تعداد بازدید : ۵۷۲
کد خبر : ۱۹۰۱۱۳
عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس:
۱۹ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۰
عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: افزایش شدید قیمت موادغذایی مورد بررسی قرار گرفته و مجلس باید به این موضوع ورود کند.

به گزارش بورس نیوز، عبدالله رضیان از افزایش قیمت موادغذایی در هفته‌های اخیر انتقاد و اظهار کرد: قیمت اقلامی مانند گوجه، مرغ، پیاز و... در روزهای اخیر شرایط ناگواری داشت اگرچه در حال حاضر وضعیت تا حدودی مدیریت شده اما گرانی موادغذایی پذیرفتنی نیست و نیاز به رسیدگی دارد.

نماینده مردم قائم شهر، سوادکوه، جویبار درخانه ملت ادامه داد: افزایش قیمت لجام‌گسیخته موادغذایی استیضاح وزیر جهاد کشاورزی را کلید زد و باعث شد نمایندگان پای این طرح را امضا کنند. برخی مسئولان گرانی قیمت پیاز را ناشی از صادرات این کالا می‌دانند اگر این ادعا درست است علت صادرات این محصول علیرغم نیاز داخل کشور چیست؟

وی با بیان اینکه سود حاصل از صادرات پیاز به جیب دلالان می‌رود، اظهار کرد: اگر سود حاصل از گرانی پیاز به دست کشاورزان می‌رسید این افزایش قیمت تا حدودی پذیرفتنی بود در حالی که این اتفاق نیفتاد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه برخی افراد از رانت‌های موجود در شرایط کنونی سوءاستفاده می‌کنند، بیان کرد: اگرچه به زعم وزیر جهاد کشاورزی صادرات محصولات کشاورزی باعث حمایت از کشاورزان داخلی می شود اما این پشتیبانی نباید به قیمت نابودی مردم و قشر آسیب پذیر جامعه تمام شود.

رضیان ادامه داد: گرانی مواد غذایی پذیرفتنی نیست. باید با بازگشایی مجلس موضوع افزایش لجام گسیخته قیمت موادغذایی مورد بررسی قرار گرفته و مجلس به این موضوع ورود کند.

عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: سیل باعث بی‌توجهی به موضوع گرانی شده و رسانه‌ها و فضای مجازی با حساسیت موضوع را پیگیری نکردند اما نباید به این حوزه بی‌توجهی شود.

وی با بیان اینکه قیمت‌ها باید تثبیت شود، تصریح کرد: تمام مشکلات موجود در بازار ناشی از ضعف مدیریت و بی‌مسئولیتی دستگاه‌های اجرایی است.

رضیان با اشاره به جلسه هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن با وزیر صمت، ادامه‌ داد: نمایندگان در این جلسه در رابطه با تنظیم بازار و افزایش قیمت کالاها به آقای رحمانی تذکراتی دادند. اگرچه براساس گفته رئیس سازمان حمایت از مصرف‌کننده نمی‌توان در قیمت‌گذاری دخالت کرد اما به نظر بنده در شرایط بحرانی و حساس باید برخی ارگان‌ها مسئولیت قیمت‌گذاری را برعهده گیرند تا از افزایش قیمت‌ و نابسامانی بازار جلوگیری شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: اگرچه مشکل افزایش قیمت موادغذایی تا حدودی حل می‌شود اما می‌توان به طنز گفت این روزها نان و پیاز جز غذاهای لاکچری و لوکس محسوب می‌شود.

رضیان تاکید کرد: گرانی مواد غذایی مردم را نگران کرده زیرا کالاهایی که در شرایط عادی ارزش اقتصادی چندانی نداشتند در حال حاضر قیمت‌های نجومی پیدا کرده‌اند. گرانی موادغذایی به چند مورد خاص محدود نمی‌شود و تمامی اقلام اساسی موردنیاز مردم افزایش قیمت شدیدی را تجربه کردند به طور مثال کاهو در شمال ایران قیمت بسیار پایینی داشت و مردم در اوقات فراغت از کاهو و سکنجبین استفاده می‌کردند این در حالی است که در حال حاضر قیمت هر کیلو کاهو هفت هزار تومان شده و مردم از خرید این محصول نیز عاجز شده‌اند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن از ورود این کمیسیون به موضوع گرانی موادغذایی خبر داد و گفت: به دلیل عدم کنترل و نظارت درست بر بازار سوءاستفاده‌هایی در این زمینه رخ داده است.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: