تعداد بازدید : ۲۶۶۹
کد خبر : ۱۸۹۶۳۸
آبسیم بررسی کرد:
۲۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۱
از آنج که در شرایط کنونی اقتصاد، فرصت‌های سرمایه‌گذاری، زیاد نیست، با ایجاد امکان دسترسی آسان به بازار سرمایه و بالابردن سطح دانش عمومی‎در این خصوص، میزان سرمایه بیشتری جذب این بازار خواهد شد. اما آیا خدمات شرکت‎های کارگزاری جوابگوی وضعیت فعلی است؟!

به گزارش واحد آمار و نظرسنجی بورس نیوز، بیش از نیم قرن از عمر بازار سرمایه میگذرد و این در حالی است که نسبت به سایر کشورهای همسایه، در ابزارها و خدمات مرتبط با بورس و اوراق بهادار جا مانده‎ایم و نیازمند توجه و بازنگری بیشتری است.

طی نظرسنجی که از فعالان بازار سرمایه انجام گرفت، 73.1 درصد از سطح خدمات سامانههای معاملاتی که از درگاه کارگزاریها ارائه میشود، ناراضی هستند و آن را مطلوب ارزیابی نمیکنند. در مقابل، تنها 26.9 درصد از خدمات دریافتی رضایت دارند.

حلقه مفقوده بورس در جیب کارگزاران / اعلام نارضایتی زیاد در نظرسنجی‎ها

بنابراین، میتوان گفت که شرکتهای کارگزاری باید بیش از گذشته نسبت به به‎روزرسانی و توسعه خدمات خود اقدام کنند. موضوعی که بر بورس تهران به شدت اثرگذار خواهد بود و میتواند در جذب سرمایههای سرگردان موثر واقع شود.

مهدی حیدرزاده مدیرعامل شرکت کارگزاری مدبر آسیا در گفتگو با بورس نیوز، در خصوص فاصله خدمات شرکتهای کارگزاری با استانداردهای جهانی اظهار داشت: در حال حاضر آن چه بیش از همه برای سهامداران به معضل تبدیل شده و شاید به عنوان مهمترین نقطه ضعف خدمات شرکتهای کارگزاری مطرح میشود، سازوکار احراز هویت سهامداران، است. چرا که امکان و ابزار امضای دیجیتال وجود ندارد و لزوم حضور فیزیکی افراد شرایط نامطلوبی را ایجاد کرده است.

وی افزود: شرکتهای کارگزاری در بخش خدمات دیجیتال و الکترونیک به شدت ضعف دارند و همچنان در همه عرصهها، از امضای دیجیتال تا الگوریتمهای معاملاتی. جای بسیاری برای پیشرفت وجود دارد. مشکل دوم، آموزش افرادی است که قصد ورود به بازار سهام را دارند. در این خصوص نواقص بسیاری وجود دارد و سازوکار مدونی برای آن لحاظ نشده است. سهامدارانی که سواد لازم را برای حضور در بازار سرمایه ندارند، باید از طریق صندوقهای سرمایه گذاری اقدام کنند. بر این اساس، ضعف بسیاری در اطلاع رسانی در خصوص شرکتهای سبدگران و صندوقهای سرمایه گذاری احساس میشود؛ چرا که اشخاص حقیقی ناآشنا به بورس، غمارگونه وارد این فضا شده و اغلب با تحمل زیان خارج میشوند.

حلقه مفقوده بورس در جیب کارگزاران / اعلام نارضایتی زیاد در نظرسنجی‎ها

مدیرعامل شرکت کارگزاری مدبر آسیا در خاتمه افزود: مراکز تجزیه و تحلیل اخبار و رویدادها، در سطح بازار سرمایه اهمیت بالایی دارند و حرکت این نهادها باید در جهت رشد بازار و سطح سواد سرمایهگذاران باشد.

مهدی میرشاه مدیرعامل شرکت کارگزاری پگاه یاوران نوین نیز در پاسخ به این سوال بورس نیوز که خدماتی که شرکتهای کارگزاری ارائه می‌کنند با استانداردهای جهانی مطابقت دارد یا خیر اظهار داشت: قطعا صنعت کارگزاری در سالهای اخیر پیشرفت قابل ملاحظهای داشته و در مباحث فرهنگسازی و آموزش بسیار فعال بودهاند؛ ولی همچنان فاصله زیادی با استانداردهای بین المللی داریم.

وی با اذعان به وجود کمبودها و کاستیها در عرصه خدمات کارگزاری، گفت: از سوی سازمان بورس، در تصمیمگیریها نقش فعالی به شرکتهای کارگزاری اعطا نمیشود و کانون کارگزاران در تغییر و تحولات بازار سرمایه چندان اثرگذار نیست. به موجب شرایط خاصی که در بازار حاکمفرما شده و با وجود این که کارگزاران هزینههای زیادی را پرداخت میکنند، اما ارتباط بین کارگزاران و سازمان بورس آنچنان که باید و شاید شکل نگرفته و در تصمیمهای کلان حضور فعالی ندارند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: