تعداد بازدید : ۱۰۷۱
کد خبر : ۱۸۹۵۸۵
آبسیم گزارش داد:
۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۷
روز گذشته وزارت صمت مصوبه ای را ابلاغ کرد که به موجب آن، اختیار صادرات محصولات فولادی به تولیدکنندگان داده می‎شود. این موضوع برای شرکت‎های فولادی اثرات مثبتی به همراه خواهد داشت.

به گزارش واحد سنجش و راه حلهای رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، بر اساس ابلاغیه وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور ساماندهی صادرات محصولات فولادی و همچنین، برگشت ارز حاصل از صادرات و جلوگیری از ارزان فروشی، از این پس صادرات محصولات فولادی فقط از طریق تولیدکنندگان امکان‎پذیر خواهد بود.

دست دلالان از صنعت فولاد کوتاه می‎شود! / اثرپذیری بالای «کاوه» و «فخوز» از مصوبه صمت

به عبارت بهتر، صادرات فولاد توسط تولیدکنندگان یا نمایندگان رسمی و صادرات آهن اسفنجی، شمش فولاد با تأیید وزارت صمت انجام خواهد گرفت. بنابراین، انتظار می‎رود تا حدودی سود حاصل از صادرات اندکی بیش از پیش عاید تولیدکنندگان شود.

اما به سراغ فولادسازان میرویم تا روند صادرات را بررسی کنیم.

در میان فولادسازان حاضر در بازار سرمایه، بر اساس مقدار صادرات، «فخوز» رتبه اول را دارد و به همین تناسب، بیشترین مبلغ صادرات را نیز دارا است. در سال 96 حدود 68 درصد از کل درآمد فروش شرکت از درگاه صادرات تأمین شده و در 9 ماهه سال 97 این رقم به 61 درصد تنزل یافته است.

اما در میان این شرکتها، بیش از همه «کاوه» بر صادرات محصولات خود تکیه دارد و به این ترتیب، از مصوبه مذکور، اثرات بیشتری میپذیرد. «هرمز» نیز با صادرات 499 هزار تن از انواع محصولات فولادی، 12768 میلیارد ريال درآمد کسب کرده که معادل 51 درصد کل فروش دوره 9 ماهه است.

دست دلالان از صنعت فولاد کوتاه می‎شود! / اثرپذیری بالای «کاوه» و «فخوز» از مصوبه صمت

نکته ای که در بررسیها به چشم میخورد، کاهش حجم صادرات فولادسازان در سال 97 است که بخشی اعظم آن را میتوان به تحریمها نسبت داد. به عبارتی، اثرات تحریمهای اقتصادی در مقوله صادرات شرکتهای فولادساز نمود پیدا کرده است.

در خاتمه باید اظهار داشت که این مصوبه تغییر چندانی در مقدار صادرات ایجاد نمی‎کند، اما دولت اشراف بیشتری بر میزان صادرات فولاد دارد و در این بین، واسطه‎گران به سبب اجبار به دریافت مجوز، با موانعی بر سر راه دلالی مواجه خواهند شد.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: