تعداد بازدید : ۹۶۱
کد خبر : ۱۸۸۲۲۰
آبسیم بررسی کرد؛
۲۳ بهمن ۱۳۹۷
فعالیت بانک‎ها در عرصه لیزینگ مسکن محدود شده و شرکت‎های انبوه ساز نیز وارد گود نمی‎شوند؛ چرا که اغلب انبوه سازان به دنبال این هستند که نقدینگی و سرمایه را به آسانی به دست آورند و به سرعت ساخت و ساز انجام شده را به وجه نقد تبدیل کنند.

به گزارش واحد سنجش و راه حلهای رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، صنعت لیزینگ سرمایه لازم را برای انجام سرمایه گذاری فراهم میکند و با تأمین منابع مالی و پولی، به فعالیت بنگاههای کوچک و بزرگ اقتصادی شتاب میبخشد. در واقع، مشکل اصلی فرایند تولید که سرمایه است را تا حدودی برطرف میسازد و زمینه رشد اقتصادی کشورها را مهیا میسازد.

لیزینگی‎ها در انتظار انبوه‎سازان / خاطره خودرو در مسکن تکرار می‎شود

رشد فعالیت شرکتهای لیزینگ در عرصه جهانی با وجو بحرانهای مالی، نشانه جایگاه برتر این صنعت دارد. در سال 2016 حجم عملکرد 50 کشور برتر لیزینگ بیش از 9 درصد رشد کرد و به رقم 1099 میلیارد دلار رسید. آمریکای شمالی با سهم حدود 38 درصدی، به عنوان بزرگترین بازار لیزینگ جهان شناخته میشود و اروپا با سهم 32 درصدی به دنبال آن است. کشور چین نیز خود را به عنوان دومین بازار بزرگ لیزینگ در جهان معرفی کرده است.

همانطور که در تصاویر ذیل مشخص است، هر چند که خودرو سواری بیشترین حجم معاملات لیزینگ در اروپا را به خود اختصاص داده، اما سایر بخشها همچون تجهیزات سهم قابل توجهی دارند.

لیزینگی‎ها در انتظار انبوه‎سازان / خاطره خودرو در مسکن تکرار می‎شود

اما در ایران، بازار اصلی لیزینگ از آن خودرو است و در موارد بسیار نادری، در سایر زمینهها لیزینگ انجام میگیرد. خودرو سواری و خودروکار به ترتیب سهم 63 و 17 درصدی دارند و سایر بخشها در مجموع 20 درصد از حجم لیزینگ داخلی را تشکیل داده‎اند.

لیزینگی‎ها در انتظار انبوه‎سازان / خاطره خودرو در مسکن تکرار می‎شود

در حالی که املاک و مستغلات 5 درصد از حجم لیزینگ در اروپا را شامل میشود، این بخش در ایران تقریبا هیچ سهمیندارد. علاوه بر سخت و گران بودن تامین مالی از طریق لیزینگ مسکن، یکی دیگر از دلایل آن، بانک محور بودن صنعت لیزینگ در کشور است. در حال حاضر بالغ بر 46 درصد از فعالیت صنعت لیزنیگ در اختیار لیزینگهای بانکی و 41 درصد متعلق به نهادهای دولتی و خودروسازان است و لیزینگهای مستقل تنها 13 درصد سهم دارند.

در اروپا لیزینگ ساختمانهای صنعتی بسیار پررونق است و به نوعی، یکی از بخشهای هزینه بر صنعت، از درگاه لیزینگ تامین مالی میشود؛ ولی این مورد در ایران جایگاهی ندارد.

لیزینگی‎ها در انتظار انبوه‎سازان / خاطره خودرو در مسکن تکرار می‎شود

فعالیت بانکها در عرصه لیزینگ مسکن محدود شده و شرکتهای انبوه ساز نیز وارد گود نمیشوند؛ چرا که اغلب انبوه سازان به دنبال این هستند که نقدینگی و سرمایه را به آسانی به دست آورند و به سرعت ساخت و ساز انجام شده را به وجه نقد تبدیل کنند.

بنابراین، میتوان چنین نتیجه گرفت در صورتی که لیزینگ وارد عرصههای گوناگون صنعت شود، علاوه بر کاهش هزینهها، منجر به رونق اقتصاد خواهد شد؛ اتفاقی که با راه اندازی لیزینگ خودرو رخ داد و انتظار میرود این رخداد در صنایع دیگر همچون مسکن نیز تکرار شود و این صنعت اندکی از رکود حاکم بر آن رها شود؛ اما به شرطها و شروطها...

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع آرشیو
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
پربیننده ترین عناوین
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
بورس نیوز جدید در راه است
به علت تغییر پلتفرم پایگاه خبری بورس نیوز، این رسانه از ساعت ۱۳:۰۰ امروز یکشنبه ۳ شهریورماه به مدت ۳ ساعت از دسترس خارج خواهد شد.