تعداد بازدید : ۱۶۲۰
کد خبر : ۱۸۹۴۱۰
آبسیم بررسی کرد:
۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۹
اوره سازان به دنبال آزادسازی نرخ‎های داخلی رفته اند که این امر در شرف تحقق است. در این میان، «شپدیس» بیش از سایر شرکت‎ها از این تغییر اثر می‎پذیرد.

بر اساس بررسیهای واحد سنجش و راه حلهای رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، قیمتگذاری تکلیفی به عنوان یکی از مشکلات اورهسازان به شمار میرود که سد راه درآمدزایی و سودآوری تلقی میشود. شایان ذکر است سازوکاری که برای تولیدکنندگان اوره تعریف شده بدین صورت است که ابتدا باید بر اساس سهمیه تعریف شده اوره مورد نیاز بخش کشاورزی را تأمین کنند و سپس مازاد تولید خود را میتوانند صادر کنند.

مرز اوره باز می‎شود! / «خراسان» و «شیراز» در شرف تغییر با اهمیت

اما مشکل اساسی این است که نرخ فروش داخلی با خارجی تفاوت بسیاری دارد. در حالی که هم اکنون نرخ هر تن اوره صادراتی 243 دلار است، در بازار داخل این محصول با نرخ 612 هزار 500 تومان عرضه میشود. این اختلاف قیمت موجب خسران و نارضایتی این شرکتها شده و در واقع باید گفت یارانه اوره بخش کشاورزی، از جیب سهامداران پتروشیمیهای تولیدکننده پرداخت میشود.

از آن جا که نرخ خوراک پتروشیمی‌ها بر مبنای ارز سامانه نیما تعیین میشود، قیمت گذاری تکلیفی اوره معنایی ندارد. از همین رو، شرکتهای پتروشیمیتولیدکننده اوره همچون «خراسان»، «پردیس»، «شیراز» و «کرمانشاه» به دنبال آزادسازی قیمت این محصول هستند که در صورت تصویب، نرخ جدید از ابتدای مهر ماه سال 97 در حساب پتروشیمیها اعمال خواهد شد و 95 درصد نرخ صادراتی خواهد بود.

حال به سراغ صورتهای مالی شرکتهای بزرگ تولیدکننده این محصول میرویم.

مرز اوره باز می‎شود! / «خراسان» و «شیراز» در شرف تغییر با اهمیت

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید «شپدیس» بیشترین تولید و فروش اوره را دارد. شایان ذکر است که «شپدیس» برخلاف سایر شرکتها، سال مالی منتهی به شهریور ماه دارد. به عبارتی، این شرکت در 5 ماهه منتهی به بهمن ماه بیش از یک میلیون تن اوره تولید کرده که 384 هزار تن آن را در بازار داخل و به نرخ مصوب به فروش رسانده است. البته از آن جایی که فروش داخلی سهم زیادی از کل فروش ندارد، آزادسازی نرخ نمیتواند چندان بر «شپدیس» اثر بگذارد. این شرکت بیشترین مقدار و نرخ صادرات را نیز دارد و از تغییرات جهانی اثرگذاری بیشتری میطلبد.

تقریبا نیمیاز اوره تولید «خراسان» و «کرماشا» در داخل عرضه میشود؛ بنابراین آزادسازی نرخ آن اثرات مثبت با اهمیت برجای میگذارد. «شیراز» نیز به سبب اهرمیبودن، با جهش سودآوری مواجه خواهد شد.

شایان ذکر است که در گزارش اخیر این پتروشیمیبرخی جزئیات در خصوص آزادسازی نرخ اوره تشریح شده است. در بخشی از این شفاف سازی آمده که اکثریت تصمیم‎گیرندگان با پرداخت مابه‎التفاوت نرخ اوره مصوب تا نرخ بورس کالا به صورت اوراق خزانه موافقت کرده‎اند.

حال باید دید در نهایت چه تصمیمیدر این خصوص گرفته خواهد شد. در هر صورت هر گونه تغییر در نرخ اوره تأثیر مثبت قابل توجهی بر سودآوری شرکتهای مذکور میگذارد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: