تعداد بازدید : ۱۸۸۶
کد خبر : ۱۸۹۴۲۴
تحقیق و مطالعات بورس‌نیوز بررسی کرد:
۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۰
پس از ورود شرکت تامین سرمایه امید، حالا نوبت به تامین سرمایه نوین رسیده تا به نوعی جور عملکرد ضعیف در جذب شرکت‌های تولیدی و عرضه اولیه این شرکت‌ها را بکشد.

نگاهی اجمالی به تامین سرمایه نوین پیش از عرضه اولیه سهام در بازار بورس

به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، پس از ورود شرکت تامین سرمایه امید، حالا نوبت به تامین سرمایه نوین رسیده است.

سالهاست که بر اساس سیاست‌های جالب توجه و به نوعی منحرف‌کننده‌ سازمان، شاهد بازگشایی‌ها و عرضه‌های اولیه در روزهای انتهایی اسفند ماه هستیم. عرضه‌هایی نظیر سهام پاکشو، تامین سرمایه نوین و بازگشایی افتخارآفرین شرکت کنتور‌سازی و البته اعطای مجوزهای افزایش سرمایه عجیب بانک صادرات و شاید بانک تجارت و غیره که ظاهرا بخش عمده‌ای از این اتفاقات خاطرات نامطلوبی را به همراه خود داشته که امیدواریم شاهد دستاورد درخشانی دیگر، از سیاست‌های نخ‌نما در روزها و ماه‌های ابتدایی سال 1398 نباشیم.

نگاهی اجمالی به تامین سرمایه نوین پیش از عرضه اولیه سهام در بازار بورس

شرکت تامین سرمایه نوین با سرمایه 5500 میلیارد ریالی و سهامدارانی نام‌آشنا نظیر بانک اقتصاد نوین، ‌سرمایه‌گذاری سرآمد بهشهر، موسسه مالی اعتباری ملل، ‌سرمایه‌گذاری ساختمان ایران و ‌سرمایه‌گذاری غدیر در شرایطی در روزهای انتهایی سال پا به بازار بورس می‌گذارد که فعالان این بازار در شوک تثبیت قیمت‌های ارز، رکود گریزناپذیر صنایع داخلی در سال آتی، ادامه روند مایوس‌کننده صادرات بسیاری از کالاهای عمدتا خام، نظیر فولاد، محصولات پتروشیمی در سال آتی و ...، تمایلی به ‌سرمایه‌گذاری در در ماه‌های اخیر نداشتند.

بر اساس صورت‌های مالی حسابرسی شده شرکت در 6 ماهه نخست سال مالی 1397، درآمدهای شرکت عمدتا به چهار بخش اصلی تقسیم می‌شود:

نگاهی اجمالی به تامین سرمایه نوین پیش از عرضه اولیه سهام در بازار بورس

درآمدهای حاصل از ‌سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار و سپرده‌های بانکی که اتفاقا بخش عمده بیش از 50 درصدی را به خود اختصاص داده است، عمدتا به دلیل وجود وجوه نقد در بانک‌ها با توجه به سرمایه 5500 میلیارد ریالی شرکت و ‌سرمایه‌گذاری در اوراقی بعضا بی‌کیفیت نظیر اوراق شهرداری مشهد (که از پر ریسک‌ترین اوراق منتشره و منع شده از سوی سازمان بورس برای خرید صندوق‌‌های ‌سرمایه‌گذاری است)، اوراق طرح‌های عمرانی انتفاعی دولت دارای مشکلات نقدینگی بی‌شماری است.

ظاهرا یکی از ریسک‌های این شرکت در آینده را می‌توان ‌سرمایه‌گذاری گسترده در اوراق زیر سوال عمدتا دولتی و بانک‌های نگهدارنده وجوه نقد این شرکت دانست چراکه در 6 ماهه نخست سال 1397 ، این شرکت بیش از 4.366 میلیارد ریال ‌سرمایه‌گذاری در اوراق مشارکت عمدتا مربوط به طرح‌های عمرانی انتقالی دولت و بیش از 5.712 میلیون ریال سپرده‌های ‌سرمایه‌گذاری بانکی در بانک‌های معلوم ‌لحال پارسیان (4.082 میلیارد یال) و تجارت (1.560 میلیارد ریال) به ثبت رسانه است.

اینکه چرا شرکت‌هایی که به بخش عمده‌ای از سود آنها مربوط به ‌سرمایه‌گذاری در اوراق با درآمد ثابت و سود سپرده‌های بانکی است، می‌بایست در بازار سرمایه کشور عرضه عمومی گردند به کنار، اما آیا نیازی به دخیل دانستن ریسک‌های ‌سرمایه‌گذاری این شرکت‌ها در گزارشات ارزش گذاری منتشره نیز انتظاری بی‌جاست ؟

تفکیک درآمدهای مربوط به تعهد پذیره‌نویسی و خرید حق تقدم سهام این تامین سرمایه نیز در نوع خود جالب توجه است، به طوریکه در ریز درآمدهای تعهد پذیره‌نویسی حاصل از خرید حق تقدم این شرکت به نام‌های معنادار بانک قوامین، موسسه ملل و گروه کرمان خودرو بر می‌خوریم که نیازی به تفسیر موفقیت‌های به دست آمده این شرکت‌ها به ویژه بانک قوامین و ریسک‌های وصول این درآمدها نیست.

بالاترین درآمد خالص ناشی از تعهد پذیره‌نویسی و بازار گردانی اوراق بدهی منتشره شرکت، مربوط به شهرداری شیراز است که در بخشی از گزارش راجع به کیفیت پایین اوراق منتشره شهرداری‌ها و ریسک‌های مرتبط با آن اشاره شد.

لازم به ذکر است مجموع درآمدهای حاصل از ارائه مشاوره عرضه، افزایش سرمایه، ارزشیابی سهام و سبدگردانی که اتفاقا بخش عمده ای از حقوق و دستمزد پرسنل هم به خود اختصاص می‌دهد در حدود 13 میلیارد ریال (در حدود 2.5 درصد کل درآمدهای پیش‌بینی شده در سال 1397 ) است.


پرهام
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۶:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۱
تشکر از بورس نیوز به خاطر تحلیل و شفاف سازی خوب در رابطه با این سهم
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
پرطرفدارترین عناوین
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: