تعداد بازدید : ۵۶۷
کد خبر : ۱۸۸۷۲۰
در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید شد:
۰۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۰
سختگیری‌های بانک مرکزی در هدایت بانک‌ها به استانداردهای بین‌المللی بانکداری یکی از نیازها بوده و در همین راستا گام‌هایی همانند مبارزه با پولشویی در داخل نظام بانکی رقم خورده است.
به گزارش بورس نیوز، در چهار دهه اخیر، بسیاری از صنایع کشور رشد چشمگیری داشته و کثرت شعب بانکی نشان از رشد این صنعت دارد. اما به نظر می رسد تحریم ها بیش از هر صنعتی، به بانکداری آسیب زده است.

سید حسین سلیمی نایب رییس اول کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی در گفت و گو با بورس نیوز در خصوص وضعیت بانک ها در ۴۰ سال اخیر بیان کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، بانک‌ها دولتی شدند و دولتی بودن و شرایط جنگی اجازه رشد چندانی به بانک ها نداد. ولی از اوایل دهه ۷۰، به تدریج بانک های خصوصی وارد چرخه فعالیت های بانکداری شدند و با حضور بانک های خصوصی و رقابت بین بانک ها، صنعت بانکداری در کشور روند رو به رشدی در پیش گرفت. 

فرآیند خصوصی سازی هم به این روند کمک کرد و زمینه برای گسترش شعب بانکی و ارائه خدمات متنوع تر و حتی فعالیت های بانکی بین المللی فراهم شد و بعضی بانک ها شعبی در خارج از کشور راه اندازی کردند.

وی افزود: می توان دهه ۸۰ را بهترین دوران و اوج شکوفایی صنعت بانکداری کشور اعلام کرد. در آن دوران شعب بانکی به شدت افزایش داشت و بانک های خصوصی سهم قابل توجهی در ارائه خدمات پولی و بانکی در کشور داشتند و تلاش می شد به استانداردهای بین‌المللی بانکداری جهانی نزدیک شویم. اما با اعمال تحریم های آمریکا در دولت دهم و نیز مشکلات ناشی از مطالبات معوق بانک ها و نیز رکود اقتصادی کشور، از سرعت رشد بانک ها کاسته شد و شعب خارجی بانک ها هم غیر فعال گردید.

سلیمی تصریح کرد: بانک مرکزی نظارت های سختگیرانه تری در مورد بانک ها اعمال کرده و به نظر می رسد با تشدید سختگیری ها، می توان کم کم به سمت استانداردهای بانکداری بین المللی حرکت کرد. 

وی خاطرنشان کرد: یکی از اصول مورد توجه و با اهمیت در بانکداری بین‌المللی، مبارزه با پولشویی است. این موضوع قبلا در بانک های ما چندان مورد توجه نبوده، ولی اخیرا در این مورد هم مقررات سختگیرانه تری اعمال شده است.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: