تعداد بازدید : ۱۵۲۷
کد خبر : ۱۸۹۸۷۱
آبسیم و طرح یک سوال؛
۱۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۹
در روزهایی که اغلب شرکت‎ها تورم موجود را در نرخ‎های فروش خود اعمال کردند، «خوساز» تمایل چندانی به این امر نشان نمی‎دهد که واکاوی این تصمیم ریشه در «خودرو» دارد.

بر اساس بررسیهای واحد سنجش و راه حلهای رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، رشد نرخ تورم و افزایش هزینههای تولید، بسیاری از شرکتها را مجاب به افزایش نرخهای فروش کرد. اما در برخی شرکتها نظیر «محورسازان ایران خودرو» این موضوع چندان نمود پیدا نکرده و همچنان با نرخهای قدیمینسبت به فروش محصولات خود اقدام میکند.

بررسی روند مقدار فروش نشان میدهد در سال 97 شاهد کاهش 19 درصدی حجم کل فروش نسبت به سال 96 هستیم. همانطور که در شکل زیر ملاحظه میفرمایید در اغلب ماههای سال 97 مقدار فروش کمتر از سطوح سال 96 بوده و در ماههای پایانی سال این اختلاف بیشتر شده است.

کنترل «خوساز» در دستان «خودرو» / نرخ‎های این شرکت واقعی نمی‎شود

با همین فرمان، مبلغ فروش نیز افت 19 درصدی را تجربه کرد و به رقم 3003 میلیارد ريال رسید. در شرایطی که «خوساز» در نیمه دوم سال 96 توانسته بود فروش خود را در یک سطح مشخص حفظ کند، این امر در سال 97 رخ نداد و پس از فروش جالب توجه در مهر و آبان، به یک باره فروش فروکش کرد و به خواب زمستانی فرو رفت.

کنترل «خوساز» در دستان «خودرو» / نرخ‎های این شرکت واقعی نمی‎شود

اما کم تحرکی «خوساز» به همین جا ختم نمیشود. در بحث نرخهای فروش نیز تغییرات چندانی را شاهد نیستیم؛ در حالی که اغلب شرکتها به سرعت دست به کار شدند و بر نرخهای خود افزودند. در سال 96 تغییرات نرخ فروش بسیار جزئی بود و در سال 97 نیز فقط 0.9 میلیون ريال به صورت میانگین بر نرخهای فروش افزوده گردید که این ارقام با واقعیات سنخیت ندارد و انتظار میرفت بیش از این محصولات نرخ‎گذاری شوند.

کنترل «خوساز» در دستان «خودرو» / نرخ‎های این شرکت واقعی نمی‎شود

اما سوال این است که چرا شرکت «محورسازان ایران خودرو» در تمایل چندانی برای بالا بردن نرخ محصولات تولیدی خود ندارد؟!

شاید نگاهی به محصولات تولیدی این شرکت و سهامدار عمده آن تا حدودی پاسخ این سوال را مشخص کند.

تمام محصولات تولیدی به «ایران خودرو» و شرکتهای زیرمجموعه آن فروخته میشود و طبق گزارشهای موجود، نرخ فروش محصولات بر اساس توافق هیأت مدیره شرکت با مدیریت شرکتهای خریدار صورت میپذیرد. از آن جا که سهامدار عمده «محورسازان ایران خودرو»، شرکت «گسترش سرمایهگذاری ایران خودرو» و «سرمایهگذاری سمند» است که زیرمجموعه «ایران خودرو» هستند و تمام تولیدات نیز در چرخه تولید محصولات این شرکت به کار گرفته میشود، بنابراین، نباید انتظار داشت که «ایران خودرو» دست به اقدامی بزند که به زیان خود تمام شود.

به عبارت بهتر، با کنترل نرخهای فروش «خوساز»، از رشد بیش از پیش هزینههای تولید «ایران خودرو» جلوگیری شد.

چنین شرایطی منجر به ثبت زیان انباشته 235 میلیارد ريالی در «خوساز» شده و عملیات شرکت در حاشیه سود ناخالص حداقلی انجام میگیرد و در نهایت باری جز زیان به دنبال ندارد!

حال باید منتظر ماند و دید چه زمانی این شرکت به سمت نرخهای واقعی گام برمی‎دارد تا منافع بخشی دیگر از سهامداران نیز تأمین گردد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: