تعداد بازدید : ۶۶۷
کد خبر : ۱۸۹۲۲۹
رئیس مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی در مجلس مطرح کرد:
۱۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۳
۹۲ درصد از کل تولید زعفران جهان در استان‌های خراسان جنوبی و رضوی تولید می‌شود که سود و چرخه مالی بالای فروش و صادرات زعفران قبل از ورود این محصول به بورس کالا به جیب دلالان و واسطه‌ها می‌رفت.

به گزارش بورس نیوز، حمید بنایی با اشاره به اینکه عرضه و معامله زعفران در بورس‌کالا باعث دلگرمی کشاورزان بوده است، گفت: ۹۲ درصد از کل تولید زعفران جهان در استان‌های خراسان جنوبی و رضوی تولید می‌شود که سود و چرخه مالی بالای فروش و صادرات زعفران قبل از ورود این محصول به بورس کالا به جیب دلالان و واسطه‌ها می‌رفت تا کشاورزان که با زحمت بسیار اقدام به تولید می‌کنند از سود حاصل از فروش محصول خود کمترین بهره را ببرند.

این نماینده مجلس دهم با بیان اینکه راه‌اندازی معاملات آپشن زعفران در بورس کالا قابل تقدیر است، افزود: بورس کالا در کشف قیمت‌ها و کوتاه کردن دست واسطه‌ها و دلالان از بازار پرسود زعفران نقش بسیار موثری داشته است؛ بطوریکه بورس کالا با راه اندازی ابزارهای مالی متنوع از جمله قراردادهای آتی و آپشن توانسته است جایگاه و ارزش افزوده بالایی به این محصول لوکس جهانی دهد.

نماینده مردم گناباد و بجستان در خانه ملت گفت: هفته گذشته با حضور در جمع کشاورزان نمونه رضایت از عرضه و معامله زعفران در بورس کالا مشهود بود؛ به طوری که کشاورز نمونه استان با اطمینان از فروش زعفران با قیمت واقعی و اینکه می‌تواند با عرضه محصول خود در بورس کالا به سود واقعی دست یابد، توانسته بود در هکتار ۳۶ کیلوگرم زعفران تولید کند.

این عضو کمیسیون عمران مجلس افزود: میزان تولید این کشاورز نمونه همین چند سال اخیر به طور متوسط ۳ تا ۴ کیلوگرم در هکتار بوده اما از سال جاری با رونق معاملات زعفران در بورس کالا و ایجاد انگیزه در میان زعفران کاران، این امیدواری به کشاورز داده شده که در این بستر معاملاتی می‌تواند محصول تولیدی خود را با قیمت واقعی و به دور از هر گونه دلالی و واسطه‌گری به فروش برساند. ضمن اینکه، به کمک عرضه زعفران در بورس نه تنها کشاورز شاهد بازگشت سرمایه خود در کوتاه‌ترین زمان ممکن خواهد بود، بلکه به سود منطقی نیز دست می‌یابد.

رئیس مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی در مجلس تاکید کرد: عرضه و معامله این محصول استراتژیک در بورس در قالب ابزارهایی همچون قراردادهای آتی و آپشن این امیدواری را به زعفرانکاران داده است که می‌توانند فروش محصول خود را بیمه کنند. همچنین بورس کالا با راه‌اندازی معاملات آپشن زعفران و بهره‌گیری از ابزارهای مالی جدید ضمن بیمه قیمت برای کشاورز، می‌تواند در بحث برندسازی، صادرات و رسیدن کشاورزان به حق خود نیز گام‌های بزرگی بردارد.

وی با بیان اینکه توسعه معاملات زعفران در بورس کالا مورد حمایت نمایندگان مجلس است، گفت: با توجه به اینکه ایران از قدمت بالایی در کشت زعفران برخوردار است، مجلس این آمادگی را دارد که اگر برای عرضه و توسعه معاملات محصولات کشاورزی به ویژه زعفران در بورس کالا نیاز به تنقیح و بازنگری در برخی قوانین وجود دارد، به بورس کمک کند.

بنایی تصریح کرد: با راه اندازی معاملات آپشن زعفران نه تنها سود اصلی ناشی از تولید و فروش این محصول به جیب کشاورز می‌رود، بلکه سفره زعفران کاران را نیز رنگین تر خواهد کرد.

نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس به اشتغال پایدار اشاره کرد و گفت: زعفران جزو محصولاتی است که می‌تواند با برنامه ریزی جهت تولید پایدار برای بسیاری از افراد فرصت های اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کند و طی این مدت کوتاه از زمان عرضه زعفران در بورس کالا، این بورس با ایجاد انگیزه در کشاورزان برای افزایش تولید زعفران، در این زمینه موفق عمل کرده است.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: