تعداد بازدید : ۵۲۹
کد خبر : ۱۸۸۳۵۱
دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت:
۲۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۳
دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: سهام شرکت‌هایی که سهام آنها جهت اجاره دادن تأیید شده باشند، می‌تواند به عنوان دارایی مبنای انتشار اوراق اجاره برای تأمین مالی استفاده شود.

سهام اجاره ای تاییدشده مبنای انتشار اورق اجاره برای تامین مالی

به گزارش بورس نیوز، مجید پیره، در تشریح جزئیات جلسه اخیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: جلسه اخیر کمیته فقهی با بررسی دو موضوع برگزار شد و سعی کرد جمع‌بندی لازم را درباره این موضوعات به عمل بیاورد. دستور کار اول، اظهارنظر درباره سهامی بود که امکان اجاره دادن آنها مطرح شده بود و در این جلسه به استثنای یک مورد، سایر موارد به تأیید کمیته فقهی رسید.

وی افزود: بر این مبنا، سهام شرکت‌هایی که سهام آنها جهت اجاره دادن تأیید شده باشند، می‌تواند به عنوان دارایی مبنای انتشار اوراق اجاره برای تأمین مالی استفاده شود.

پیره یادآور شد: دستور جلسه دیگر کمیته فقهی، بررسی ابعاد فقهی طرح تأمین مالی مبتنی بر ترکیب دو قرارداد اختیار معامله بود. در این راستا با توجه به اینکه در مصوبه قبلی کمیته فقهی بر این موضوع تأکید شده بود که سهام می‌تواند به عنوان دارایی مبنا در فرآیند تأمین مالی قرار بگیرد لذا این سؤال مطرح شده بود که آیا اسناد خزانه اسلامی هم می‌توانند به عنوان دارایی در این فرآیند تأمین مالی قرار بگیرند یا خیر؟.

وی اظهار کرد: در نهایت بعد از بحث و بررسی موضوع توسط اعضا، چنین جمع‌بندی شد که آن دسته از پیمانکارانی که بابت مطالبات خودشان، اسناد خزانه اسلامی دریافت کرده‌اند می‌توانند اسناد خزانه اسلامی خودشان را در بازار سرمایه بفروشند و هم‌زمان با فروش، یک اختیار خرید دریافت کنند که در زمان معینی در صورت تمایل و از طریق اعمال آن، بتوانند سند خزانه را مجددا دریافت نمایند.

دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: همچنین خریداری که سبد خزانه را دریافت کرده و منابع مالی خود را در اختیار پیمانکار قرار می‌دهد بعد از خرید این اسناد، اختیار فروشی را دریافت می‌کند که در موعد مقرری در آینده در صورتی‌ که تمایل داشت بتواند اسناد خزانه اسلامی را به خود پیمانکار بفروشد.

پیره در پایان گفت: بر این مبنا، مصوبه قبلی کمیته فقهی درباره این فرایند تأمین مالی گسترده‌تر می‌شود و در کنار سهام، اسناد خزانه اسلامی هم می‌توانند به عنوان دارایی در کنار این طرح تأمین مالی قرار بگیرند لذا در صورتی‌که این مصوبه کمیته فقهی عملیاتی شود طرح جدیدی برای تأمین مالی از محل اسناد خزانه اسلامی برای پیمانکاران بخش خصوصی عملیاتی خواهد شد.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: