جدیدی را پیش روی خود دارد اما در این مسیر نیاز به برخی اصلاحات احساس می‎شود.

بر اساس بررسیهای واحد سنجش و راه حلهای رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، شرکت سیمان هرمزگان به موجب موقعیت جغرافیایی خود، از مزیت صادرات برخوردار است و هزینههای حمل و نقل کمتر از سایر شرکتهای رقیب است.

سهم صادرات از میزان کل فروش در سالهای اخیر روند صعودی به خود گرفته و از 10 درصد در سال مالی 94 به بیش از 29 درصد در سال مالی اخیر رسیده است.

محصولات این شرکت سیمانی به 5 کشور (بنگلادش، عمان، تانزانیا، هند و سومالی) ارسال میگردد.

آیا این سیمانی به پیش‎بینی‎های خود می‎رسد / بازاری جدید در تیررس «سهرمز»

با توجه به قدرت صادرات مطلوب «سهرمز» به نظر میرسد میتواند بازارهایی همچون «قطر» را نیز در دست گیرد؛ به خصوص در شرایط کنونی که مناسبات و مراودات سیاسی این کشور با دیگر کشورهای عربی به چالش کشیده شده است.

همانطور که در تصویر ذیل مشاهده میکنید، حجم سیمان صادراتی در سال مالی منتهی به آبان 97 با کاهش نسبت به سال مالی قبل مواجه شده که یکی از دلایل مهم آن را میتوان اعمال دور جدید تحریمها برشمرد. اما شرکت در سایر زمینههای فروش بهتر عمل کرده و توانسته کسری صادرات را جبران نماید.

آیا این سیمانی به پیش‎بینی‎های خود می‎رسد / بازاری جدید در تیررس «سهرمز»

افزایش رقابت شرکتها و تولید مازاد بر مصرف سیمان در کشور باعث حضور شرکتهای فعال در صنعت سیمان در بازارهای خارجی شده است. 

با توجه به شرایط خاص بازارهای خارجی، تحریمهای اعمال شده و رکود حاکم بر کشور و همچنین روند کاهشی قیمتهای جهانی، منجر به کم‎رنگ شدن حضور «سهرمز» در بازارهای صادراتی شده است.

با همه این اوصاف، این شرکت پیگیر اجرای طرح احداث کارخانه آسیاب سیمان در یکی از کشورهای منطقه است که قدمی بزرگ در مسیر درآمدزایی تلقی میشود.

نکته قابل ذکر این است که این شرکت جنوبی برآورد کرده در سال مالی منتهی آبان 98 بتواند با فروش 2 میلیون تن سیمان و کلینکر در بازارهای داخلی و خارجی، به درآمدی بیش از 3000 میلیارد ريال دست یابد که حدود 40 درصد بیش از درآمد تحقق یافته سال مالی 97 است.

حال باید متنظر ماند و دید «سهرمز» از پس تحقق این میزان درآمد در شرایط تحریمی و رکودی برمیآید یا خیر؟!

فاصله ساختار فروش این شرکت در سایر شرکتهای هم‎گروه مؤید این موضوع است که هزینههای تولید در دورههای اخیر روند افزایشی داشته و حدود 7 درصد از میانگین سایر شرکتها بالاتر است. بنابراین برای رسیدن به سطوح بالاتر سود، باید هزینههای خود را تحت کنترل درآورد.

آیا این سیمانی به پیش‎بینی‎های خود می‎رسد / بازاری جدید در تیررس «سهرمز»

علاوه بر این، نسبت هزینههای اداری، عمومی و فروش به کل درآمدهای عملیاتی 19 درصد است و بیش از 10 درصد از میانگین گروه بالاتر میباشد.

اما نکته مثبت، صفر بودن هزینه مالی است؛ جایی که در گروه 9 درصد از درآمد فروش را در خود میبلعد.

در مجموع میتوان گفت که اگر «سهرمز» بتواند بر هزینههای خود مسلط شود و راه فروش خارجی را بر خود هموارتر سازد، به رقمهای بهتری در سودسازی دست خواهد یافت.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: