تعداد بازدید : ۵۲۴
کد خبر : ۱۸۸۴۷۸
با رشد ۲۷ درصدی صورت می‌گیرد؛
۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۵
بر اساس آمارها میزان تولید آهن اسفنجی نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد ۲۷ درصدی از مرز ۲۱ میلیون تن گذشت.
به گزارش بورس نیوز، جداول آماری واحدهای تولیدی این بخش نشان می دهد میزان تولید آهن اسفنجی در دیماه به بیش از ۲ میلیون و ۱۴۵ هزار تن رسید که نسبت به زمان مشابه سال گذشته رشد ۲۹ درصدی دارد.

آهن اسفنجی منبعی با عیار بالا برای ساخت آهن و فولاد است که از بازیافت کانی آهن طبیعی یا فرآوری شده بدون رسیدن به دمای ذوب بدست می آید.

پیش از این معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفته بود، آمارها نشان می دهد در دولت تدبیر و امید ۶۶ میلیون تن به تولیدات زنجیره فولاد افزوده شده تا مجموع آن به ۱۸۹ میلیون تن برسد. این تولیدات شامل کنستانتره، گندله، آهن اسفنجی، شمش و نورد است.

انجمن جهانی فولاد نیز در بهمن ماه امسال اعلام کرد که در سال ۲۰۱۸ ایران به عنوان دومین تولیدکننده آهن اسفنجی پس از هند بود.براساس این آمار، ایران در سال ۲۰۱۸ بیش از ۲۵.۵۴ میلیون تن آهن اسفنجی تولید کرد که در مقایسه با عملکرد سال ۲۰۱۷ رشد ۳۱.۶ درصدی دارد و همچنین کشورمان در این مدت، بیش از ۳۰.۳ درصد کل تولید آهن اسفنجی جهان را به خود اختصاص داد.

رشد تولید آهن اسفنجی ایران در سال ۲۰۱۸ در مقایسه با رشد جهانی در این زمینه، ۲.۷ برابر شده است.

رشد ۳۲ درصدی تولید گندله

همچنین واحدهای بزرگ بخش معدن و صناع معدنی در ۱۰ ماهه امسال افزون بر ۳۴ میلیون و ۸۲۴ هزار تن گندله تولید کردند که در مقایسه با دوره مشابه پارسال رشد ۳۲ درصدی را برجا گذاشتند.

گندله در اصطلاح متداول یعنی گلوله های تولیدشده از سنگ آهن و سایر مواد افزودنی که نخست خام و سپس پخته یا سخت می شود.میزان تولید گندله واحدهای فعال در این بخش در دیماه بیش از سه میلیون و ۶۷۷ هزار تن بود که نسبت به مدت مشابه پارسال رشد ۳۰ درصدی دارد.

سازمان توسعه ونوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) سال گذشته اعلام کرده بود، دوره زمانی نیمه سال ۱۳۹۲ تا سال ۹۶ بیشترین ظرفیت سازی مربوط به گندله سازی در کشور محقق شد به طوری که رشد ۱۱۹درصدی در این بخش ایجاد شدهمچنین ظرفیت تولید این ماده در سال ۱۳۹۲ برابر با ۲۲ میلیون تن ثبت شده بود که این رقم در سال گذشته از سطح ۴۸ میلیون تن گذشت.

افزایش ۲۱ درصدی کنسانتره آهن

جداول آماری منتشر شده گویای دستیابی به بیش از ۳۸ میلیون و ۱۶۶ هزار تن کنسانتره آهن است که در مقایسه با ۱۰ ماهه پارسال، رشد ۲۱ درصدی را نشان می دهد.

تولید دیماه واحدهای مورد بررسی افزون بر سه میلیون و ۸۵۹ هزار تن کنسانتره آهن بوده که افزایش ۱۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته را ثبت کرده است.ظرفیت تولید کنسانتره از نیمه دوم سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ بیش از ۸۰ درصد افزایش یافت و از ۲۸.۸ میلیون به مرز ۵۲ میلیون تن رسید.

بررسی ها نشان می دهد ظرفیت اسمی تولید کنسانتره در سال ۱۳۹۵ برابر با ۴۴.۳ میلیون تن بود که تولید عملی در این سال به رقم ۳۱.۳ میلیون تن رسید.

سال ۱۳۹۳ براساس اکتشافات به عمل آمده حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تن به ذخایر سنگ آهن کشور افزوده شده است.

انتظار می رود در افق ۱۴۰۴ با توجه به رشد جمعیت، میران مصرف سرانه فولاد به حدود ۳۴۰ کیلوگرم به ازای هر نفر خواهد رسید در صورتی که آمارهای غیررسمی، میزان مصرف سرانه فولاد ۲۳۰ کیلوگرم است.

ظرفیت پیش بینی شده صنعت فولاد برای افق ۱۴۰۴ رقم ۵۵ میلیون تن است که با توجه به برآورد مصرف ۳۰ میلیون تن در افق یاد شده، انتظار می رود حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیون تن صادرات انجام شود.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: