تعداد بازدید : ۱۴۰۸
کد خبر : ۱۸۹۵۸۷
دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۰
امیدواریم در سال ۹۸ با افزایش همبستگی شرکت های سیمانی و کاهش رقابت منفی و عدم ارائه تخفیفات و اصلاح قیمت ها، شرکت های سیمانی وضعیت بهتری را تجربه کرده و از دوره گذار عبور کنند.
به گزارش بورس نیوز، یکی از صنایع که در روزهای پایانی سال نوسانات مثبتی تجربه کرد، گروه سیمانی بود. 

عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در گفت‌وگو با بورس نیوز در خصوص آمار تولید و فروش صنعت سیمان در سال جاری بیان کرد: در ۱۱ ماهه امسال (از ابتدای فروردین تا پایان بهمن ماه ۹۷) ، حدود ۵۷ میلیون و ۱۰۹ هزار تن کلینکر در کشور تولید شده که از این میزان، ۴۹ میلیون و ۸۷۱ هزار تن به سیمان تبدیل شده است. حجم عرضه داخلی تقریبا ۴۹ میلیون و ۱۰۰ هزار تن بوده است. در ۱۱ ماهه ، ۵ میلیون و ۷۷۶ هزار تن کلینکر و ۵ میلیون و ۱۵۰ هزار تن سیمان روانه بازارهای صادراتی شده است. به نظر می رسد در اسفندماه هم حدود ۴ میلیون تن تولید صورت گیرد.

وی افزود: حجم تولید کلینکر نسبت به ۱۱ ماهه سال گذشته، حدود ۶ درصد و صادرات کلینکر ۵ درصد افزایش داشته؛ اما حجم صادرات سیمان کاهش ۳ درصدی داشته است. با این حساب می توان گفت به لحاظ حجمی، تولید و فروش صنعت سیمان نسبت به سال قبل تغییر با اهمیتی نداشته است. 

این کارشناس صنعت سیمان در رابطه با روند صادرات و چشم انداز صادرات سال ۹۸ سیمانی ها اظهار داشت: پس از افزایش نرخ ارز، صادرات سیمان روند مطلوبی داشت؛ ولی بخشنامه پیمان سپاری ارزی صادرکنندگان، صادرات سیمان را تحت تاثیر قرار داد. ضمن اینکه تاثیر منفی تحریم ها بر حمل و نقل دریایی و افزایش هزینه های حمل سیمان از طریق کشتی هم از جذابیت صادرات سیمان کاست. 

وی ادامه داد: با توجه به سفر رییس جمهور به عراق، در صورت بهبود روابط تجاری و امکان ترانزیت کالا از عراق به مقصد سوریه و نیز مشارکت پیمانکاران ایرانی در بازسازی سوریه، می توان به حضور سیمان ایران در بازار سوریه خوشبین بود. تحقق این رویداد، فرصتی طلایی پیش روی صنعت سیمان کشور فراهم خواهد کرد.

شیخان در پیش بینی وضعیت صنعت سیمان و چشم انداز تولید و فروش سال ۹۸ به بورس نیوز گفت: با شرایط فعلی اقتصاد کشور و بودجه ۹۸ و... به نظر می رسد حجم تولید صنعت در سال ۹۸ تفاوت چندانی با سال جاری نداشته باشد. اگر چه حجم تولید امسال تقریبا به میزان ۶۸ درصد از ظرفیت نصب شده صنعت سیمان بوده، ولی این نسبت با میانگین جهانی اختلاف زیادی ندارد و می توان گفت در سایر کشورهای تولیدکننده سیمان هم تولید با تمام ظرفیت انجام نمی شود.

وی اضافه کرد: البته به دلیل افزایش هزینه های تولید، تمهیداتی برای تعدیل نرخ سیمان اندیشیده شده و یک موسسه مالی معتبر در حال بررسی بهای تمام شده سیمان است و احتمالا در سال آینده شاهد تعدیل نرخ سیمان خواهیم بود. تعدیل نرخ سیمان به معنای جهش سودآوری سیمانی ها نیست؛ ولی انتظار می رود افزایش هزینه های تولید پوشش داده شده و روند فعالیت و حجم اشتغال شرکت های سیمانی بدون مشکل تداوم یابد. 

شیخان در پایان خاطرنشان کرد: حفظ شرایط موجود و جلوگیری از شرایطی که سبب تهدید اشتغال و تعطیلی کارخانجات سیمانی شود، فعلا مهمترین استراتژی صنعت سیمان است. امیدواریم در سال ۹۸ با افزایش همبستگی شرکت های سیمانی و کاهش رقابت منفی و عدم ارائه تخفیفات و اصلاح قیمت ها، شرکت های سیمانی وضعیت بهتری را تجربه کرده و از دوره گذار عبور کنند.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.