تعداد بازدید : ۳۴۰۰
کد خبر : ۱۸۹۴۸۸
در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید شد:
۲۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۱
شاید بتوان تغییرات اخیر بامیلو را هم نوعی pivot دانست. البته این اقدام با ریسک همراه خواهد بود. گاهی شکست در کسب و کاری که pivot داشته، مقدمه ای برای یک پیروزی است.
دلایل شکست استارت آپ ها

به گزارش بورس‌نیوز، اخبار اعلام شده حاکی از آن بوده که بامیلو یکی از معروف‌ترین و مطرح‌ترین فروشگاه‌های اینترنتی که پس از دیجی‌کالا، تا یک الی دو سال قبل، حدود ۳۰ درصد سهم بازار را در اختیار داشت تغییراتی در مدیریت خود داشته و کمی کوچک شده است. 

شاید برخی افراد، این تغییرات را شکست این مجموعه تلقی کنند؛ اما در واقع این تغییرات، به معنای شکست این مجموعه نبوده و بامیلو از طریق این تغییرات باعث بهبود وضعیت فروش خود شده اما در واقع شکست استارت‌آپ‌ها در دنیا دلایل مختلفی دارد. 

یکی از علل شکست استارت‌آپ‌ها عدم نیاز بازار بوده که هنگام راه‌اندازی هر استارت‌آپی باید حتما به آن توجه داشت تا ایده‌ای که به آن پرداخته می‌شود. راهکار جلوگیری از این مشکل، اعتبارسنجی و مصاحبه با مشتریان یا پذیرندگان آغازین استارت‌آپ است. به این ترتیب نیاز مخاطبان بررسی شده و بر اساس آنالیز نیاز مخاطبان می توان کسب و کار موفقی راه اندازی کرد.

یکی دیگر از دلایل شکست استارت‌آپ‌ها، جدایی احتمالی بخشی از تیم است. کار تیمی در کشور ما معمولا ضعیف دنبال می‌شود و از این رو ضروری است تا بنیان‌گذاران استارت‌آپ‌ها در بدو تشکیل تیم در قراردادهای فیمابین اعضا، شرح وظایف و اختیارات و غیره را به درستی تعریف کنند تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری شود.
عامل دیگری که می‌تواند مشکل‌ساز شود، تیم فنی است؛ در برخی موارد تیم فنی بدون در نظر گرفتن اهمیت ارتباطات و بازاریابی و غیره با این تصور که پاشنه آشیل مجموعه، تیم فنی است، سرکش شده و مجموعه را دچار مشکل می‌کند بنابراین باید از افرادی در تیم استفاده کرد که دغدغه‌ها، پایداری و ماموریت استارت‌آپ برای آنها مهم باشد. همچنین بهتر است از افراد دارای روابط قوی و تجربه قبلی در ترکیب تیم استفاده گردد.

کمبود سرمایه و ضعف نقدینگی هم عامل دیگری است که به شکست استارت‌آپ‌ها منجر می‌شود؛ در بعضی موارد، بنیان‌گذاران استارت‌آپ برای راه‌اندازی کسب و کار خود اقدام به فروش دارایی‌های خود می‌کنند تا سرمایه اولیه کار تامین شود. برای مثال این کار توسط بنیان‌گذاران آپارات و دیجی کالا و ... صورت گرفته است. 

در صورت اتمام سرمایه‌اولیه، تامین نقدینگی از دو راه امکانپذیر است؛ فروش مجدد دارایی توسط بنیان‌گذاران و یا جذب سرمایه از VC ها یا سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر و واگذاری بخشی از سهام. البته وفاداری سرمایه‌گذار و حفظ اسرار مجموعه از مواردی است که در قراردادها حتما باید مد نظر قرار بگیرد.

علل دیگری هم در شکست استارت‌آپ‌ها نقش دارند، از جمله عدم صرف زمان کافی برای کار و همچنین اقیانوس قرمز می‌تواند موجب ضعف استارت‌آپ شود.

اصطلاح اقیانوس قرمز یعنی وجود رقیب قدرتمندی که سبب حذف سایر استارت‌آپ‌های مشابه شود. شاید یکی از دلایل مشکلات بامیلو، وجود رقیب سرسختی همچون دیجی کالا بود که مانع توسعه کسب‌و‌کار بامیلو شد. 

اتفاق دیگری که می‌تواند باعث شکست استارت‌آپ‌ها شود، تزریق سرمایه سنگین به یک کسب و کار و عدم برنامه‌ریزی مناسب در مورد نحوه مصرف سرمایه وارد شده است. این موضوع، همان اتفاقی است که سبب شکست network گردید.
دلایل شکست استارت آپ ها
در کنار عواملی که سبب ضعف و شکست استارت آپ ها می شود، pivot یا یک چرخش خوب، اتفاقات مثبتی است که می تواند به ادامه حیات استارت آپ ها کمک کند. این چرخش توسط بعضی استارت آپ ها انجام شده و شاید بتوان تغییرات اخیر بامیلو را هم نوعی pivot دانست. البته این اقدام با ریسک همراه خواهد بود. گاهی شکست در کسب و کاری که pivot داشته، مقدمه ای برای یک پیروزی است.

«آرش سروری برنامه ساز فناورانه و برگزارکننده و تسهیلگر رویدادهای تکنولوژی محور و استارتاپی»
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
کلا مسئولین بیکفایت باعث نابودی همه چیز در کشور هستن
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: