تعداد بازدید : ۸۰۷
کد خبر : ۱۹۰۱۴۷
دبیر انجمن صنفی کسب‌و‌کارهای اینترنتی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۲۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۸
با توجه به نیاز استارت‌آپ‌ها به جذب سرمایه، حضور آنها در بازار‌سرمایه اتفاق مثبتی بوده که به تامین‌مالی و توسعه این صنعت کمک خواهد کرد.
به گزارش بورس‌نیوز، ظاهرا امسال شاهد ورود چند استارت‌آپ بزرگ به بازار‌سرمایه خواهیم بود. به گفته مدیرعامل فرابورس «استارت‌آپ‌ها برای اینکه وارد بورس شوند باید صورت‌های مالی حسابداری شده داشته باشند؛ بورس بر این موضوع تاکید بسیاری داشته و این امر قابل گذشت نیست. برای عضویت در فرابورس لازم نیست که حتما ۳ سال سودآور باشند بلکه یک سال بعد از آغاز فعالیت می‌توانند وارد فرابورس شوند و نام شرکتشان روی تابلو قرار گیرد اما بورس روی صورت‌های مالی حسابداری شده تاکید فراوان دارد.»

جهت بررسی بیشتر این موضوع و رفع چالش‌های احتمالی ورود استارت‌آپ‌ها به فرابورس، خبرنگار بورس‌نیوز گفت‌وگویی با شایان شلیله دبیر انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی انجام داده که چکیده آن را میخوانید.

سوال: مهمترین ابهام اهالی بازار‌سرمایه در مورد ارزش‌گذاری شرکت‌های استارت‌آپی است، ارزش‌گذاری قابل اتکا خواهد بود؟ 

شلیله: مهم‌ترین تفاوت ارزش‌گذاری استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های سنتی، تفاوت در جنس دارایی‌های آنها است. دارایی‌های استارت‌آپ‌ها از نوع دارایی نامشهود بوده و ارزش‌گذاری بر اساس مدل‌هایی که ارزش بازار آینده آنها را پیش‌بینی می‌کند، انجام می‌شود. 
این مدل‌ها در دنیا تعریف شده؛ اما در ایران هنوز مدل‌های ارزش‌گذاری دارایی‌ها چندان شناخته نشده و به لحاظ قانونی و فرهنگی با چالش‌هایی در این زمینه مواجه هستیم. 

سوال: ارزش استارت‌آپ‌ها پایدار است؟ یعنی اگر فرآیند ارزش گذاری استارت آپی در زمان ورود به فرابورس انجام شد، یک‌سال بعد ارزش دارایی‌های استارت آپ چقدر با ارزش زمان ورود به بازار متفاوت خواهد بود؟

شلیله: ریسک‌پذیری استارت‌آپ‌ها از سایر صنایع، بالاتر بوده و سرمایه‌گذاری روی استارت‌آپ‌ها، جزو سرمایه‌گذاری‌های پر خطر است بنابراین احتمال رشد و جهش ناگهانی و حتی احتمال شکست استارت‌آپ وجود دارد.

سوال: به نظر شما با ورود استارت آپ ها به بازار سرمایه، می توان انتظار ورود سرمایه گذاران جدید هم به این بازار داشت؟

در نظر داشته باشید که در بورس آمریکا، برای عرضه استارت آپ ها بازار جدیدی بنام بازار نزدک راه اندازی شد و سهام شرکت های تکنولوژی محور در آن بازار معامله می شود. در ایران هم بازار فرابورس با هدف پذیرش شرکت های جدید شکل گرفته که البته تا کنون در زمینه پذیرش کسب و کارهای نوپا، کند عمل شده است.

سوال: شرط پذیرش استارت آپ ها در فرابورس، انتشار گزارش های شفاف عملکرد شرکت ها است. تهیه و انتشار صورت های مالی توسط استارت آپ ها امکانپذیر است؟ این شفافیت، رقابت را برای استارت آپ ها سخت تر نخواهد کرد؟

شلیله: درخواست انتشار صورت های مالی و گزارش های مربوط به عملکرد ماهانه و فصلی و شفاف سازی رویدادهای مهم توسط استارت آپ ها همچون سایر صنایع بازار سرمایه، کاملا منطقی است. این نگرش که انتشار گزارش عملکرد استارت آپ ها، رقابت را سخت تر خواهد کرد؛ چندان منطقی نیست. در همه جای دنیا هم معمولا شرکت های خصوصی تمایلی به انتشار گزارش عملکرد و وضعیت مالی خود ندارند؛ اما جهت ورود به بازار سرمایه، اطلاعات افشا می شود. افشای اطلاعات مالی، فعالیت استارت آپ ها را به مخاطره نخواهد افکند.
البته باید در نظر داشت که استارت آپ ها معمولا در ۳ تا ۵ سال ابتدای فعالیت خود (و حتی گاه تا ۷ سال)، سودآور نیستند و احتمالا گزارشات مثبتی ارائه نخواهند کرد. مثلا شرکت آمازون با وجود سال ها فعالیت و حضور در بورس آمریکا، هنوز به سودآوری نرسیده است.

سوال: چشم انداز آینده استارت آپ ها را چطور ارزیابی می کنید؟ ورود به بازار سرمایه به رشد و توسعه صنایع نوپا کمک خواهد کرد؟

شلیله: در چند سال اخیر، صنایع و شرکت های سنتی مقاومت بسیاری در مورد فعالیت کسب و کارهای دیجیتال نشان داده اند. اما رشد کسب و کارهای دیجیتال کاملا بستگی به رفتار مردم دارد و مقاومت صنایع سنتی، در رشد یا عدم رشد استارت آپ ها اثرگذار نیست. با توجه به تمایل مردم به استفاده از روش های دیجیتال برای انجام امور روزمره، کسب و کارهای سنتی چاره ای جز پذیرش همکاری و مشارکت با استارت آپ ها نخواهند داشت.
روند رو به رشدی برای کسب و کارهای دیجیتال متصور هستم. با توجه به نیاز استارت آپ ها به جذب سرمایه، حضور استارت آپ ها در بازار سرمایه هم اتفاق مثبتی است که به تامین مالی و توسعه این صنعت کمک خواهد کرد؛ مشروط بر آنکه نگاه درستی به این حوزه داشته باشیم.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: