تعداد بازدید : ۱۰۲۵
کد خبر : ۱۸۸۱۶۸
کارشناس اقتصادی در گفت‌و‌گو با بورس‌نیوز مطرح کرد:
۲۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۵
به دلیل ناکارآمدی دولت در زمینه ساماندهی بازار ارز، طمع سفته‌بازان و دلالان این بازار نیز پایان‌پذیر نبوده اما راه‌اندازی بورس ارز راهکاری برای ایجاد ساماندهی در این بازار محسوب می‌شود.

راه اندازی بورس ارز راهکاری مناسب برای ساماندهی بازار/صادرات 36 میلیارد دلاری محصولات در 10 ماهه اول سال جاری

احسان سلطانی کارشناس اقتصادی به بورس نیوز گفت: تا زمانی که انحصارطلبی در بازارهای مختلف وجود دارد موفقیت در زمینه تبادل محصولات با قیمت مناسب در این بازارها امکان پذیر نخواهد بود به‌عنوان مثال بازار فولاد که در بخش اعظمی از آن در اختیار فولاد مبارکه قرار دارد و بازار آزاد محسوب نمی‌شود.

وی با انتقاد از آنکه دیگر گروه‌های صادارتی نظیر پتروشیمی‌ها امکان فعالیت در بازار آزاد را ندارند، اظهارکرد: پتروشیمی‌ها موظف‌اند تا محصولات خود را براساس نرخ سامانه نیما به فروش برسانند اما فولاد مبارکه محصولات خود را براساس نرخ ارز بازار آزاد می‌فروشد که این امر حاکی از آن بوده که سازوکار بورس در مقابل دستان پرقدرت دولتی یا شبه‌دولتی‌ها موفق نخواهد شد.

سلطانی همچنین درخصوص تامین 60درصد ارز کشور توسط دولت تصریح کرد: تامین ارز کشور در اختیار دولتی‌ها و زیر چتر نهادهای دولتی بوده بنابراین بنگاه‌های شبه دولتی مابقی نیاز ارزی کشور را در دستور کار دارند.

این کارشناس اقتصادی درباره عدم اهتمام دولت بر نر‌خ‌گذاری‌های خود در دوران آغاز اوج‌گیری دلار، افزود: طی ماه‌های گذشته بارها از سوی دولت اعلام شد که تعیین نرخ 5هزار تومان برای نرخ ارز موجب شکوفایی اقتصادی را فراهم می‌سازد اما در مقابل و پس از افزایش نرخ دلار به 8 هزار تومان، راهکارهای گذشته تغییر و زمینه برای راه‌اندازی بازارثانویه با هدف ایجاد ساماندهی در بازار ارز ایجاد شد اما به دلیل عدم فروش محصولات توسط پتروشیمی‌ها، فولادی‌ها و معدنی‌ها در این بازار، نرخ ارز به حدود 18هزار تومان رسید که در این مرحله دولت برای ساماندهی نرخ ارز اقداماتی را انجام داد.

سلطانی با اشاره به آمارهای ورود ارز به کشور طی 10ماهه سال جاری، اظهارکرد: در این مدت، 36 میلیارد دلار صادرات در کارنامه کشور جای گرفته که 9.5 میلیارد دلار ارز و 8 میلیارد یورو تاکنون به کشور وارد شده است.

وی جلوگیری از قاچاق ارز توسط دولت را امری ضروری دانست و خاطرنشان کرد: به دلیل ناکارآمدی دولت در زمینه ساماندهی بازار ارز، طمع سفته‌بازان و دلالان این بازار هیچگاه پایان‌پذیر نخواهد بود اما راه‌اندازی بورس ارز راهکاری برای ایجاد ساماندهی در این بازار محسوب می‌شود.

کارشناس اقتصادی با بیان اینکه دولت باید مانند برخی کشورها نرخ مشخصی را برای خرید ارز از شرکت ها تعیین کند، ادامه داد: در حال حاضر شرکت‌های معدنی، پتروشیمی و فولادی‌ها تنها صادرات مواد خام‌اولیه انجام می‌دهند و در زمینه کشاورزی دامی نیز نهاده‌های دامی و انرژی به دیگر کشورها صادر می‌شود؛ دولت باید براساس سیاست‌گذاری‌های انجام شده ارز حاصل از صادرات را وارد کشور کند که راه‌اندازی بورس ارز راهکار مناسبی در این زمینه محسوب می شود.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: