تعداد بازدید : ۴۹۰
کد خبر : ۱۸۸۳۰۶
رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی گفت:
۲۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۹
رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی گفت: درخصوص واردات کالاهای دارای مشابه داخلی کاملا جرم‌انگاری و حتی شعبه ویژه در قوه‌قضاییه ایجاد شده است، ضمن آنکه هیات نظارتی نیز برای مشخص کردن تخلفات در نظر گرفته شده است.

تشکیل هیات نظارت برای مشخص کردن تخلفات

به گزارش بورس نیوز، حمیدرضا فولادگر درخصوص اینکه «کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و اصل 44 قانون اساسی مجلس» به مقوله تولیداتی در حوزه‌های مختلف همچون صنعت، کشاورزی، حمل‌ونقل، انرژی، معدن و... به صورت عام آن وارد و با دستگاه‌های اجرایی درخصوص عملکردشان جلسه گذاشته می‌شود، ضمن آنکه مسئله تولید ملی در دوره‌های نهم و دهم مجلس شورای اسلامی اهمیت ویژه‌تری برای کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی گرفت و پیگیر آن هستیم.

نماینده مردم اصفهان در خانه ملت با بیان اینکه کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس از ابتدای سال تولید ملی با وزاتخانه‌های نفت، نیرو، صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی، اقتصاد و امورداریی، بهداشت و درمان و ارتباطات و فناوری جلسات متعددی گذاشته است، ادامه داد: در کنار وظیفه نظارتی خود بر عملکرد این وزارتخانه‌ها در حوزه تولید داخلی، «طرح اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی» را نیز در دست داریم.

وی با بیان اینکه ادامه بررسی اصلاحیه این قانون در کمیسیون ویژه در ساعات فراغت از بررسی بودجه سال 98 ادامه خواهد داشت، افزود: در این اصلاحیه تعاریف شفاف شده و راه‌های دور زدن قانون بسته شده است چراکه اکنون با وجود داشتن این قانون کالاهایی که مشابه داخلی دارند، باز هم به کشور وارد می‌شوند.

رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و اصل 44 قانون اساسی مجلس همچنین در ادامه توضیح داد: دستگاه‌های اجرایی می‌گویند؛ خودشان مستقیم اقدام به واردات نکرده‌اند بلکه شرکت‌های زیرمجموعه‌شان شامل شرکت‌های خصوصی یا پیمانی به این مسئله ورود داشته‌اند به همین دلیل برای بستن این روزنه وارداتی در قدم نخست دستگاه‌ها، شرکت‌ها، نهادهای دولتی و غیردولتی که به نحوی از دولت امکانات می‌گیرند مشمول این ممنوعیت وارداتی شدند و راه گریز بر آن‌ها بسته شده است.

فولادگر با اشاره به اینکه در گذشته شرکت‌ها فقط از وزارت صنایع و معادن مجوز ورود کالاهایی بدون مشابه داخلی را میگرفتند اما در قدم دوم این اصلاحیه مکانیزم واردات نیز اصلاح می‌شود، بدین معنا که «سامانه متمرکزی» طراحی شده است، اضافه کرد: براین اساس تمام دستگاه‌ها شامل دولتی، نهادهای عمومی، شرکت‌های دولتی و خصوصی نیازمندی ها و از طرف دیگر تولیدکنندگان توانمندی‌های خود را وارد سامانه می‌کنند لذا اگر برای یک نیاز تولید داخلی نبود می‌توانند آن را از خارج وارد کرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با یادآوری اینکه این سامانه زیرنظر وزارت صمت اداره می‌شود، اظهار کرد: درخصوص واردات کالاهای دارای مشابه داخلی کاملا جرم‌انگاری و حتی شعبه ویژه در قوه‌قضاییه ایجاد شده است، ضمن آنکه هیات نظارتی نیز برای مشخص کردن تخلفات در نظر گرفته شده است.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: