تعداد بازدید : ۱۱۷۷
کد خبر : ۱۸۹۷۶۲
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۰۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۰
با توجه به تقاضای روزهای پایانی سال و اصلاحاتی که در ماه های قبل در بازار سرمایه رخ داده، می‌توان اطمینان داشت که این بازار در فصل بهار، وضعیت بهتری خواهد داشت.
سودهای تقسیمی، محرک رشد بهاری بازار/ چتر ابهامات نرخ تسعیر ارز بر سر بانک‌ها
به گزارش بورس نیوز، سال ۹۷ با افزایش نرخ ارز آغاز شد؛ سیاست‌های ارزی بانک مرکزی و یکسان سازی نرخ ارز بر مبنای دلار ۴۲۰۰ تومانی، چاشنی انفجار بازارهای مختلف شد و بازار طلا و مسکن، قبل از بازار سرمایه واکنش نشان دادند و شاهد جهش قیمت ها بودیم.
استارت رشد بازارسرمایه از اواسط اردیبهشت ماه زده شد و زمزمه خروج آمریکا از برجام هم در همان روزها مطرح شد؛ روز پنجم مردادماه مجلس سنای آمریکا، طرح تحریم‌های جامع علیه ایران را تصویب کرد. قرار شد مرحله اول تحریم ها از ۱۳ مردادماه و مرحله دوم از ۱۳ آبان ماه اجرا گردد. ولی بازار سرمایه در آن مقطع به این خبر وقعی ننهاد و پرقدرت به پیشتازی خود ادامه داد.
دلار بازار آزاد تا لمس 20هزار تومان پیش رفت و با به پای دلار، سهم صنایع صادرات محور هم رشد کرد. میتوان گفت ۶ ماهه نخست سال، توپ دست صنایع صادرات محور بالاخص گروه فلزات اساسی و پتروشیمی بود.
 
روند صعودی شاخص کل تا نهم مهرماه تداوم داشت و شاخص کل تا ورود به کانال ۲۰۰ هزار واحدی فاصله‌ای نداشت اما از دهم مهرماه،ورق برگشت و با ریزش سنگین بیش از ۷۲۰۰ واحدی شاخص در آن روز و رسیدن به محدوده ۱۸۸ هزار واحدی، سقوط آزاد بازار شروع شد. 
بهانه این ریزش، تصویب لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون CFT و ریزش نرخ غیر رسمی ارز بود. افت نرخ دلار در بازار آزاد آنقدر جدی بود که دلار در مدت کوتاهی به کانال ۱۰ هزار تومانی بازگشت و در این محدوده آرام گرفت. 

بازار از صنایع صادرات محور رو برگرداند و فشار فروش ها شدت گرفت. ریزش های قیمتی سهم صنایع فلزی و پتروشیمی از ابتدای آبان ماه، بسیار شدید بود.

پاییز، فصل بانکی‌ها بود، اخبار این گروه برای اهالی بازار اهمیت یافته بود و به شدت دنبال می‌شد. افزایش سرمایه بانک‌ها از محل تجدید ارزیابی، نقل محافل بورسی بود، البته شرکت‌های دیگری هم بودند که اقدام به افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی کردند و رشد های چشمگیری هم ثبت کردند. 

سرانجام شاخص کل پس از یک رشد تقریبا ۹۰ درصدی در طول سال ۹۷، در کانال ۱۷۸ هزار واحدی آخرین برگ از تقویم سال ۹۷ را به پایان رساند.

مهدی ساسانی کارشناس بازارسرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در خصوص چشم انداز سال ۹۸ بازار سرمایه بیان کرد: فروش‌های پایانی سال که عمدتا به سبب تامین نقدینگی و تسویه اعتبارات صورت گرفت، با تقاضای خوبی همراه شد. با توجه به تقاضای روزهای پایانی سال و اصلاحاتی که در ماه های قبل در بازار سرمایه رخ داده، می‌توان اطمینان داشت که این بازار در فصل بهار، وضعیت بهتری خواهد داشت. 

وی افزود: به هر حال اتفاقاتی همچون تصویب یا عدم تصویب FATF و سرانجام کانال مالی اروپا وجود دارد که بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار خواهد داد و فعلا نتیجه آنها مشخص نیست. از آنجا که بازار‌سرمایه همواره به پیشواز اتفاقات آینده می‌رود، به نظر می‌رسد با حرکت مثبت بازار، معاملات سال جدید را آغاز کند و به علت نزدیکی به زمان برگزاری مجامع، سود تقسیمی گزینه مناسبی برای تحرک سهم شرکت‌های سودساز باشد؛ اما ابهامات موجود نیز بازار را متاثر می‌کند و بهتر است اظهارنظر در خصوص روند بازار تحت تاثیر هر یک از اتفاقات و رویدادهای سیاسی به بعد از تعیین تکلیف نهایی آنها موکول شود.

این فعال بازار سرمایه در رابطه با پیش‌بینی وضعیت گروه بانکی اظهار داشت: هنوز برخی ابهامات از جمله نرخ تسعیر ارز در مورد گروه بانکی به قوت خود پابرجاست؛ شاید اصلاحیه مالیاتی و تمدید معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها به مدت یکسال دیگر، تحرکی در گروه بانکی و سایر شرکت‌هایی که امکان استفاده از این فرصت را بیابند، ایجاد کند؛ اما فارغ از اتفاقات احتمالی، باید نگاه بنیادی به بانک‌ها داشت و به بانک‌های خوب متفاوت از بانک‌های مشکل‌دار نگریست.

ساسانی در مورد سایر گروه‌های بازار گفت: شرکت هایی که فروش های ریالی دارند، با توجه به افزایش نرخ های اعمال شده پتانسیل رشد خواهند داشت. شرکت های صادرات محور نیز، هم به سبب روند افزایشی قیمت جهانی کالاهای اساسی و هم به دلیل افزایش نرخ ارز، شانس رشد دارند. 

وی تصریح کرد: به نظر می رسد بازار سرمایه در روزهای پایانی سال 97 امکان رشد بیشتری داشت، ولی ابهام در خصوص تصویب یا عدم تصویب FATF مجال رشد بیشتر به بازار نداد.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.