تعداد بازدید : ۱۷۹۱
کد خبر : ۱۸۹۲۷۷
۱۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۱
تحقق عدالت، افزایش بهینگی و سلامت فعالیت های اقتصادی، منتافر نیستند. با حذف مداخلات قیمتی و تبدیل یارانه پنهان به درآمد پایه همگانی، می توان هر سه را محقق کرد .
بیانیه مهم 40 نخبه ایرانی برای برقراری عدالت اقتصادی/ لزوم بازنگری جدی در سیاست های حمایتی دولت
به گزارش بورس‌نیوز، عدالت یکی از آرمان های انقلاب اسلامی بود، اما با وجود تلاش های فراوان، نسبت به آنچه در نظر داشتیم. «در زمینه عدالت عقب مانده ایم، ریشه ناکامی در عدالت اقتصادی را می توان در نوع سیاست حمایتی مان یافت. 

در این چهل ساله، شالودهی سیاست های حمایتی دولت، حمایت از مصرف کنندگان از طریق عرضه کالا با قیمت های یارانه ای و تعیین دستوری قیمت بوده و تخمین های مختلف، یارانه پنهان در قیمت حامل های انرژی را بین 600 تا 900 هزار میلیارد تومان در سال اعلام کرده اند که معادل روزی 2 تا 3 دلار یارانه پنهان برای هر ایرانی است لیكن بارانه پنهان، یکسان توزیع نمی شود. ساکنین شهر های بزرگ مثل تهران، چندین برابر حاشیه نشینان، کارگران ساده و روستاییان از یارانه پنهان بهره می برند.

به سه دلبل، نتیجه مستقیم قیمت های یارانه ای را عقب ماندن از آرمانهای عدالتخواهانه می‌دانیم:
اول: بهره‌مندترین افراد از یارانه پنهان در قیمت، طبعأ پرمصرف‌ترین‌ها هستند نه نیازمندترین‌ها.
دوم: قیمت های یارانهای مزیت های نسبی را مخدوش می کنند و بهروری تولید را کاهش می‌دهند.
سوم: در کنار قیمت های یارانه ای، بازار سیاه و قیمت های مرزی شکل می‌گیرند، لذا مشوق رانت جویی و فاجاق می شوند.

نگرانی از افزایش فقر معیشتی، تولید غیربهینه و فساد، ما را بر آن داشت تا طرحي به منظور بازنگری ریشه ای در سیاست حمایتی دولت، با این مولفه های اصلی پیشنهاد کنیم.

1- حذف تدریجی یارانه پنهان حامل های انرژی و توزیع نقدی و یکسان عواید آن در جامعه به صورت درآمد پایه همگانی مؤثرترین راه تحقق عدالت اقتصادي است .

2- درآمد پایه همگانی باید مسنقل از بودجه بوده و تنها از محل اصلاح قیمت حامل های انرژی تامین شود، اگر در آمد پایه همگانی برای بودجه تعهدآور باشد، به کسری بودجه منجر می شود و متعاقبا سیاست گذاری بودجه ای و سیاست‌گذاری پولی را مختل می‌کند. لذا تأسیس یک صندوق انرژی، با بهره مندی بکسان تک تک ایرانیان پیشنهاد می شود. 
عواید ناشی از حذف یارانه پنهان در قیمت حامل‌های انرژی وارد صندوق انرژی خواهد شد و موجودی صندوق، به صورت هفتگی و یکسان بین تک‌تک ایرانیان توزیع می‌شود. در نتیجه میزان درآمد پایه همگاني، رقم ثابت از پیش تعهد شده‌ای نخواهد بود، بلکه رابطه ای مستقیم با میزان اصلاح قیمت حامل های انرژی خواهد داشت.

3- حذف یارانه پنهان حامل های انرژی باید تدریجی و مستمر تا رسیدن قیمت به هزینه فرصت صادرات ادامه یابد، تغییر ناگهانی قیمت فرصت اصلاح الگوی مصرف را به جامعه نمی دهد، لذا رکود زاست؛ تعهد به حذف مستمر مداخلات قيمتي، افق بلندمدت را روشن می کند و مشوق بهینه‌سازی مصرف انرژی است.

4- با تغییر سیاست حمایتی از قیمت های یارانه ای به نظام درآمد پایه همگانی، باید فرایند حذف تدریجی یارانه پنهان در سایر کالاها نیز آغاز شود تا از آن پس حمایت از مصرف کنندگان بر مبنای افزایش بهینگی تولید و مصرف و از طریق نظارت بر کیفیت و رقابت صورت گیرد. 

5- با حذف یارانه های پنهان، ممنوعیت های صادراتی و موانع وارداتی دیگر توجیهی ندارند، لذا باید تجارت، تسهیل گردد. تسهیل تجارت، تاکید بر کیفیت و رقابت حذف دخالت های موردی و صلاحدیدی دولت و کنار گذاردن واردات یارانه‌ای به عنوان ابزار تنظیم بازار، مؤثرترین راه افزایش بهره وری و کاهش قاجاق و رانت است.

تحقق عدالت، افزایش بهینگی و سلامت فعالیت های اقتصادی، منتافر نیستند. با حذف مداخلات قیمتی و تبدیل یارانه پنهان به درآمد پایه همگانی، می توان هر سه را محقق کرد اما باید دقت داشت:

1) درآمد پایه همگانی مستقل از بودجه، و تنها از محل اصلاح قیمت حامل های انرژی باشد.
2) فرایند جایگزینی یارانه پنهان با درآمد پایه همگانی تدریجی و مستمر باشد. 
3) برقراری درآمد پایه همگانی، توأم با حدف تدریجی یارانه پنهان سایر کالاها باشد.
4) همزمان با حذف یارانه پنهان، تجارت بخش خصوصی به تدریج تسهیل گردد.

جمعی از محققان جوان کشور . (بهمن ماه 1397)
این بیانیه که به همت چهل نفر از محققان جوان حوزه های اقتصادی و اجتماعی تهیه شده است. توسط تعداد زیادی از استادان، پیشکسوتان و چهره های سرشناس بخش های مختلف اقتصادی و اجتماعی مورد تایید قرار گرفته است.

بیانیه مهم 40 نخبه ایرانی برای برقراری عدالت اقتصادی/ لزوم بازنگری جدی در سیاست های حمایتی دولت
مجید
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۸:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۸
در حکومت اسلامی دکتر و سواد اقتصادی نیاز نیست، رهبر و آیات عزام هرچه بفرمایند همان است، واعتصموا بحبل الله ولا تفرقو، در پناه خدا موفق و موید باشید
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
شاخص باردیگر میلیونر شد
شاخص کل بورس تهران مجددا" بعد از افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی به ابرکانال یک میلیون واحدی بازگشت.